Jmelí: Léčivá rostlina na rakovinu?

Jaký účinek má jmelí?

Přípravky ze jmelí se často používají v Německu, Rakousku a Švýcarsku v alternativní medicíně jako léky proti rakovině. Podávají se jako podpůrná (adjuvans) ke klasické léčbě rakoviny.

Některé studie skutečně naznačují, že jmelí může být účinné proti rakovině. Kritici terapie jmelím je však odmítají, například proto, že studie jsou chybné, nebyly přezkoumány odborníky nebo nesplňují moderní vědecké požadavky. Celkově zatím neexistuje žádný jasný důkaz, že by jmelí mohlo pomáhat proti rakovině.

Jmelí by mělo podle lidového léčitelství působit léčivě i na další nemoci. Mezi ně patří např

Dále se zdá, že léčivá rostlina pomáhá při duševních potížích, jako je bušení srdce a nervozita. Rostlina se používá i v lidovém léčitelství na podporu kardiovaskulárních funkcí. Vědecké důkazy o účinnosti v této oblasti rovněž chybí.

Jak se jmelí používá?

Standardizované přípravky ze jmelí se také podávají výhradně jako injekce při degenerativně-zánětlivých onemocněních kloubů.

Jak často, jak dlouho a v jakém dávkování se výtažky z léčivých rostlin podávají, závisí na konkrétním přípravku a na doporučení lékaře a výrobce.

V lidovém léčitelství se používají různé přípravky z léčivé rostliny, například čaj, kapky a tinktura, dražé a tablety.

V antroposofické medicíně se k léčbě rakoviny doporučují elixíry, čerstvé rostlinné lisované šťávy a fermentované vodné extrakty ze jmelí. Tento doplňkový léčebný přístup sahá až k Rudolfu Steinerovi, zakladateli waldorfských škol.

V případě onemocnění byste se měli o vhodné terapii vždy poradit se svým lékařem.

Jaké vedlejší účinky mohou způsobit produkty ze jmelí?

  • Zimnice
  • Horečka
  • Bolest hlavy
  • Bolest na hrudi
  • oběhové problémy, jako je rychlé vstávání z lehu
  • alergické reakce
  • dočasný otok a zarudnutí v místě vpichu

Co byste měli mít na paměti při používání jmelí

O užívání léčivé rostliny se poraďte se zkušeným lékařem, který má velké zkušenosti v konvenční i komplementární medicíně.

Některé výtažky ze jmelí se nesmí aplikovat v případech zvýšeného nitrolebního tlaku (jako jsou metastázy v mozku nebo mozkových nádorech), leukémie, rakoviny ledvin nebo melanomu. Většina přípravků ze jmelí se také nedoporučuje v těhotenství, kojení nebo u dětí.

Obecně se za kontraindikaci považuje také přecitlivělost na bílkoviny, vysoká horečka, chronické progredující infekce a u nádorů mozku nebo míchy.

Jak získat produkty ze jmelí

Pro použití a dávkování všech léků ze jmelí si prosím přečtěte příbalový leták a požádejte o radu svého lékaře nebo lékárníka.

Jmelí: Co to je?

Jmelí (Viscum album) patří do čeledi jmelí (Loranthaceae). Jsou to stálezelené polokeře, které rostou jako poloparaziti na jehličnatých nebo listnatých stromech (v závislosti na poddruhu) mírného pásma v Evropě a Asii.

Kulovitá rostlina může dosáhnout průměru jednoho metru. Jeho rozeklané, žlutozelené větve nesou také žlutozelené, kožovité, podlouhlé listy, které sedí ve dvojicích proti sobě na každém konci rozeklaných větví.