Potrat: Příznaky, příznaky

Jak poznáte potrat?

Často je vaginální krvácení známkou potratu (potratu). K tomu však nedochází vždy. Existují také další příznaky, které naznačují, že potrat je bezprostřední nebo k němu došlo. Například není neobvyklé, že k potratu dojde jako menstruace a dojde k němu ještě předtím, než je těhotenství vůbec potvrzeno.

Jak si všimnete potratu na začátku těhotenství?

Často je potrat na začátku těhotenství doprovázen krvácením, které připomíná menstruaci. Pokud ještě není těhotenství jisté, je někdy těžké rozlišit, zda jde o potrat nebo menstruaci. Někdy dochází k potratu bez krvácení jako příznaku.

Dalšími možnými příznaky potratu jsou bolesti břicha, podobné menstruačním bolestem a bolesti zad.

Ačkoli existují důkazy, že ženy, které v těhotenství trpí nevolností, mají menší pravděpodobnost potratu, neznamená to, že ženy bez nevolností mají vyšší riziko potratu.

Pozitivní těhotenský test i přes potrat?

Během těhotenství se v krvi a moči zvyšuje množství určitého hormonu (ß-hCG, lidský choriový gonadotropin). Tento hormon se zjišťuje těhotenským testem. I když hladina po potratu klesá, nestane se to okamžitě. Existuje tedy možnost, že krátce po potratu je těhotenský test stále slabě pozitivní.

Jak vypadá krev při potratu?

Jak silné je krvácení při potratu, se liší. Náhlé silné krvácení je stejně možné jako postupné slabé krvácení.

Ohrožených potratů

Při hrozícím potratu (lékařsky „abortus imminens“) jsou prvními příznaky potratu vaginální krvácení. V některých případech se přidávají kontrakce na znamení hrozícího potratu. Cervix je však uzavřený. Ve většině případů je krvácení způsobeno modřinou (hematomem) placenty.

Pro postižené těhotné je pak důležitý klid na lůžku, aby nedošlo k potratu.

Počínající potrat

Počínající potrat se lékařsky nazývá „abortus incipiens“. Na rozdíl od hrozícího potratu je děložní čípek již otevřený. Mezi příznaky potratu patří krvácení a bolestivé kontrakce. Potratu v této fázi již většinou nelze zabránit. Počínající potrat obvykle přechází v neúplný nebo úplný potrat.

Neúplný nebo úplný potrat

Behaviorální potrat

Tato forma (anglicky: „Missed Abortion“) je obzvláště zákeřná. Zde nejsou žádné typické vnější příznaky potratu. Nedochází k žádnému krvácení ani bolesti. Děložní hrdlo je uzavřeno a nic není vypuzeno. Lékař tento potrat zjistí ultrazvukovým vyšetřením. V embryu nezaznamenává žádné známky života, jako jsou srdeční ozvy. Navíc děloha přestává růst.

Febrilní potrat

Tento takzvaný „abortus febrilis“ se obvykle projevuje horečkou mezi 38 a 39 stupni Celsia a hnisavým výtokem z pochvy. Bez léčby je tento typ potratu život ohrožující. Hrozí pak septický potrat s těžkými poruchami srážlivosti krve a dokonce i víceorgánovým selháním.

Jalové vejce

Její výskyt je 50 až 90 procent spontánních potratů ve druhém měsíci těhotenství. Stejně jako u omezeného potratu existuje jen málo známek potratu. Často je jediným příznakem špinění.

Obvyklý potrat

Obvyklý potrat je, když žena utrpěla tři nebo více potratů. Postihuje asi jedno až dvě procenta všech párů. Mezi nejčastější příčiny patří změny v genetické výbavě jednoho z rodičů nebo narušená imunitní odpověď u ženy (například antifosfolipidový syndrom).

Typ potratu a známky potratu určují, jak se s postiženou ženou zachází.