Migréna u dětí: příznaky, terapie

Stručné shrnutí

 • Četnost: Asi čtyři až pět procent všech dětí
 • Příznaky: silná bolest hlavy, také: bolest břicha, nevolnost, zvracení, závratě, bledost, ztráta chuti k jídlu, únava
 • Příčiny: Příčina je zatím neznámá, tendence je pravděpodobně vrozená. Faktory jako nepravidelná doba spánku nebo jídla, stres a tlak na výkon podporují záchvaty migrény
 • Diagnostika: Podrobná anamnéza, fyzikální vyšetření, např. na neurologické abnormality (problémy se zrakem/poruchy rovnováhy), vyšetření pomocí zobrazovacích technik, jako je MRI
 • Léčba: Především podpůrná opatření (např. aplikace tepla, relaxační techniky, autogenní trénink, biofeedback). V případě potřeby léky (např. léky proti bolesti)
 • Prognóza: Migrény u dětí nelze vyléčit, ale většinou se dají dobře léčit. U poloviny dětí migrény v pubertě vymizí, u zbytku přetrvávají.
 • Prevence: Veďte si deník migrény, jezte vyváženou stravu, dostatečně pijte, pravidelně cvičte, vyhýbejte se stresu, přizpůsobte každodenní život počasí, omezte konzumaci médií.

Jak časté jsou migrény u dětí?

Jak se migrény u dětí projevují?

Náhlé záchvaty bolesti hlavy, které se objevují opakovaně nebo trvají dlouhou dobu, jsou nejčastějším příznakem u dětí s migrénou. Někdy se bolest hlavy projevuje i silným tlakem na hlavu. Čím je dítě mladší, tím je pravděpodobnější, že bolest hlavy je oboustranná.

Zřídka se migrenózní bolest hlavy projeví pouze na jedné straně hlavy. Nejčastějšími oblastmi bolesti jsou čelo, spánky a oblast očí. Bolest v zátylku je naopak pro migrény u dětí spíše atypická.

Některé děti s migrénou také nebo výhradně vykazují další příznaky:

 • Citlivost na světlo, hluk a pachy
 • zvýšená teplota (od 37.5 stupňů Celsia) nebo horečka (od 38 stupňů Celsia).
 • Některé děti mají bolesti břicha (takzvaná „abdominální migréna“ nebo abdominální migréna)
 • Ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení.
 • zvýšené nutkání močit, jsou
 • žízeň
 • bušení srdce

Záchvaty migrény s vnímáním aury

Dalšími typickými příznaky aury jsou senzorické poruchy, jako je necitlivost, paralýza nebo brnění v pažích a nohou. Některé děti mají také problémy s mluvením.

Jak dlouho trvá záchvat migrény u dětí?

Ve většině případů je záchvat migrény u dětí ukončen po dvou až šesti hodinách. Záchvaty jsou tedy kratší než u dospělých. Občas však může migréna u dětí trvat i 48 hodin.

Příznaky aury jsou u dětí také pouze dočasné. Obvykle se vyskytují dříve, než skutečná migréna začne. Vnímání aury obvykle rychle odezní a obecně trvá přibližně půl hodiny až hodinu. Není třeba se obávat trvalého neurologického poškození.

Jak poznáte migrénu u dětí?

Zejména malé děti ještě nedokážou správně interpretovat a vyjadřovat své pocity a tělesné signály. Věnujte proto pozornost tomu, zda se vaše dítě nechová jinak než obvykle. Mnoho dětí si například přestane hrát, jsou bledé nebo červené v obličeji nebo by si chtěly lehnout a spát.

Migréna se u dětí často projevuje jinak než u dospělých. Měli byste proto věnovat zvýšenou pozornost chování svého dítěte a případně si nechat u lékaře objasnit případné příznaky.

Jaké jsou příčiny migrény u dětí?

Dosud nebylo zcela objasněno, co migrénu u dětí spouští. Lékaři však mají podezření, že migrény jsou dědičné, protože se v mnoha rodinách vyskytují častěji. Zdá se, že některé spouštěcí faktory také podporují záchvaty migrény u dětí.

