Krtek (névus): Vývoj, typy

Stručné shrnutí

 • Co je mateřské znaménko (nevus, nevus)? Ohraničená, benigní změna kůže nebo sliznice, obvykle barevně odlišná od okolí a vrozená nebo získaná. Velikost, tvar, barva a další vzhled se mohou značně lišit.
 • Typy mateřských znamének: nejčastější jsou mateřská znaménka na bázi pigmentových buněk (pigmentové névy), např. stařecké skvrny, café-au-lait skvrny. Krtci jiného původu zahrnují skvrny od portského vína (pocházející z krevních cév) a névy z tukové tkáně (pocházející z tukových buněk).
 • Co jsou krtci? Někdy synonymní výraz pro krtky obecně. Nicméně, přísně vzato, tento termín znamená pigmentované moly (pigmentové névy).
 • Jak se vyvíjejí mateřská znaménka? Vznik je založen na lokálním množení (zřídka redukci) určitých buněk, např. pigmentových buněk v pigmentových névech.
 • Proč se vám dělají mateřská znaménka/mateřská znaménka? Částečně neznámé. Mohou se na něm podílet dědičné, hormonální a další faktory. Pavoučí névy se kromě jiných stavů vyskytují častěji u chronického onemocnění jater.
 • Co se stane, když poškrábete krtka? Stejně jako u jiných otevřených ran existuje riziko infekce rány. Ránu proto čistěte a dezinfikujte a chraňte ji před znečištěním. Pokud bylo svědění důvodem škrábání, pak jděte k lékaři.

Co jsou mateřská znaménka (krtci)?

„Mateřské znaménko“ je hovorový název pro nevus (névus). Jedná se o ohraničenou, nezhoubnou změnu kůže nebo (vzácněji) sliznice, která obvykle svou barvou vystupuje z okolí.

Mateřské znaménko nebo krtek – rozdíl:

Někdy se pojmy „krtek“ a „mateřské znaménko“ používají zaměnitelně – bez rozdílu. „Mole“ však ve skutečnosti znamená pouze pigmentované mateřské znaménko (viz níže: pigmentové névy), například skvrna café-au-lait.

Variabilní vzhled

Tvar, velikost, barva a další vzhled névů se může značně lišit:

 • Existují jak ploché, tak více či méně vystouplé (vyčnívající) krtky či krtky.
 • Povrch může být například hladký, drsný nebo bradavicovitý; možný je i krtek nebo krtek s vlasy.
 • Někteří krtci jsou drobní, jiní velcí jako špendlík, čočka nebo ořech – nebo dokonce větší: existují névy, které se rozprostírají na větší ploše těla (mnoho centimetrů v průměru).
 • Tvar névu může být kulatý, oválný nebo velmi nepravidelný.

Někdy je mateřské znaménko (krtek) přítomno u dítěte od narození. Další mateřská znaménka (mateřská znaménka) se u dětí nebo i v dospělosti vyvinou později. Ne vždy jsou přitom névy trvalé – některé krtci mohou spontánně zmizet, například tzv. pavoučí névy. Získaná pigmentová skvrna (molka) také někdy sama zmizí.

Typy mateřských znamének

Existují zcela odlišné typy mateřských znamének. Velmi často pocházejí z pigmentových buněk kůže. Lékaři pak hovoří o pigmentových névech. Existují také mateřská znaménka, která pocházejí z jiných buněk (jako jsou tukové buňky).

