Monteggia zlomenina: příčiny, příznaky, léčba

Monteggia zlomenina: popis

Monteggia zlomenina: průvodní poranění

Při vykloubení hlavice radia se trhá i malý prstencový vaz mezi hlavicí radia a loketní kostí (ligamentum anulare radii). Může dojít i k dalším poraněním, například ke zlomenině olecranonu. Jedná se o zlomeninu konce loketní kosti na straně lokte. Zlomenina olecranonu představuje více než jednu třetinu všech případů zlomeniny lokte (zlomenina lokte).

Cévy procházející loketní jamkou (jáma ohraničená svaly v oblasti lokte) mohou být poškozeny při Monteggiově zlomenině, což má za následek kompartment syndrom.

Při poranění n. radialis vzniká radiální obrna, která se projevuje obrnou extenzorových svalů ruky a prstů (drop hand).

Galeazziho zlomenina

Zlomeniny Galeazzi i Monteggia jsou pojmenovány po italském chirurgovi: Riccardo Galeazzi (1866-1952) a Giovanni Battista Monteggia (1762-1815).

Monteggia zlomenina: frekvence

Zlomenina Monteggia je vzácná, ale často přehlížená: V pěti až deseti procentech případů není objevena nebo je chybně interpretována jako izolovaná zlomenina ulny (dislokace hlavy radia je přehlédnuta).

Monteggia zlomenina: příznaky

Monteggia zlomenina: Příčiny a rizikové faktory.

Jednou z možných příčin zlomeniny Monteggia je přímé poranění okraje ulny. V jiných případech je za tím nepřímé trauma, například pád na nataženou paži při rotaci předloktí dovnitř.

Monteggia zlomenina: vyšetření a diagnostika

  • Jak přesně k nehodě došlo?
  • Bolí předloktí a je jeho pohyblivost omezená?
  • Vyskytly se v paži nějaké nepříjemné pocity, jako je bolest, omezený rozsah pohybu nebo předchozí vykloubení?

Následuje fyzikální vyšetření: lékař prohlédne paži, pečlivě ji prohmatá a mimo jiné hledá poškození měkkých tkání. Dále kontroluje průtok krve, motoriku a citlivost paže.

Monteggia zlomenina: léčba

U dospělých se zlomenina Monteggia vždy léčí chirurgicky. Nejprve chirurg stabilizuje ulnu vložením kovové dlahy do kosti (dlahová osteosyntéza). To obvykle způsobí, že se hlava rádiusu sama resetuje. Poté chirurg zašije přetržený prstencový vaz.

Monteggia zlomenina u dětí

Pokud se zavřená repozice radiální hlavice nepodaří, je nutné repozici provést operačně.

Monteggia zlomenina: průběh onemocnění a prognóza

Zlomenina Monteggia by měla být ošetřena jako nouzová: Čím dříve se tak stane, tím snadněji lze nastavit hlavici radia. Časná dislokace navíc zlepšuje prognózu.