Cvičení na roztroušenou sklerózu (MS)

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, což znamená chronický zánět centrálního nervu nervový systém. Také se jí říká nemoc „mnoha tváří“, protože příznaky a průběh nemoci se nemohou lišit. v roztroušená skleróza, dochází k zánětu v dřeňových obalech nervových vláken centrální části nervový systém, který narušuje přenos podnětů, který je nezbytný pro všechny činnosti v organismu.

Vede k pocitům kůže, poruchám chůze, svalovým změnám, poruchy zraku, koordinace obtíže a další příznaky. Jaký je průběh nemoci, nelze přesně určit a lze jej vhodnými léky a terapií co nejdříve oddálit. Pokud byste se chtěli dozvědět více o známkách roztroušené sklerózy, doporučujeme naši stránku: Příznaky roztroušené sklerózy

Cvičení

Cvičení v roztroušená skleróza jsou různé a závisí na symptomech onemocnění. Možné příznaky, které jsou relevantní pro fyzioterapii, jsou poruchy chůze, zvýšený svalový tonus, ochrnutí svalů, koordinace potíže, vyvážit poruchy. (Cvičení týkající se poruch chůze naleznete v části Poruchy chůze).

theraband nebo činky lze použít ke zvýšení cvičení. Čtyřnohý stojan na podložce Airex nebo na rotující podložce zlepšuje pocit vyvážit. V jednonohém stojanu zdarma noha působí jako chapadlo a lze jej posunout dozadu do stupnice ve stoje.

Naproti tomu paže provádějí veslování pohyb nebo tah lat. Je důležité, aby horní a dolní končetiny fungovaly současně, ale v opačných směrech, takže obě poloviny končetin mozek jsou stejně stresovaní. Pro zintenzivnění cvičení je lze provádět na nerovném terénu nebo v poloze na jedné noze.

Chcete-li zlepšit vyvážit, všechna cvičení lze provádět na nerovném povrchu nebo s různými typy kroků. Běh na podložce Airex podporuje rotující vršek, kolísavý polštář nebo velká podložka rovnováhu a může být posílena tím, že běží rychleji a náhle zastaví. Cvičení v poloze 1 nohy s nerovným terénem nebo bez něj musí být vypracována pečlivě, ale enormně podporuje rovnováhu.

Když stál na jednom noha Nebo stojíte-li pevně na nerovném povrchu, můžete zlepšit svou stabilitu hraním míčových her, možná i badmintonu. Obecně, silový trénink je velmi důležitý u roztroušené sklerózy. Jak se nervové vedení zhoršuje, síla také klesá.

Aby se tomu zabránilo, je to vhodné silový trénink by mělo být provedeno od začátku. Důležité jsou zejména nohy. Noha tisk, ohyby kolen, výpady, únosce a adduktory jsou klasická cvičení.

Aby se udržely zádové svaly a stabilita trupu, měly by být svaly trénovány stabilizačními cviky jako např předloktí podpora, boční podpora, podpora ruky, lat pull, veslování stroje, příčné zvedání a všechna ostatní cvičení. Kromě klasických terapeutických metod a cvičení v terapiích, sportu jako jógaDoporučuje se také aerobik, Zumba a obecné tance. Tím vytrvalost a především koordinace a mobilita jsou vylepšeny.

Chůze s holemi také podporuje koordinaci a také pomáhá zlepšit poruchy chůze. Více informací o tomto tématu naleznete v následujících článcích:

  • Ke změně svalového tonusu se obvykle používají praktické metody ke snížení nebo stimulaci tónu.
  • Žonglování s míčky nebo látkami je také vhodné pro zlepšení koordinace.
  • V případě potíží s koordinací se používají cviky, díky nimž paže a nohy pracují proti sobě. K tomuto účelu je vhodný čtyřnohý stojan, při kterém jsou paže a noha nataženy v opačném směru.
  • Fyzioterapie pro MS
  • Fyzioterapie pro MS
  • Cvičení s Therabandem
  • Autogenní trénink