Pigmentové névy

Pigmentové névy ("krtci") jsou pigmentovaná mateřská znaménka. Pocházejí z buněk tvořících pigment (hlavně z melanocytů). Lékaři rozlišují různé podtypy pigmentových névů, například:

 • Skvrna Café-au-lait: světle hnědá („mléčně kávově hnědá“), nevystouplá pigmentová skvrna, která může dorůst až do velikosti několika centimetrů. Takový lehký krtek je buď vrozený, nebo se vyvíjí v raném dětství.
 • Caerulean névus: Také nazývaný „modrý névus“ nebo „modrý krtek“. Je to nezhoubný, kulatý, modročerný uzlík, který může mít velikost čočky. Nejčastěji se tento typ krtka (krtek) nachází na pokožce hlavy a na hřbetech rukou a nohou.
 • Halo névus: Halo névus je „bílý krtek“, což je tmavý krtek s bílým (depigmentovaným) okrajem nebo halo.
 • Vrozený melanocytární névus: ohraničené, nahnědlé mateřské znaménko, které je přítomno již při narození nebo v prvních týdnech života (někdy se takové névy vyvinou později = tardivní kongenitální névy). Zvláště rozsáhlé névy se nazývají obří névy (obří mateřská znaménka).
 • Syndrom névové dysplazie (syndrom dysplastického névu): V tomto případě se tvoří četné atypické znaménka, zejména na trupu a obvykle po pubertě. Zvětšují se do konce dekády života a někdy i ve 4. až 5. dekádě.

Jiné nevi

Krtci, kteří nepocházejí z pigmentových buněk, ale z jiných buněk, zahrnují:

 • Nevus verrucosus: Žlutohnědý, bradavicovitý névus, který pochází z epidermis – nejsvrchnější vrstvy kůže, která se skládá převážně z rohovitých buněk. Často je několik takových névů uspořádáno v pruhu (lineární).
 • Nevus flammeus (skvrna od portského vína): Vrozené, nepravidelné, ostře ohraničené mateřské znaménko pocházející z cév. Je světle až tmavě červená nebo červenomodrá. Tvar a velikost se mohou velmi lišit. Často se takové červené mateřské znaménko nachází na obličeji nebo krku.
 • Nevus anaemicus: Nepravidelně ohraničené, bílé mateřské znaménko, jehož východiskem jsou i cévy. Takové névy jsou obvykle lokalizovány na hrudi.
 • Nevus araneus (pavoučí nebo pavoučí névus): Mateřské znaménko ve tvaru pavouka, které také pochází z krevních cév. Jemné, viditelně rozšířené kapiláry vyzařují z centrálního červeného cévního uzlu velikosti špendlíkové hlavičky.

Rozlišení podobných kožních lézí

Existují různé kožní projevy, které mohou připomínat mateřské znaménko a představují tak riziko záměny. Zde jsou nějaké příklady:

„Červená znaménka“ nebo „červená znaménka“ může být ve skutečnosti „hemangiom“ (lékařsky infantilní hemangiom). Jedná se o benigní vaskulární novotvar, který se vyskytuje u mnoha miminek.

Během těhotenství se také často tvoří tardivní hemangiomy. Po narození mohou tyto „červené krtky“ opět zmizet. Na jejich vzniku se tedy pravděpodobně podílejí hormonální faktory.

Rozdíl 'mateřské znaménko nebo bradavice?' také není vždy snadné. Existují docela různé typy bradavic a některé z nich se mohou nápadně podobat bradavičnatému névu. Totéž platí pro stařecké bradavice (bradavice stáří), které ve skutečnosti bradavicemi nejsou.

Co mám dělat, když jsem rozškrábal krtek?

Poškrábali jste mateřské znaménko nebo znaménko? Může to místo dokonce krvácet? Obecně platí, že zpočátku není třeba mít obavy. Poškrábaného krtka je důležité vyčistit, dezinfikovat a chránit před znečištěním, stejně jako to děláte u jiných ran. Můžete tak zabránit infekci bolavého mateřského znaménka.

Pokud k tomu dojde nebo se rána nehojí správně, měli byste jít k lékaři. Pokud jste si mateřské znaménko poškrábali, protože svědilo, nebo pokud mateřské znaménko samo krvácí, měli byste vždy vyhledat lékaře (viz níže: Kdy k lékaři?).