Dětský mozek reaguje na mnoho podnětů a událostí záchvatem migrény častěji než mozek dospělých. Jsou proto častěji vystaveni spouštěcím faktorům v každodenním životě. Mezi nejdůležitější spouštěcí faktory migrény u dětí patří kupř

Nízká hladina cukru v krvi a dehydratace

Pokud se děti příliš fyzicky namáhají, často trpí bolestmi hlavy. Jedním z důvodů je, že dostatečně nepijí nebo mají příliš nízkou hladinu cukru v krvi. Zvláště děti jsou citlivé na nízkou hladinu cukru v krvi. K záchvatům migrény často dochází, pokud dítě například ráno nesnídalo.

Nepravidelný spánek

Stres

K migrénám u dětí přispívá i psychická zátěž a stres. Patří mezi ně například smyslové přetížení z elektronických zařízení, jako jsou počítače, chytré telefony nebo televize. Zvláště negativní vliv má přílišná konzumace médií před spaním.

Častým spouštěčem záchvatů migrény je také nedostatek pohybu, rodinné konflikty a nadměrné výkonové nároky ve škole a také šikana. Očekávání narozeninové oslavy nebo nachlazení může také způsobit stres a podporovat migrény u dětí.

Počasí

Děti jsou obzvláště citlivé na určité povětrnostní podmínky. Náhlá změna teploty (obvykle zvýšení teploty) a vysoká vlhkost vzduchu u dětí často spouští migrény. Přímá souvislost mezi počasím a migrénami však zatím nebyla vědecky prokázána.

Hluk a světlo

Zejména hluk a změny světla mohou u dětí způsobit migrény. Silný stres vyvolává zejména hluk. To platí nejen pro hlasité zvuky na stavbách nebo ze silničního provozu, ale také pro příliš hlasitou hudbu (zejména se sluchátky).

Chemické dráždivé látky

Děti jsou často velmi citlivé na chemické dráždivé látky. Typickými látkami vyvolávajícími bolest hlavy jsou např

 • Výfukové plyny z aut
 • Barvy a lepidla (např. při ručních pracích)
 • Parfémy a deodoranty
 • Toxiny pro domácnost (např. prostředky na ochranu dřeva nebo rozpouštědla v nábytku nebo podlahách)
 • Cigaretový kouř

Jídlo

Některé potraviny jsou také podezřelé ze spouštění migrén. Možnou příčinou je nesnášenlivost určitých složek, jako jsou proteiny tyramin a histamin. Stále však chybí vědecké důkazy. Jako možné spouštěče migrény u dětí se diskutuje o následujících potravinách:

 • Kravské mléko, vejce, sýr
 • Čokoláda, výrobky obsahující kakao
 • kofein
 • Obiloviny obsahující lepek (např. pšenice, žito, špalda, ječmen, oves)
 • rajčata
 • Citrusové plody (např. citrony, pomeranče)
 • tučná jídla jako klobása, šunka, salám, vepřové maso

Podle současných poznatků není nutné se obecně vyhýbat některým potravinám, pokud trpíte migrénami. Speciální dieta proti migréně není podle odborníků na výživu vhodná.

Migréna u dětí: Diagnóza

Dětský nebo rodinný lékař je prvním kontaktním místem. V případě potřeby nebo na další vyšetření vás mohou odeslat k neurologovi nebo dětskému neurologovi.

Pokud se náhlé bolesti hlavy objevují u vašeho dítěte častěji, trvají déle nebo se zhoršují, poraďte se co nejdříve s lékařem!

Konzultace s lékařem

Lékař nejprve provede podrobnou konzultaci (anamnézu) s rodiči. Jedná se o záznam anamnézy dítěte. Zejména u malých dětí je důležité, aby rodiče popsali příznaky, které u svého dítěte zaznamenali. Lékaři také doporučují zeptat se na to přátel, příbuzných nebo pečovatelů ve škole či školce.

Malé děti často ještě nedokážou vyjádřit svou bolest a stížnosti. Pro lékaře je proto často obtížné diagnostikovat migrény u dětí.

