Morbidní obezita: Příčiny, léčba

Stručné shrnutí

  • Prognóza: Bez terapie je prognóza často nepříznivá a v důsledku existujících sekundárních onemocnění se snižuje délka života.
  • Léčba: Konzervativní multimodální terapie, chirurgické intervence (bariatrická chirurgie jako je redukce žaludku), léčba obezity.
  • Příčiny: Nezdravá strava, nedostatek pohybu
  • Prevence: Včasná nutriční a behaviorální terapie a hubnutí u stávající nadváhy a obezity do 2. stupně.

Co znamená obezita permagna?

Obezita se lékařsky dělí na různé stupně závažnosti. Klasifikace je založena na tzv. indexu tělesné hmotnosti (BMI). Tato jednotka měření může být použita k hrubé klasifikaci hmotnosti osoby. Chcete-li vypočítat BMI, vydělte tělesnou hmotnost v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech: BMI = hmotnost [kg]/(výška [m])²

Někteří lidé již trpí vážnými omezeními a sekundárními chorobami od BMI nad 30 kg/m². Roli navíc nehraje jen rozsah nadváhy, ale také to, jak dlouho celkově nadváha existuje. Čím déle má člověk nadváhu, tím závažnější jsou fyzické a psychické následky.

Lidí s těžkou nadváhou přibývá

Světová zdravotnická organizace (WHO) již léta pozoruje, že počet lidí s obezitou v Německu i ve světě prudce roste. Zejména stoupá počet lidí s velkou nadváhou (obezita permagna). Odborníci odhadují, že obezitou permagna trpí v Německu již asi dva miliony lidí. Zvláště znepokojivé je, že stále více dětí a mladých lidí je již postiženo zdraví ohrožující obezitou.

Jakmile se projeví chování, jako je nezdravá strava, je těžké je zlomit. Bez intenzivní a individuálně cílené terapie je vyléčení téměř nemožné a prognóza nepříznivá. K efektivnímu hubnutí a udržení hmotnosti pomocí komplexních změn životního stylu je často nezbytná celoživotní následná péče (řízení hmotnosti). Čím dříve je však terapie zahájena, tím větší je šance na obnovení normální hmotnosti.

Jaká je očekávaná délka života u obezity permagna?

Obezita permagna je také známá jako morbidní obezita (latinsky morbidus „nemocný“), protože tato forma nadváhy obvykle vede k různým onemocněním a v mnoha případech tak výrazně zkracuje délku života. Častými sekundárními chorobami obezity permagna jsou diabetes mellitus 2. typu, vysoký krevní tlak, opotřebení kloubů a rakovina.

Lidé s obezitou permagna také často zažívají pohrdání okolím. Mnozí se proto téměř neodvažují opustit dům, kde jsou vystaveni odsuzujícím pohledům ostatních lidí. Tato sociální izolace často drasticky prohlubuje fyzické a psychické problémy, což následně vede k tomu, že trpící upadají do takzvaného „frustrovaného stravování“. Rozvíjí se začarovaný kruh. Všechny tyto faktory ztěžují terapii.

Léčba obezity permagna

Diety často dosahují pouze krátkodobého úspěchu s obezitou 3. stupně. Mnoho postižených po dietě poměrně rychle nabere váhu zpět.

Příčiny obezity 3. stupně

Stejně jako u jiných forem obezity existuje řada různých příčin morbidní obezity. Obezitu 3. stupně však způsobuje především strava příliš bohatá na tuky v kombinaci s příliš malým množstvím pohybu. To však automaticky neznamená, že obézní lidé si své onemocnění vždy způsobují sami.

Odborníci identifikovali řadu genů, které vedou k nadměrné chuti k jídlu. Zdá se, že geny mají také celou řadu dalších účinků. Mimo jiné ovlivňují energetický metabolismus. Například štíhlejší lidé mají srovnatelně vyšší bazální metabolismus. To znamená, že spálí více kalorií i v klidu a jsou tak lépe chráněni před obezitou.

Důležitým faktorem pro vznik obezity permagna se zdá být věk, ve kterém již dítě nebo dospívající trpí nadváhou. Čím mladší a čím výraznější je nadváha, tím větší je pravděpodobnost, že v určitém okamžiku bude dosaženo BMI vyššího než 40 kg/m². Mnoho lidí s obezitou permagna má za sebou skutečnou „obezitickou kariéru“. Postupem času stále přibývají na váze. Potíže v průběhu života (úmrtí, selhání atd.) jsou často rozhodujícími přerušeními, které vedou k dalšímu a dalšímu přibírání na váze.

Jak zabránit obezitě permagna?

Pokud máte nadváhu, poraďte se se svým lékařem primární péče.