Bolest svalů: Léčba a příčiny

Stručné shrnutí

  • Popis: Neškodné bolesti svalů, zejména po nadměrné fyzické aktivitě (např. sportu).
  • Léčba: vyvarujte se velké námahy, v případě potřeby postižené svaly zahřejte a mírně protáhněte
  • Příčiny: Mikroúrazy ve svalových vláknech, zánětlivé procesy, epileptické záchvaty a některé léky, injekce, operace.
  • Diagnóza: anamnéza, fyzikální vyšetření, případně rentgen při podezření na poranění.
  • Prevence: Pravidelný fyzický trénink, správná tréninková příprava (pomalé zvyšování zátěže).

Co je bolest svalů?

V zásadě je svalová bolestivost možná ve všech svalových partiích pohybového aparátu, pokud jim předcházela odpovídající zátěž.

Například stehenní a lýtkové svaly mohou bolet po (nezvyknutých) delších túrách, zatímco paže, ramena a zádové svaly mohou bolet například po přestěhování, pokud jste s sebou nesli nezvyklou zátěž.

Postižené svaly jsou kvůli bolesti méně pohyblivé a citlivé na tlak. Často jsou také spíše tuhé a tvrdé. Postižené osoby mají pocit slabosti v odpovídajících svalových partiích.

Slovo „bolest“ v bolavých svalech je pravděpodobně germanizací nebo verbalizací slova katar, které pochází z řečtiny a popisuje zánět.

Co pomáhá proti bolavým svalům?

K odstranění bolavých svalů tedy není nutná žádná speciální terapie. Je však možné udělat trochu, aby to nebylo tak nepříjemné a méně pravděpodobné, že by to ovlivnilo mobilitu:

Buďte trpěliví: Nejlepší způsob, jak se zbavit bolavých svalů, je nechat je zahojit. To znamená, že žádná velká námaha. Na bolest svalů neexistují žádné léky.

Teplo: Zkušenosti ukazují, že tepelné zpracování je také často užitečné. Zejména sportovci často přísahají na návštěvu sauny v boji proti bolavým svalům. Teplé koupele také obvykle přispívají k rychlejší regeneraci svalových vláken. Důvodem je, že teplo zvyšuje průtok krve do svalů.

Protahování a uvolňování: Bolest pohybu lze dočasně zmírnit pasivním protahováním bolestivých svalů nebo uvolňovacími cviky. Je to pravděpodobně proto, že uvolňuje křeče nebo vyplavuje nahromaděnou tekutinu (edém).

Výživa: Konzumace sacharidů a bílkovin po cvičení napomáhá regeneraci svalů. Výsledkem je, že bolest svalů nemusí být tak závažná.

Jemné masáže: Pouze jemné masáže pomáhají rozproudit krevní oběh ve svalech a tím dosáhnout dobrých výsledků v rychlejším zbavování se namožených svalů.

Silné masáže naopak nejsou vhodné na bolavé svaly. Často navíc dráždí poraněná svalová vlákna a tím proces hojení místo urychlování zpomalují.

Co způsobuje bolavé svaly?

Drobná ložiska zánětu se vyvíjejí ve snaze těla napravit poškození. Voda vstupuje do vláken a tvoří malé shluky tekutiny nazývané edém. Ty způsobují otok svalu. Protahování mimo jiné způsobuje bolest a tvrdnutí typické pro bolavé svaly.

Během regenerace zranění však tělo odbourává poškozené struktury. Jak jsou vyplavovány ze svalu, jejich degradační produkty nakonec dráždí receptory bolesti umístěné mimo svalová vlákna.

Bolest svalů ze sportu

Skutečnou klasikou namožených svalů je chůze z kopce při pěší turistice: Zatěžuje svaly podstatně více než chůze do kopce. Zpomalení a tlumení pohybu znamená silnější fyzické síly působící na svalová vlákna.

Bolest svalů v důsledku vyčerpání a zánětu

Vzácnější forma svalové bolesti je způsobena vyčerpáním. K trhlinám ve svalových fibrilách dochází při dlouhodobém a intenzivním namáhání metabolismu, například při běhu maratonu. Nedostatek energie způsobuje poškození buňky a opravné procesy jsou doprovázeny zánětem. Možným výsledkem jsou bolavé svaly.

Bolest svalů v důsledku epileptických křečí a léků, injekcí a operací.

Intramuskulární injekce, jako jsou ty, které se používají při mnoha očkováních nebo operacích zahrnujících svaly, také často vedou k bolestem svalů. To také způsobuje mikroúrazy a natažení svalových vláken.

Kyselina mléčná za to nemůže

Co navíc mluví proti teorii kyseliny mléčné: Poločas laktátu je pouze 20 minut. To znamená, že po této krátké době je již polovina původního množství laktátu odbourána. Hladina kyseliny mléčné se tedy již dávno normalizovala, jakmile se dostaví svalová bolest.

Přesto má měření laktátu ve sportu smysl. Kyselina mléčná se tvoří vždy, když sval musí pracovat, ale nedostává se mu dostatek kyslíku. Dýchání kyseliny mléčné“ je „nouzový mechanismus. Trénink může zlepšit zásobení kyslíkem při námaze – nižší hodnoty laktátu při sportovní aktivitě jsou tedy známkou lepší vytrvalosti.

Kdy navštívit lékaře?

  • svalová bolestivost nemizí sama od sebe nejpozději po deseti dnech, popř
  • pro bolest nemáte vysvětlení přílišným cvičením a sportem.

V těchto případech není jisté, že bolest svalů je způsobena opravdu jen neškodným bolavým svalem. Existuje také mnoho dalších a někdy vážných důvodů pro bolavé svaly. Proto je v nejasných případech vhodná návštěva lékaře.

Diagnostika

Po pohovoru následuje fyzická prohlídka. Lékař prohmatá postižené svaly. Pokud se potvrdí podezření, že se nejedná o svalovou bolest, ale o svalové poranění (např. natržení svalu), lékař nařídí zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk nebo magnetická rezonance. Protože za bolestivými příznaky podobnými svalům může být i poranění kosti, je často nutné i rentgenové vyšetření.

I když někteří lidé hrdě považují bolavý sval za důkaz, že cvičili „správně“ – nikdo ve skutečnosti nemá rád bolest svalů. Naštěstí však existují určitá opatření, jak se bolavému svalu vyhnout.

  • Buďte pravidelně aktivní: Pravidelné cvičení snižuje riziko bolavých svalů. Lidé, kteří se hodně hýbou, totiž zlepšují svou koordinaci – a čím koordinovanější cvičení provádí, tím lépe svaly spolupracují. Pravidelným tréninkem jsou svaly také odolnější. Mikroúrazy jsou tak méně časté.

Protahovací a zahřívací cvičení před cvičením nepomáhají předcházet bolestem svalů. Stále jsou však důležité, protože snižují riziko svalového namožení nebo vážnějších svalových zranění.

Hořčík a podobné doplňky obvykle nepomáhají předcházet bolestem svalů. Časté svalové křeče, které souvisejí s buzením svalů nervy, mohou naopak souviset s nedostatkem hořčíku.