Divizna pro nachlazení

Jaký účinek má divizna?

V minulosti se divizna také říkalo vlněná bylina, vlněný květ nebo pochodeň. Studie prokázaly jak antivirové, tak antibakteriální vlastnosti léčivé rostliny.

Květy divizny se používají jako tradiční bylinný lék na nachlazení ke zmírnění příznaků, jako je kašel nebo bolest v krku. V kombinaci s dalšími léčivými rostlinami dokážou uvolnit uvízlý hlen v dýchacích cestách, aby se dal snáze vykašlat. Na konci 18. století byl divizna také velmi oblíbeným lékem na tuberkulózu v Evropě a ve Spojených státech.

Cenné ingredience

Mezi účinné složky květů divizny patří především slizy a saponiny. Slizy působí na zanícené sliznice úlevně od podráždění, saponiny mají schopnost rozpouštět sekreci. Dalšími složkami jsou iridoidy – působí protizánětlivě.

Mulleinový olej

Použití lidové medicíny

Lidové léčitelství stále používá léčivou rostlinu na další neduhy:

  • Při vnitřním použití se o divizně říká, že pomáhá například při revmatismu, potížích močového měchýře a ledvin.
  • Zevní použití se doporučuje mimo jiné při zánětlivých, svědivých kožních onemocněních a bodnutí hmyzem.

Zde však chybí vědecké studie, které by tyto účinky prokázaly a vyloučily možné vedlejší účinky. Proto na takové neduhy raději používejte léčivé rostliny s uznávanou účinností v těchto oblastech.

Jak užívat diviznu?

Jako čaj, prášek nebo kapsle: Existuje několik způsobů, jak užívat diviznu.

Divizna jako domácí lék

Léčebně se využívají květy divizna velkokvětého (Verbascum densiflorum), ale i divizna drobnokvětého (V. thapsus) a divizna plstnatého (V. phlomoides).

Pro zmírnění příznaků nachlazení si můžete připravit čaj: Tři až čtyři čajové lžičky (1.5 až 2 gramy) nadrobno nasekaných sušených květů divizna přelijte jedním šálkem (150 ml) vroucí vody a po 10 až 15 minutách sceďte. Šálek můžete vypít vícekrát denně a doporučená denní dávka pro dospělé jsou tři až čtyři gramy sušených květů.

Při přípravě čaje můžete přidat i další léčivé rostliny. Dobře se hodí například marshmallow, lékořice a anýz.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s diviznou

Hotové čajové směsi z lékárny často obsahují květy divizny spolu s dalšími léčivými rostlinami, například „čaj na nachlazení“ a „čaj proti kašli“.

V prodejnách zdravé výživy, drogeriích a lékárnách jsou k dostání produkty s divizním olejem a dalšími hotovými přípravky.

Jaké vedlejší účinky může způsobit divizna?

U květů divizny nejsou známy žádné vedlejší účinky. Někteří lidé však mají alergickou reakci na kontakt pokožky s divizním olejem.

Divizna vlnatá je pro člověka netoxická.

Co byste měli mít na paměti při používání divizny

  • Pokud sbíráte květy divizny sami, nezapomeňte je rychle usušit a poté chránit před vlhkostí. Nesprávně usušené nebo skladované květiny totiž velmi rychle plesniví. Poté se již nesmí používat.
  • Váš lékař nebo lékárník vám řekne, jak dávkovat mullein u dětí.

Jak získat produkty divizny

Sušené květy divizna i hotové přípravky seženete ve své lékárně a dobře zásobených drogeriích. Pro správné použití a dávkování si přečtěte příslušnou příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je to divizna?

Divizna (rod: Verbascum) se jako léčivá rostlina používá již od starověku. Dvouletá rostlina tvoří v prvním roce pouze bazální růžici listů. Vlněné chlupy na listech, které mají celé okraje, pravděpodobně daly rostlině společný název „vlněný květ“.

Z růžice listů se ve druhém roce vyvine někdy rozvětvený květní stvol, který v závislosti na druhu může dorůst až přes dva metry do výšky. Žluté, mírně asymetrické květy jsou v hroznech v dlouhém klasnatém hroznu. Doba květu trvá od července do září.

Divizna pravá nebo drobnokvětá (Verbascum thapsus) pochází ze střední a jižní Evropy a střední Asie, naturalizovaný je také v Severní a Jižní Americe, na Novém Zélandu a v Africe.