Stejná doporučení (čistit, dezinfikovat, chránit před nečistotami, případně vyhledat lékaře) platí, pokud jste seškrábali vyčnívající mateřská znaménka nebo jaterní skvrny.

Krtci se tvoří proliferací (zřídka redukcí) určitých buněk:

Například lokálně nahromaděné melanocyty tvoří hnědavý až hnědočerný pigmentový névus. Melanocyty produkují pigment melanin a tím zajišťují zbarvení kůže. Tukový névus (nevus lipomatodes superficialis) je způsoben lokálně nahromaděnou tukovou tkání v kůži. Skvrna od portského vína (naevus flammeus) je způsobena rozšířenými povrchovými kapilárami (nejjemnějšími krevními cévami).

Proč se vám dělají mateřská znaménka/mateřská znaménka?

Někdy existují mateřská znaménka od narození, jako jsou skvrny od portského vína a névy tukové tkáně. Příčina těchto vrozených névů není známa. Na jejich vzniku se mohou podílet mimo jiné dědičné a hormonální faktory.

Tyto faktory mohou také hrát roli u získaných névů. Například v rodinách se vyskytuje mnoho mateřských znamének (krtků), což naznačuje dědičnou predispozici. Skutečnost, že se nové znaménka často objevují v období puberty a těhotenství, svědčí o zapojení hormonálních faktorů.

Pavoučí névy se například často vyskytují u těhotných žen i lidí podstupujících estrogenovou terapii, ale také u dětí. Není neobvyklé, že tyto „jaterní skvrny“ ve tvaru pavouka jsou způsobeny chronickým onemocněním jater, jako je cirhóza.

Mezitím se zjistilo, že UV záření pokožky, které nezpůsobuje spálení, podporuje i pigmentová mateřská znaménka. To znamená, že rozhodující je, jaké množství UV záření dětská pokožka v průběhu času dostala (kumulativní dávka UV). Ukázalo se, že světlé typy pleti jsou zvláště náchylné k výskytu znamének.

Dalším možným ovlivňujícím faktorem je potlačení obranyschopnosti organismu (imunosuprese). Pokud jsou například imunitní reakce potlačeny léky po transplantaci orgánu, může se častěji vyvíjet pigmentová znaménka nebo se mohou změnit stávající névy. Totéž se může stát s chemoterapií v dětství nebo s imunodeficiencí související s HIV.

Mnoho vývojových faktorů nelze ovlivnit, zvláště v případě vrozených mateřských znamének (mateřská znaménka). Vzniku nových pigmentových znamének však lze často zabránit ochranou pokožky před příliš velkým množstvím UV záření.

Vývoj mateřských znamének od hlavy až k patě

Zatímco některé typy mateřských znamének a mateřských znamének nejsou příliš konkrétní v tom, kde se objevují, jiné preferují určité oblasti těla nebo se objevují pouze na určitých místech:

Věkem související lentiginy (stářecké skvrny) se například objevují pouze na osluněných oblastech kůže. Patří mezi ně obličej, hřbety rukou a vnější strana předloktí. Skvrny od portského vína se tvoří hlavně na obličeji a krku. Stejně častý je výrazný červený krtek na přední straně krku.

Krtci v oku nebo ústech

Někdy se v oku dokonce objeví mateřské znaménko / krtek. Poměrně častý je tzv. choroidální névus. Jedná se o pigmentované nebo nepigmentované mateřské znaménko v oku, které pochází z cévnatky – nejvnitřnější části kůže středního oka. Často ji oční lékař objeví jen náhodou při vyšetření. Choroidální névy jsou obvykle benigní.

Vzácně se v ústech vyvíjí krtek / krtek, například pigmentovaný nevus (pigmentovaný krtek). Takové tmavé znaménka se nejčastěji vyskytují na sliznici rtů a tváří a na tvrdém patře.

