Hlenová zátka: Funkce, Vzhled, Výboj

Jaká je funkce hlenové zátky?

Důvod výtoku hlenové zátky.

Když je dítě připraveno na porod, tělo produkuje prostaglandiny. Tyto hormony způsobují změnu cervikální tkáně („cervikální dozrávání“) a odlupování hlenové zátka. Cvičte kontrakce nebo první pravidelné kontrakce během otevírací fáze porodu, kdy se děložní čípek začíná otevírat, také někdy způsobí jeho vypadnutí.

Jak poznáte hlenovou zátku?

Pokud se jedná o hlenu bez krve, bývá bělavá. Často se však přimíchají i stopy krve. To pak naznačuje, že se děložní čípek již pomalu otevírá: Krev pochází z malých cévek ve sliznici dělohy, které se při rozšiřování děložního čípku trhají. Lehké krvácení se nazývá krvácení z kreslení. Podle toho, zda se jedná o starou nebo čerstvou krev, je hlenová zátka světle červená nebo nahnědlá.

Od 38. týdne těhotenství je uvolnění hlenové zátky klasickým znakem toho, že se porod blíží a brzy začne fáze otevírání. Jakmile si však žena všimne, že se zátka uvolňuje, může uplynout ještě několik dní, než se objeví první skutečné kontrakce. Pokud se tedy uvolnila hlenová zátka, nemusíte hned do nemocnice. Pouze když zaznamenáte pravidelné a bolestivé kontrakce, měli byste jít.