Starší děti bývají vyslýchány přímo lékařem. Bude klást otázky jako:

 • Můžeš ukázat, kde to bolí?
 • Jak dlouho to bolí?
 • Máte to často nebo je to poprvé?
 • Kde jinde kromě břicha to bolí? (Děti mají tendenci popisovat bolest jako bolest žaludku, kterou už znají)

Vyšetření

Po pohovoru lékař dítě vyšetří. Za tímto účelem prohmatá hlavu, ruce a nohy dítěte a zkontroluje neurologické abnormality: Vidí záblesky světla? Má vratkou chůzi? Jsou ruce nebo nohy necitlivé? Dále zjišťuje, zda psychický a fyzický vývoj dítěte odpovídá jeho věku.

Nesprávné postavení zubů nebo čelistí, problémy se zrakem, napjaté svaly nebo blokády mohou také vést k silným bolestem hlavy. K vyloučení jiných příčin bolestí hlavy jsou proto často nutná další vyšetření. Patří mezi ně například zobrazovací vyšetření lebky jako magnetická rezonance (MRI).

Vedení deníku bolesti hlavy

Pro diagnostiku je užitečné, když si spolu s dítětem vedete deník bolesti hlavy a nosíte ho s sebou na každou návštěvu lékaře. Do tohoto deníku si například zapište, kdy přesně se bolest hlavy objeví, jak je závažná, jak dlouho trvá a zda je provázena dalšími příznaky (např. nevolnost, zvracení, bolesti břicha atd.).

Migréna u dětí: Co pomáhá?

Léčba migrény u dětí se liší od léčby dospělých. Lékaři doporučují léčit migrény u dětí zpočátku podpůrnými opatřeními bez léků.

Zkušenosti ukazují, že jsou mnohem účinnější u dětí než u dospělých. Pokud se takto nedaří příznaky dostatečně zmírnit nebo má dítě silné bolesti, předepíší lékaři v případě potřeby i léky. Dětem se však podávají jiné přípravky než dospělým.

Léčba bez léků

Relaxační techniky: Dětem s migrénou obvykle pomáhají jednoduché relaxační techniky, jako je Jacobsonova svalová relaxace. Tím se postižené děti učí napínat a uvolňovat určité svalové partie.

Vhodný je i autogenní trénink, při kterém si děti opakovaně říkají myšlenkové vzorce (např. „Hrozně mi těžká ruka“) a tím se uvolňují. U obou metod je však důležité, aby děti cvičily pravidelně – nejlépe denně.

Fyzikální terapie: Fyzikální terapie s aplikacemi tepla nebo masáží krku, šíje, hlavy a obličeje a také akupunktura může dětem také pomoci proti silným bolestem hlavy.

Mohou oslabit akutní záchvat migrény a zabránit záchvatům migrény (profylaxe).

Podle Německé společnosti pro migrénu a bolesti hlavy (DMKG) jsou metody bez léků u dětí obvykle stejně účinné jako léky.

Domácí opravné prostředky

Rodiče se často cítí bezmocní, když jejich dítě dostane záchvat migrény. Jednoduchá opatření a domácí opravné prostředky jsou však často velmi účinné:

Dokonce i ty nejmenší aktivity, jako je procházka nebo sledování televize, obvykle zhoršují migrénu u dětí. Během akutního záchvatu migrény je zvláště důležité, aby si děti odpočinuly. Nejlepší je dát své dítě do dobře temperované a zatemněné místnosti. Chraňte je také před rušivými podněty a zdroji hluku, jako je rádio nebo televize. Dbejte také na to, aby vaše dítě pilo dostatek vody.

Pár hodin spánku, chladivý hadřík na čele nebo masáž šíje mátovým olejem (nepoužívat u kojenců a malých dětí!) ve většině případů zajistí rychlé zlepšení bolestí hlavy a migrény u dětí.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Lék na záchvat migrény

Dětem a dospívajícím, kteří mají akutní záchvat migrény, lékaři doporučují především léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol. Pro děti od dvanácti let je na migrény schválena i kyselina acetylsalicylová (např. aspirin). Tyto léky jsou dostupné ve formě tablet, prášku nebo čípků.

Záchvaty migrény mohou být někdy zastaveny, pokud se užívají v rané fázi. Protože však záchvaty migrény u dětí jsou obvykle kratší než u dospělých, léky často zaberou až poté, co záchvat již pomine. Jsou však i děti, které mají velmi silné bolesti a často vyžadují urgentní léky. Váš lékař Vám proto vysvětlí, zda a v jaké dávce má Vaše dítě užívat léky proti bolesti.