Ústní mateřské znaménko však může být i bílé jako v případě bílého slizničního névu (nevus spongiosus albus sliznice). Tento typ mateřského znaménka pochází z epitelu a objevuje se jako nahromadění těstovitých bílých plaků v dutině ústní.

Krtci v oblasti genitálií

Občas se v oblasti genitálií tvoří névy. Některé dívky a ženy mají například často velmi tmavé znaménko v oblasti stydkých pysků. Mateřské znaménko/mateřská znaménka na penisu nebo varlatech mohou být stejně nápadné.

Mezi další oblasti v intimní oblasti, které mohou být postiženy, patří oblast kolem konečníku a bradavek.

Mateřské znaménko (krtek): Kdy navštívit lékaře?

Krtci jsou obvykle neškodní: ačkoli vytlačují okolní tkáň, neničí ji ani netvoří metastázy. To z nich dělá benigní kožní nádory, které obecně z lékařského hlediska nevyžadují léčbu.

Pokud však postiženým připadají jejich névy kosmeticky rušivé (např. velký znaménko nebo skvrna od portského vína na obličeji nebo tmavá znaménka na rtu), měli by navštívit dermatologa. Tato osoba ví, jak odstranit benigní kožní nádor.

Za určitých okolností se z krtka může vyvinout i rakovina kůže. Jedná se o nekontrolovaně rostoucí kožní nádor, který prorůstá do okolní tkáně a ničí ji. Rakovina kůže může navíc vytvářet metastázy. Takovou degeneraci mohou naznačovat například změny velikosti, tvaru nebo barvy krtků.

 • Krtek (krtek) se zvětšuje, roste nepravidelně nebo rychle.
 • Névus mění svou celkovou barvu nebo se nepravidelně odbarvuje.
 • Vlasy na krtku vypadávají.
 • Z krtka (krtka) se udělá krusta, tj. na krtkovi se (najednou) vytvoří krusta.
 • Máte krvácející nebo svědící znaménko.
 • Máte zanícenou mateřskou znaménku nebo znaménko se zánětlivým lemem – poznáte podle klasických známek zánětu: Krtek (mateřská znaménka) je zarudlý (ohraničený), bolí, je oteklý a teplý.

Také pokud se vám náhle objeví (mnoho) nových krtků/krtečků, určitě navštivte lékaře!

Screening rakoviny kůže

Někteří lidé jsou zvláště náchylní k rakovině kůže, například lidé se světlým typem pleti, častou expozicí UV záření nebo mnoha spáleninami v minulosti (zejména v dětství). Ohroženi jsou i lidé, kteří mají velké množství znamének nebo jaterních skvrn. Pravidelné vyšetření u lékaře nabízí šanci odhalit rakovinu kůže v raném stádiu.

Více o této „kontrole mateřských znamének“ a možném krytí zdravotním pojištěním se dozvíte zde.

Detekce maligních krtků

Zda se z neškodného krtka vyvinula rakovina kůže (nebo je na dobré cestě se jí stát) dokáže posoudit i laik pomocí pravidla ABCD. To zahrnuje posouzení krtka pouhým okem ve vztahu ke čtyřem kritériím, například zda má symetrický tvar a ostré hrany.

Potenciálně podezřelá je také zanícená znaménka (zanícené mateřské znaménko) nebo kožní znaménko, které se mění jiným způsobem – například se zvětšuje nebo mění barvu.

Více o tom, co hledat u krtků/krtků, se dozvíte v článku Detekce zhoubných krtků.

Odstranění krtků

Lékaři mohou odstranit krtky pomocí různých metod. Mohou například vyřezávat, laserovat nebo obrousit névy. Záleží mimo jiné na typu a velikosti mateřského znaménka, která metoda je v každém případě nejlepší.

Více o různých způsobech odstraňování krtků, kolik to stojí a zda pomáhají i domácí prostředky se dozvíte v článku Odstranění krtků.