Mupirocin: Účinek, aplikace a vedlejší účinky

Účinek

Mupirocin inhibuje růst (bakteriostatický účinek) stafylokoků a streptokoků. Ve vyšších koncentracích má zabíjející účinek (baktericidní). Pomáhá také při infekcích zárodkem MRSA.

Mupirocin interferuje s bakteriální syntézou proteinů (tvorbou proteinových řetězců) tím, že zabraňuje propojení jednotlivých aminokyselin. Tento speciální mechanismus účinku zajišťuje, že se rezistence vyvine jen zřídka. Křížová rezistence se také nevyskytuje. V případě zkřížené rezistence nejenže antibiotikum ztrácí účinnost proti jedinému kmeni bakterií, ale celá skupina antibiotik pak již proti zárodku nepůsobí.

editaci videa

Mupirocin je lokální antibiotikum. Aplikuje se přímo na postižené místo. V Německu a Švýcarsku jsou k dispozici masti, krémy a nosní masti. V Rakousku je mupirocin dostupný pouze jako mast.

Masti a krémy

Dospělí, dospívající, děti a kojenci ve věku od čtyř týdnů a starší aplikují masti a krémy obsahující mupirocin na kůži dvakrát až třikrát denně po dobu až deseti dnů.

Nosní mast

Nosní mast může být aplikována do obou nosních dírek dvakrát až třikrát denně po dobu až deseti dnů. Nejlepší je použít vatové tyčinky, které je třeba po použití zlikvidovat, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků. Nepoužívejte nosní mast u kojenců, protože je nebezpečná, pokud náhodně vdechnou zbytky masti.

Naneste malé množství masti (asi o velikosti hlavičky zápalky) na vatový tampon. Rozložte jej na vnitřní stranu jedné nosní dírky. Poté palcem a ukazováčkem stiskněte nosní dírky k sobě. Jemně masírujte, aby se mast rovnoměrně rozprostřela po celé nosní dírce. Opakujte proces na druhé straně.

Oblasti použití

V závislosti na tom, zda používáte mast, krém nebo nosní mast, se schválené oblasti použití liší.

Masti a krémy se používají při bakteriálních infekcích kůže. Tyto zahrnují:

  • Impetigo (infekce kůže způsobená stafylokoky a/nebo streptokoky).
  • Folikulitida (zánět vlasových folikulů)
  • Furunkulóza (hluboce uložená folikulitida)
  • Ekthyma (malé ploché vředy, které někdy obsahují hnis)

Nosní mast je schválena pro léčbu infekcí nosní sliznice zárodky MRSA. To může výrazně snížit výskyt infekcí ran po operaci (asi o 50 procent).

Bakterie MRSA často přetrvávají velmi tvrdohlavě v nose, protože antibiotika se tam obtížně dostávají. Pokud se tam podaří bakterie zabít, zabrání se jejich opětovnému šíření do těla po ukončení léčby antibiotiky.

Nežádoucí účinky

Možné nežádoucí účinky jsou především reakce na ošetřované kůži a sliznicích jako pálení, zarudnutí, svědění a přecitlivělost.

Vzácnější nežádoucí účinky naleznete v příbalové informaci, která byla dodána s vaším lékem mupirocin. Pokud máte podezření na nežádoucí účinky, kontaktujte svého lékaře nebo se zeptejte v lékárně.

Kontraindikace

Mupirocin by se neměl užívat, pokud jste přecitlivělí nebo alergičtí na léčivou látku nebo kteroukoli jinou složku léku. U dětí mladších čtyř týdnů nejsou dostatečné zkušenosti, proto by neměly být mupirocinem léčeny.

Těhotenství a kojení

Během kojení zabraňte přímému kontaktu dítěte s ošetřovanou oblastí pokožky. Pokud léčíte prasklou bradavku, před kojením ji důkladně očistěte.

Návod k výdeji

Léky obsahující mupirocin vyžadují v Německu, Rakousku a Švýcarsku předpis.