Svalová zátěž: Příznaky, léčba a další

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Tahání, křečovitá bolest ve svalu, bolest při natahování a namáhání svalu.
 • Léčba: Vysazení sportovních aktivit, chlazení, tlakový obvaz, elevace postižené končetiny, klid
 • Průběh onemocnění a prognóza: Dobrý s přiměřeným odpočinkem, lehký trénink obvykle možný po jednom až dvou týdnech
 • Příčina a rizikové faktory: Nepřirozené pohybové sekvence, přetěžování, nedostatečné rozcvičení před sportem, netrénované svaly
 • Prevence: Rozsáhlá rozcvička před sportem, dynamická mobilizační cvičení.

Co je natažený sval?

Co je natažený sval? To se týká nataženého svalu, což je jedno z nejčastějších sportovních zranění. Ale i v běžném životě se čas od času stane, že si člověk nepřirozeným pohybem nebo akutním přetížením natáhne sval.

Od svalového napětí až po natržení svalů

Poranění je ještě výraznější v případě natržení svalového snopce. V tomto případě se přetrhne celý svazek svalových vláken. V extrémních případech, pokud je celý sval zcela přerušen, se tomu říká natržení svalu.

Jaké jsou příznaky svalového napětí?

Svalové napětí se projevuje tažnou, křečovitou bolestí, která se obvykle vyvíjí pomalu a postupně sílí. (Sportovní) aktivita musí být obvykle přerušena. Protahování a napínání nataženého svalu bolí.

Jak lze svalové napětí léčit?

Lékaři léčí natažený sval konzervativně. Při položení otázky: „Svalová zátěž – chlad nebo teplo? je vhodné dodržovat opatření první pomoci podle schématu PECH:

 • Odpočinek: zastavte sportovní aktivitu a odpočiňte si
 • Led: poraněné místo chladíme deset až 20 minut (např. ledovým obkladem nebo studeným obkladem).
 • Komprese: přiložte elastický tlakový obvaz
 • Zvedněte zraněnou končetinu

Jakmile bolest po akutní fázi odezní a zvýšené napětí ve svalu odezní, je v pořádku opět jemně hýbat nataženým svalem. Doporučují se mírná, lehká protahovací cvičení (tj. žádné krátké houpání).

Zejména u profesionálních sportovců se natažený sval často dále léčí, např. lymfodrenáží, elektroléčbou, převazy nebo masážemi.

Jak dlouho trvá svalové napětí?

Natažený sval: trvání

Natažený sval se obecně hojí bez problémů. Někdy se délka v jednotlivých případech liší. Někdy se sval zotaví během asi čtyř až šesti dnů, což umožňuje lehký trénink. Někdy je však nutné jeden až dva týdny odpočívat.

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory nataženého svalu?

Různé faktory podporují svalové napětí nebo jiné svalové zranění. Patří mezi ně například nedostatek rozcvičky před sportem, přetížení unavených svalů, nedostatečná tréninková kondice, nedostatek kondice nebo nesprávná obuv.

Žádné poškození tkáně

Jak lze diagnostikovat svalové napětí?

Pokud je podezření na svalové zranění, jako je natažení, lékař se nejprve zeptá na příznaky a mechanismus zranění. Mezi možné otázky patří:

 • Jak ke zranění došlo?
 • Kde přesně tě bolí?
 • Máte další stížnosti?

Jak lze svalovému namožení předejít?

Existuje několik opatření, kterými lze zabránit svalovému napětí, zejména při sportu. V první řadě je důležité svaly před sportovní aktivitou důkladně zahřát. Mimo jiné jsou vhodná i cvičení tzv. propriocepce, například na wobble boardu.