Musk: Král vůní

Musk je legendární vůně, která dává mnoha parfémům jejich zvláštní vůni. Pižmo je navíc vyhledávaným přírodním produktem čínské lidové medicíny. Ale co přesně je za látkou? Co dělá pižmo? zápach jako a odkud vlastně pochází pižmo? Poskytujeme odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se pižma.

Co je to pižmo?

Pižmo je vůně produkovaná v pižmovém vaku - žláze o velikosti a vlašský ořech - mužského pižmového jelena. Jedná se o sušený, práškový a extrémně pachový sekret, který muskies používají k přilákání žen.

Co znamená pižmo?

Slovo odvozené může být z řeckého „moschos“, z latinského „muscus“ nebo z perského „musk“ a znamená varle nebo šourek. Pižmový vak byl přirovnáván k tomuto - ale pižmo se ve skutečnosti nezískává ze varlat pižma. Tento termín se také používá pro sekrece jiných zvířat a rostlin, které mají pižmovou vůni. V případě zvířat to jsou pižmoň, pižmový dolar, ondatra a pižmová kachna. V případě rostlin jsou to například žonglérkvětina, pižmo sléz, pižmová tráva nebo abelmoschus.

Jak se extrahuje pižmo?

Pižmo se přirozeně produkuje v pižmové žláze mužského jelenice, dříve známého jako jelen pižmový. Až do konce 70. let jeden také používal toto skutečné pižmo k výrobě parfémů. To však nyní není povoleno z důvodu dobrých životních podmínek zvířat. Protože velmi mnoho pižmových jelenů se muselo vzdát svého života kvůli extrakci pižma - pižmová žláza obsahuje jmenovitě jen asi 30 gramů sekrece. Pižmový jelen dnes hrozí vyhynutí. Pižmo proto dnes pochází ze syntetické produkce. Umělé pižmo lze navíc vyrobit docela levně, zatímco přírodní produkt je extrémně drahý. V zásadě lze rozlišit čtyři odrůdy:

 • Tonkin pižmo z Tibetu a Čína.
 • Ruské pižmo
 • Assam nebo bengálské pižmo z Indie
 • Bukharianské pižmo

Celkově existuje asi 1,000 XNUMX látek, jejichž zápach připomíná pižmo - použijte jako náhražku pižma, najděte však jen asi 30 z nich.

Jak voní pižmo?

Pižmo má jak přirozenou sekreci, tak při své syntetické produkci na jedné straně příjemný zvířecí zápach a na druhé zářivě sladkou vůni. Typický popis pachu charakterizuje zvířecí pižmovou vůni koženou, vlasy a vůně podobné moči.

Pižmo jako parfém

Pižmo hraje v parfémech obzvláště důležitou roli. I když se tam vůně obvykle vyskytuje pouze jako subnote, je obsažena téměř v každém parfému. Pachová vůně by nikdy neměla být vnímána vědomě, protože příliš mnoho z ní je vnímáno jako dotěrný tělesný pach. U mnoha parfémů dodává lehká pižmová vůně teplý charakter, zvýrazňuje vůně a završuje je. Navíc lidské kůže absorbuje pižmo velmi dobře, takže zápach parfémů s pižmem vydrží dlouho - pižmo zde slouží jako takzvaný fixátor. Pižmový pach lze však také dobře kombinovat s jinými vůněmi, jako je pačuli nebo ambra.

Pižmová vůně: účinek

Pižmový parfém nebo pižmový olej vytváří u lidí na jedné straně pocit tepla a bezpečí, ale na druhé straně také sexuální vzrušení a smyslnost. Za to jsou odpovědné určité afrodiziakální složky pižma, které mají podobnou strukturu jako feromony. Feromony jsou sekrece emitované obratlovci, aby ovlivnily chování jiných jedinců stejného druhu, například při páření. V závislosti na kombinaci s jinými vůněmi však pižmo může mít různé účinky. Například pižmo v kombinaci s dalšími vonnými složkami může mít následující účinky:

 • Erotické
 • Osvěžující
 • relaxační
 • Nebo dokonce podporuje koncentraci

Mimochodem, pižmo má na muže atraktivní účinek. Průzkumy ukázaly, že kromě čerstvých parfémů mají muži rádi také vůně s mochusovou, kořeněnou nebo dřevitou notou pro ženy. Určité pižmové parfémy byly vyvinuty speciálně pro tento erotický efekt a přitažlivost.

Je syntetické pižmo škodlivé?

Nyní existuje řada detergentů, čisticích prostředků a kosmetika které obsahují syntetické polycyklické sloučeniny pižma. Tyto uměle vyrobené látky však nejsou biologicky rozložitelné a hromadí se v lidském těle mastná tkáň. Kosmetické použití pižma je proto kontroverzní.


*

Starší generace syntetických pižmů jsou dokonce považovány za toxické a mohou podporovat vývoj rakovina. Kvůli špatné odbouratelnosti lze syntetická pižma z odpadních vod v čistírnách odpadních vod odstranit jen částečně. Z těchto důvodů vědci hledají pižma, která jsou přátelštější zdraví a životní prostředí.

Pižmo v medicíně

Poptávka po přírodním pižmu stále existuje i dnes, protože v čínské medicíně je pižmo stále považováno za antispazmodické, nervové a osvěžující všelék. Zejména při kardiovaskulárních, nervových a dýchacích potížích má pižmo pomoci. Pižmo je také považováno za prospěšné pro potenciál. S křížovými výpravami pižmo přišlo také do Evropy, kde si vůně získala proslulost jako afrodiziakum.

Pižmové zvíře

Dlouho se předpokládalo, že jelenovití pižmové jeleni jsou příbuzní jelenů, a proto se jim dříve říkalo pižmové. Existují však některé klíčové anatomické rozdíly: na rozdíl od jelenů mají pižmové jeleni a žlučník; pižmové jeleny mají navíc podlouhlý svršek psí zuby, ale žádné parohy. A samozřejmě, pižmová žláza zásadně odlišuje obě zvířata. Pižmoň žije ve stádech, býložravci a většinou pocházejí z lesních horských oblastí v jižní Asii, zejména v Himalájích - v Evropě již vyhynuli. Aby se dostali i na listy a větvičky, jelenovití jsou dobří horolezci.

* Zdroje a další informace

 • Federální agentura pro životní prostředí (2016): vonné látky. (Citováno: 03/2019)
 • Federální agentura pro životní prostředí (2014): Environmentální kompatibilita detergentů a čisticích prostředků. (Citováno: 03/2019)
 • Greenpeace (2005): Facts_Chemistry. Vůně umělého pižma. Chemikálie aroma v každodenních výrobcích. (Citováno: 03/2019)