Hořčice: Efekty a aplikace

Jaký účinek má hořčice?

Semena hořčice v podstatě obsahují složky jako mastný olej, sliz – a především takzvané glykosidy hořčičného oleje.

Pokud jsou buňky hořčičných semen zničeny (např. mletím), glykosidy hořčičného oleje se dostanou do kontaktu s určitými enzymy a jsou jimi rozloženy na hořčičný olej. To je zodpovědné především za léčivý účinek rostliny.

Hořčičný olej v první řadě silně dráždí pokožku a tím podporuje místní prokrvení. Navíc by se dal prokázat antibakteriální, antivirový a protizánětlivý účinek hořčičného oleje.

Díky svému spektru účinku se hořčičná semínka používají zevně k léčbě chronických degenerativních onemocnění kloubů, jako je osteoartróza, respirační katary jako je bronchitida a revmatismus měkkých tkání (fibromyalgie). Tato aplikace je vědecky uznávaná.

Empirická medicína navíc používá hořčici i na další vnější neduhy. Koupel nohou z hořčičné mouky má prokrvující účinek. Může pomoci při (počínajících) infekcích horních cest dýchacích (jako je nachlazení, záněty dutin). Občas se doporučuje i při bolestech hlavy, migrénách a zácpě.

Lidové léčitelství používá hořčici i vnitřně proti poruchám trávení. Hořčičná semínka se navíc doporučují při vysokém krevním tlaku.

Jak se hořčice používá?

K léčebným účelům se používají černá i bílá hořčičná semínka. Ty druhé jsou ve svém účinku poněkud mírnější.

Hořčice jako domácí lék

K léčebným účelům se používají černá i bílá hořčičná semínka. Ty druhé jsou ve svém účinku poněkud mírnější. Přípravky s hořčičným semínkem lze užívat zevně i vnitřně. Vědecky ověřené je vnější použití hořčičných semínek např. jako hořčičná koupel nohou (koupel nohou z hořčičné mouky) nebo ve formě obálek či obkladů.

Koupel nohou

Takto postupujete při koupeli nohou z hořčičné mouky:

 • Naplňte vanu na nohy 38stupňovou teplou vodou a tak vysokou, aby později sahala až do poloviny lýtek (maximálně pod kolena).
 • Nyní ve vodě dobře rozprostřete 10 až 30 gramů černé hořčičné mouky (hořčičný prášek).
 • Sedněte si na židli před vanou a dejte si do ní nohy.
 • Nohy vyjměte, důkladně opláchněte teplou vodou, osušte a potřete trochou oleje – například čistého olivového oleje.
 • Odpočívejte v posteli po dobu 30 až 60 minut, případně noste vlněné ponožky.

Můžete to udělat jednou denně při akutních onemocněních, jako je nachlazení, nejlépe ráno. V případě migrény se říká, že jako kúra pomáhá koupel nohou na bázi mletých hořčičných semínek: K tomu si dopřejte hořčičnou koupel nohou dvakrát až třikrát týdně po dobu několika týdnů.

Komprimovat

Další známou hořčičnou aplikací je obklad z hořčičné mouky: Přiložený na hrudník může pomoci například při bronchitidě se zúženými dýchacími cestami (obstrukční bronchitida), zápalu plic nebo zánětu pohrudnice. Může být také prospěšný při revmatismu měkkých tkání nebo onemocnění kloubů souvisejících s opotřebením.

Takto postupujete u komprese z hořčičné mouky:

 • Na kousek celulózy dejte 10 až 30 gramů hořčičné mouky (hořčičný prášek) o tloušťce dva centimetry, přeložte a zabalte do utěrky.
 • Tento obklad vložte do 250 mililitrů teplé vody (maximálně 38 stupňů) a nechte nasáknout. Poté jemně vymačkejte, nevyždímejte.
 • Jakmile se dostaví typický pocit pálení pokožky, nechte obklad při první aplikaci působit ještě jednu až tři minuty. Pro další aplikace (v následujících dnech) lze dobu aplikace prodloužit na cca XNUMX minut. U dětí nechte obklad působit maximálně tři až pět minut.
 • Poté obklad rychle sejměte, pokožku potřete olivovým olejem a přikryté odpočívejte 30 až 60 minut.

Takový obklad z hořčičné mouky můžete aplikovat jednou denně. Nejlepší čas na to je ráno.

