Misoprostol: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak misoprostol funguje

Misoprostol je synteticky vyrobený derivát tkáňového hormonu prostaglandinu E1 (tj. tzv. analog prostaglandinu E1). Může se ukotvit na určitých žlázových buňkách žaludeční sliznice (parietální buňky), a tak inhibovat uvolňování žaludeční kyseliny. To může pomoci zabránit vzniku vředů v žaludku a dvanáctníku souvisejících s kyselinou.

Hladké svaly děložní stěny mají také dokovací místa (receptory) pro prostaglandiny, jako je misoprostol. Když se tam účinná látka naváže, spustí stahy děložního svalstva (kontrakce). Prostaglandiny, jako je misoprostol, také podporují přípravu děložního čípku na porod: ten se stává měkčím a kratším, aby se vytvořily dobré podmínky pro blížící se průchod miminka.

Kdy se misoprostol používá?

V Německu byl pro dospělé s osteoartrózou nebo revmatoidní artritidou schválen kombinovaný přípravek (tablety) obsahující účinné látky diklofenak a misoprostol: diklofenak zmírňuje zánětlivé procesy a bolesti způsobené onemocněním. Jako vedlejší účinek však může způsobit gastrointestinální vředy, kterým má přidaný misoprostol zabránit.

Misoprostol je také velmi často podáván na německých klinikách jako antikoncepce (k vyvolání porodu), rovněž ve formě tablet. Je považován za velmi účinný a může snížit počet nutných císařských řezů. Používá se k indukci porodu bez schválení („off label“), tj. aniž by byl pro tuto oblast použití speciálně zkoumán a testován.

V jiných zemích jsou tablety misoprostolu také velmi často podávány jako oxytocika – někdy bez schválení (jako v Německu), někdy se schválením. Dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje nízké dávky misoprostolu jako účinný prostředek k vyvolání porodu – kvůli jeho dobrému poměru rizika a přínosu.

Jak se misoprostol používá

Kombinované tablety s diklofenakem a misoprostolem k léčbě osteoartritidy a revmatoidní artritidy jsou schváleny pouze pro dospělé. Pokud není předepsáno jinak, pacienti užívají jednu tabletu dvakrát denně s jídlem a zapíjejí dostatečným množstvím tekutiny.

K ukončení těhotenství pomocí léků žena nejprve vezme jednu dávku mifepristonu. Po 36 až 48 hodinách dostane pod lékařským dohledem jednu dávku misoprostolu. V následujících hodinách dojde k potratu.

Jaké jsou vedlejší účinky misoprostolu?

Nejčastějšími nežádoucími účinky kombinovaných tablet s diklofenakem a misoprostolem jsou bolesti břicha, průjem, nevolnost a další potíže v horní části břicha.

Misoprostolový přípravek na potrat nejčastěji vyvolává nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha. Ty druhé jsou způsobeny žádoucími děložními stahy.

Misoprostolové tablety pro indukci porodu (bez schválení) mohou způsobit kontaminaci plodové vody „dětskými slinami“ (mekonium: první stolice dítěte). Normálně se mekonium vylučuje pouze v prvních dnech po narození. Podání mekonia ještě v děloze pod vlivem přípravku misoprostol by však nemělo mít na dítě žádné nežádoucí účinky.

Na druhé straně perorální přípravek misoprostol může vést ke změně porodní aktivity: misoprostol může nadměrně stimulovat dělohu, což způsobuje prudký nárůst počtu kontrakcí – až po „porodní bouři“ (velmi mnoho kontrakcí ve velmi krátkých intervalech) . Mezi možné následky může patřit nedostatek kyslíku u dítěte (s rizikem poškození mozku) a trhliny v děložní stěně. Existují také jednotlivé zprávy o úmrtích po podání tablet misoprostolu k vyvolání porodu.

Co bych měl mít na paměti při používání misoprostolu?

Kombinované tablety s diklofenakem a misoprostolem nesmějí užívat ženy, které jsou těhotné nebo plánují těhotenství. Ženy ve fertilním věku by měly užívat léky pouze tehdy, pokud používají spolehlivou antikoncepci. Pokud dojde k otěhotnění, musí být léčba okamžitě přerušena.

Pacienti by měli nejprve projednat současné užívání kombinovaných tablet s jinými léky s lékařem nebo lékárníkem.

Jak získat léky s misoprostolem

Kombinovaný přípravek s diklofenakem a misoprostolem, který je pouze na předpis, je k dostání v lékárnách.

Misoprostolové přípravky pro potrat a indukci porodu obvykle podávají lékaři nebo zdravotnický personál.

Jak dlouho je misoprostol znám?

V 1980. letech minulého století uvedl výrobce léčiv Pfizer na německý trh perorální přípravek misoprostol pro prevenci a léčbu žaludečních a dvanáctníkových vředů. Z německého trhu byl stažen v roce 2006. V jiných zemích je přípravek schválen i jako žaludeční lék. Dá se odtud dovézt do Německa, kde se pak používá v porodnictví na mnoha klinikách.

Ze závažných komplikací je podezřelý lék Cytotec s účinnou látkou misoprostol na vyvolání porodu. Odpovědi na všechny důležité otázky k tomuto tématu naleznete zde.