Mountain Pine: Účinky a aplikace

Jaký účinek má borovice horská?

Mladé větvičky a jehličí borovice horské (borovice nožní) obsahují esenciální olej se složkami jako pinen, karen a limonen. Voní velmi aromaticky a má účinky rozpouštějící sekreci, podporující krevní oběh (hyperemické) a slabé choroboplodné zárodky (antiseptické).

Proto se borovice horská (přesněji olej z borovice horské) odedávna používá k léčbě kataru (zánětu sliznic) dýchacích cest, jako je nachlazení, rýma, sinusitida nebo bronchitida, a také k úlevě od revmatických a nervových potíží. bolest.

Pro lepší nebo prodloužený léčebný účinek se esenciální olej z borovice horské často kombinuje s jinými léčivými rostlinami – například s eukalyptovým nebo mátovým olejem.

Zejména lidé s diabetem, alergií nebo citlivou pokožkou by měli být při používání takových přípravků opatrní a raději se předem zeptat svého lékaře nebo podiatra o radu na téma odstraňování mozolů borovicí horskou.

Mimochodem, borovice horská je také složkou lihu.

Jak se používá borovice horská?

Existuje několik způsobů, jak aplikovat horskou borovici.

Borovice horská v aromaterapii

Pokud není uvedeno jinak, platí následující formulace pro zdravé dospělé. U dětí, těhotných žen, kojících matek, starších lidí a lidí s určitými základními chorobami (jako je astma, epilepsie) je často nutné dávkování snížit nebo se některým esenciálním olejům zcela vyhnout. Proto použití esenciálních olejů u takových skupin pacientů prodiskutujte nejprve s aromaterapeutem (např. lékařem nebo alternativním lékařem s odpovídajícím dodatečným školením).

Držte hlavu nad miskou se směsí vody a oleje a pomalu a zhluboka vdechujte stoupající páry. Abyste zabránili jejich úniku, měli byste si hlavu a misku zakrýt ručníkem. Inhalací se uvolňuje sekret v průduškách, což usnadňuje vykašlávání.

Esenciální olej z borovice horské můžete použít také na potírání: Smíchejte čtyři až pět polévkových lžic mastného základního oleje (jako je mandlový olej) se dvěma až třemi kapkami oleje z borovice horské. Při nachlazení a jiných katarech dýchacích cest si jím můžete potřít hrudník a záda. Nebo s ním můžete masírovat bolavé svaly a klouby nebo místa, kde máte mírné bolesti nervů.

Analgetický účinek je dán tím, že olej z borovice působí jako tzv. protidráždidlo – na kůži se spustí mírný bolestivý podnět (brnění), který odvádí pozornost od skutečných revmatických potíží nebo bolestí nervů a je tak vnímán jako uklidňující. .

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše obtíže přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s borovicí horskou

Borovicový nebo borovicový olej lze často nalézt jako přísadu do hotových přípravků na nachlazení, bolesti svalů, kloubů a nervů. Ke vtírání jsou k dispozici například alkoholové přípravky, masti a krémy.

Kromě oleje z borovice horské často obsahují další léčivé rostliny – například eukalyptus. Existují také koupelové přísady s borovicí horskou a obvykle dalšími léčivými rostlinami.

Při zánětech dýchacích cest, například při angíně, sahá mnoho lidí také po bonbonech s účinnými látkami borovice horské.

Saunová infuze s borovicí může být prospěšná pro dýchací cesty.

Jaké vedlejší účinky může způsobit borovice horská?

Vnější použití borovice horské může způsobit podráždění pokožky a ekzémy. Může také dráždit sliznice, například při inhalacích.

Co byste měli zvážit při použití oleje z borovice horské

  • Borovice horská se nesmí užívat při astmatu a černém kašli, jinak se mohou zvýšit křeče průdušek.
  • Zvláštní opatrnosti je třeba věnovat kojencům a malým dětem do dvou let. Olej z borovice horské u nich může vést k život ohrožujícímu křečím hlasivek (glottis spasmus) a zástavě dechu. Esenciální olej byste proto v žádném případě neměli nanášet zde v oblasti obličeje. Obecně platí, že použití esenciálních olejů u kojenců a malých dětí byste měli nejprve preventivně probrat s lékařem nebo lékárníkem.
  • Esenciální olej neaplikujte do oblasti očí.
  • Pokud máte velká poranění kůže, akutní kožní onemocnění, horečnaté nebo infekční onemocnění, srdeční selhání nebo vysoký krevní tlak, obecně byste se neměli koupat naplno.

Jak získat produkty z borovice horské

Ve vaší drogerii a lékárně seženete olej z borovice horské i různé lékové formy na bázi borovice lesní jako např.

  • bonbóny
  • masti
  • Balzámy
  • emulze
  • plné koupele
  • alkoholické přípravky

Přečtěte si prosím příslušný příbalový leták a zeptejte se svého lékaře a lékárníka, jak přípravky správně užívat a dávkovat.

Co je to borovice horská?

Stálezelená borovice horská nebo borovice nožní (Pinus mugo) se také nazývá borovice horská nebo zkráceně borovice horská. Stejně jako její příbuzní jedle bělokorá, borovice, modřín a smrk patří do čeledi borovicovité (Pinaceae) a dělí se na několik poddruhů. Pochází z hor střední Evropy, kde roste na hranici lesa.

Borovice horská je strom s často keřovitým růstem. Krátký kmen s šedočernou kůrou je vzpřímený nebo položený a má silné větve, které často přiléhají k zemi a klenou se.

Borovice horská se pěstuje pro extrakci esenciálního oleje.