Dětem od dvanácti let může lékař předepsat i antiemetikum domperidon ve formě tablet nebo čípků. Tento lék nejen působí proti nevolnosti, ale především zvyšuje účinek léků proti bolesti. Děti by však neměly užívat tento lék bez lékařské rady!

Mnoho léků na migrénu (např. metoklopramid nebo steroidy), které pomáhají dospělým, může způsobit vážné poškození dětí! Nepodávejte proto svému dítěti žádné léky, které sami užíváte!

Léky na prevenci

Podle Německé neurologické společnosti nebylo dosud nade vší pochybnost prokázáno, zda jsou léky k prevenci migrény u dětí skutečně účinné.

Studie naznačují, že beta-blokátor propanolol a blokátor kalciového kanálu flunarizin mohou pomoci dětem a dospívajícím s migrénami. Jiné studie také ukazují, že botulotoxinA (lépe známý jako Botox) zabraňuje záchvatům migrény u dospívajících. Tyto přípravky však zatím nejsou schváleny pro použití u dětí s migrénou kvůli nedostatku údajů.

Migréna u dětí: Prognóza

Asi u poloviny dětí migrény vymizí během puberty; ve zbytku přetrvávají. Migrény u dětí se však většinou dají dobře léčit. Platí, že rozhodujícím faktorem pro příznivou prognózu je v konečném důsledku to, jak dobře je možné vyhnout se spouštěcím faktorům, jako je stres.

Jak předcházíte migrénám u dětí?

Záchvatům migrény u dětí se nelze zcela vyhnout. Existují však některá opatření, která jim můžete zabránit. V první řadě je důležité vyhnout se možným spouštěčům.

Vedení deníku migrény: Vedení deníku migrény vám může pomoci zjistit, které spouštěče jsou zodpovědné za migrény vašeho dítěte. Tímto způsobem lze předem identifikovat spouštěcí faktory a vyhnout se jim.

Jezte vyváženou stravu: Ujistěte se, že vaše dítě jí vyváženou stravu a pravidelně jí. Děti by neměly vynechávat jídlo. Stálá hladina krevního cukru bez větších výkyvů prokazatelně zabraňuje záchvatům migrény. Ideální jsou k tomu běžná jídla s komplexními sacharidy z celozrnných výrobků, brambor, ovoce a zeleniny.

Dostatečně pijte: Je důležité, aby vaše dítě pilo dostatek tekutin (zejména při sportu) a pravidelně pilo vodu. To pomůže předejít dehydrataci a bolestem hlavy.

Pro děti však nejsou vhodné nápoje obsahující kofein a tein (např. kolové nápoje)! Ty mohou prodloužit záchvaty migrény nebo způsobit častější výskyt záchvatů.

Dostatek spánku: Pro děti s migrénou je zvláště důležité udržovat pravidelný spánkový rytmus s konzistentními časy spaní a vstáváním. Potřeba spánku u dětí se liší člověk od člověka. Zatímco mladší děti obvykle potřebují více spánku, starší děti a dospívající obvykle potřebují o pár hodin méně.

Omezte konzumaci médií: Děti, které často používají chytré telefony, počítače nebo televize, jsou častěji postiženy záchvaty migrény. Omezte proto každodenní konzumaci médií svými dětmi na rozumnou míru a zejména držte agresivní a stresující obsah daleko od svých dětí.

Vyhněte se stresu: Psychický stres u dětí často spouští záchvaty migrény. Snažte se proto psychicky stresující situace, jako jsou hádky v rodině, držet dál od svého dítěte. Dbejte také na to, aby vaše dítě mělo rovnováhu (např. cvičením venku) se stresujícím školním dnem a abyste na své dítě nevyvíjeli žádný tlak.

Vyvarujte se dráždivých látek: Některé látky vyvolávají bolesti hlavy. Vyvarujte se proto vystavování dítěte dráždivým látkám, jako jsou výfukové plyny, barviva a vůně. Měli byste se také zdržet kouření v přítomnosti vašeho dítěte.

Pokud se náhle objeví neobvyklé, velmi silné bolesti hlavy, přetrvávají-li příznaky i přes obvyklá opatření delší dobu nebo se stále vracejí, měli byste se poradit s lékařem!