Infekce středního ucha: Které domácí léky fungují?

Jaké domácí prostředky pomáhají při zánětu středního ucha?

K léčbě zánětu středního ucha se používají různé léky. Mnoho lidí však používá i domácí léčbu zánětu středního ucha. Mezi nejznámější domácí léky na zánět středního ucha patří obklady z uší s cibulí nebo květy heřmánku, protože tyto rostliny obsahují protizánětlivé složky.

Stejně oblíbené jsou aplikace za tepla – a někdy také aplikace za studena.

Pomáhá cibule při zánětech středního ucha?

Cibule je bohatá na zdraví prospěšné složky. Které z nich pomáhají při zánětech středního ucha? Hlavními účinnými složkami cibule jsou sloučeniny obsahující síru, jako je allicin. Tato látka inhibuje zánět a je účinná proti bakteriím. Použití cibule jako domácího léku na zánět středního ucha podporují i ​​další složky – například éterické oleje.

Cibulové sáčky na zánět středního ucha

Teplé cibulové váčky jsou známým domácím lékem na zánět středního ucha. Zvyšují krevní oběh v uchu a zmírňují bolest. Antibakteriální složky v cibuli navíc mohou urychlit hojení zánětu středního ucha.

Jak používat cibulové sáčky:

  • Cibuli oloupeme, nakrájíme na malé kousky a kousky cibule zabalíme do utěrky.
  • Pokud je sáček příliš vlhký, vyždímejte jej – ale dejte pozor, abyste se nespálili!
  • Umístěte balíček na ucho a zajistěte jej čepicí nebo hadříkem.

Více o správné aplikaci a účinku se dočtete v článku Cibulové kapsičky.

Podobný účinek mají květy heřmánku. Pokud nemáte rádi pronikavou vůni cibule, připravte si sáček s květy heřmánku.

Pomáhá teplo při zánětu středního ucha?

Teplo je osvědčený lék na mnoho chronických zánětů, ale i na akutní infekce v těle. Vyzkoušejte, zda vám tepelné úpravy připadají příjemné.

Červené světlo pro zánět středního ucha

Použití infračerveného světla u infekcí středního ucha zvyšuje krevní oběh v uchu. To následně zlepšuje metabolismus a tím podporuje proces hojení. Mnoha pacientům je proto ošetření červeným světlem příjemné. Teplo také zkapalňuje ušní sekrety vzniklé v důsledku zánětu středního ucha a podporuje jejich odtok.

Infračervené paprsky mohou poškodit oči – i když jsou oční víčka zavřená. Dodržujte proto dostatečnou bezpečnostní vzdálenost (30 až 50 centimetrů, viz návod k použití), zejména při použití v oblasti obličeje. Nasaďte si vhodné ochranné brýle, zavřete oči a relaxujte.

Láhev na horkou vodu a obilný polštář

Naplňte horkou láhev teplou (ne vroucí) vodou nebo nahřejte polštářek podle pokynů výrobce. Poté přiložte lahvičku nebo polštářek na ucho. Nechte teplo působit tak dlouho, jak je to příjemné.

Osoby s neurologickým nebo kardiovaskulárním onemocněním by se měly před aplikací tepla preventivně poradit s lékařem. Teplo aplikujte pouze tak dlouho, jak je to příjemné.

Pokud je vám horko nepříjemné, zkuste si na ucho přiložit chlad, například vlhkým obkladem nebo studeným obilným polštářkem. Někteří pacienti to považují za prospěšné také při zánětech středního ucha.

Dekongestivní domácí prostředky

Dekongestanty se obvykle používají na ucpaný nos nebo zanícené dutiny. V případě zánětu středního ucha s bolestí ucha mohou pomoci uvolnit tlak ze zaníceného ucha.

Solné nosní kapky

Solné nosní kapky čistí ucpaný nos při nachlazení. To snižuje tlak v uchu a působí tak proti bolesti ucha. Ucho je totiž spojeno s nosohltanem přes tzv. Eustachovu trubici. Pokud nosní sliznice otékají, hadička se snáze otevírá. Sekret vytéká z ucha – což zmírňuje nepohodlí.

Vdechování vodní párou

Inhalace s párou má také dekongestační a mukolytický účinek. To může snížit příznaky infekce středního ucha. Chcete-li to provést, zakryjte si hlavu látkou a držte ji nad miskou s horkou vodou. Několik minut dýchejte horkou páru. Účinek podporují přísady jako éterické oleje nebo sůl.

Více si o tom můžete přečíst v článku Inhalace.

Čaj na zánět středního ucha

Co ještě pomáhá při zánětech středního ucha? Mnoho lidí spoléhá na čaje z léčivých rostlin, aby zmírnily bolest ze zánětu. Mezi vhodné léčivé rostliny patří

  • Heřmánek: Čaj působí mírně protizánětlivě.
  • Luční: Tato rostlina růže je považována za přírodní lék proti bolesti.
  • Vrbová kůra: Tato léčivá rostlina, připravená jako čaj, zmírňuje bolest a bojuje proti vysokým teplotám.

Jak přesně čaje připravit, se dozvíte v příslušných článcích o léčivých rostlinách.

Funguje olivový olej na záněty středního ucha?

Pokud na internetu hledáte „domácí léky na zánět středního ucha“, občas najdete tip, jak nakapat mírně rozehřátý olivový olej do postiženého ucha. To není vhodné.

Pokud je ušní bubínek poškozen, může to zhoršit příznaky. Kromě toho se s olejem mohou do ucha dostat choroboplodné zárodky.

Zánět středního ucha: Jaké domácí prostředky jsou vhodné pro děti?

Pokud používáte obilný polštář nebo termofor, ujistěte se, že domácí lék není pro dítě příliš horký. Vždy nejprve otestujte teplotu na hřbetu vlastní ruky nebo ucha. Nápravu je nejlepší zabalit například do gázové látky.

Lampa s červeným světlem je alternativou i pro děti. Zde je však třeba věnovat zvláštní pozornost ochraně dětských očí. Malé děti se totiž jen zřídka udrží v klidu, i když jsou nemocné.

Co jiného mohu dělat, když mám zánět středního ucha?

Stejně jako u všech akutních infekcí je vhodné při zánětu středního ucha se uklidnit a dostatečně pít. Snažte se vypít alespoň dva litry denně, nejlépe vody nebo čaje. Proč nepoužít vařený heřmánkový čaj s čajovým sáčkem, který si dáte na ucho?

Pokud musíte kvůli zánětu středního ucha užívat antibiotika, může to změnit vaši střevní flóru. Domácí prostředky jako probiotický jogurt podporují přirozenou střevní flóru.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují, nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.