Pokud není „obklad z hořčičné mouky“ přiložen (obklad), ale obtočen kolem bolestivé části těla (například kolem bolestivého kolena), nazývá se obklad z hořčice (obklad z hořčičné mouky).

Zabalte

Hořčičný obklad by měl být aplikován na oblast kůže ne větší než 1.5 dlaně osoby. Chcete-li připravit obklad z hořčičné mouky, postupujte takto:

 • Podle plochy ošetřované plochy zalijte maximálně 45stupňovou vodou se 100 gramy čerstvě namleté ​​hořčičné mouky a vše smíchejte, aby vznikla hustá pasta.
 • Směs nechte pět minut louhovat.
 • Pro oslabený účinek můžete také nahradit jednu třetinu hořčičné mouky moukou obilnou.
 • Plech opět zafixujte vlněným hadříkem.
 • Na začátku nechte hořčičný obklad na ošetřované oblasti pouze tři minuty. Dobu aplikace můžete čas od času prodloužit o jednu minutu až na maximálně deset minut.
 • Po odstranění obkladu místo důkladně omyjte vodou a potřete pleťovým mlékem.
 • Po aplikaci odpočívejte 30 minut.

Vnitřní použití

Zážitková medicína sází na vnitřní užívání hořčice při různých zažívacích potížích. Například na pálení žáhy prý pomáhá dát si po jídle lžičku ochucovací pasty hořčice. To platí i v těhotenství.

Obecně se říká, že konzumace hořčice s jídlem povzbuzuje chuť k jídlu a napomáhá trávení.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Přípravky s hořčicí

Jaké vedlejší účinky může hořčice způsobit?

Pokud se hořčice používá příliš dlouho nebo v příliš vysokých dávkách, existuje riziko podráždění kůže a poškození kůže: silné zarudnutí a puchýře až po místní odumírání tkáně (nekróza). Možné je i poškození nervů a kontaktní alergie.

Při vnitřním užití hořčičného oleje (například při konzumaci hořčice na pálení žáhy nebo v kořeněných jídlech) může dráždivý účinek na sliznici kromě jiných příznaků způsobit pálení žáhy, nevolnost nebo jiné gastrointestinální potíže.

V ojedinělých případech dochází k podráždění ledvin – i při vnějším použití, protože hořčičný olej se vstřebává kůží a může se tak dostat až do ledvin.

Co byste měli mít na paměti při použití hořčice

 • Při koupeli nohou z hořčičné mouky mohou stoupající páry dráždit oči. Tomu lze předejít tím, že si přes kolena položíte velký ručník, který zakryje i koupel nohou.
 • Při manipulaci s hořčicí (hořčičná mouka, hořčičný prášek) dávejte pozor, abyste se omylem nedotkli obličeje (například očí). Jinak může dojít k nepříjemnému podráždění pokožky a sliznic.
 • Při aplikaci hořčičné mouky (hořčičný obklad, obklad, koupel nohou atd.) by měla být ošetřovaná osoba pečlivě sledována. Aplikace by měla být okamžitě přerušena, pokud způsobí nadměrné pálení kůže nebo velmi silné zarudnutí nebo pokud je to pro člověka jinak nepříjemné.

Kdy je lepší vyhnout se tepelným aplikacím s hořčicí

V následujících případech byste neměli používat tepelné aplikace s hořčičnou moukou nebo pouze po konzultaci s lékařem nebo – v případě těhotných žen a kojících matek – s porodní asistentkou:

 • kožní onemocnění nebo velmi citlivá pokožka
 • otevřené oblasti kůže nebo podráždění kůže v oblasti aplikace
 • křečové žíly a další žilní poruchy na nohou
 • vysoká horečka
 • studené končetiny
 • bezvědomí, zmatenost
 • poruchy krevního oběhu nebo citlivosti
 • neurologické choroby
 • onemocnění ledvin
 • srdeční choroba
 • děti do šesti let
 • těhotenství a kojení

Každý, kdo má citlivý nebo podrážděný žaludek nebo střeva nebo gastrointestinální onemocnění, by se měl vyvarovat užívání hořčice – jak pro léčebné účely, tak jako koření.

Pokud máte onemocnění jater, zdržte se jídla, jako je pikantní hořčice.

Hořčičná semínka, hořčičná mouka i hotové přípravky jako hořčičné náplasti jsou k dostání v lékárnách a někdy i v drogeriích a prodejnách zdravé výživy.

Pro správné použití a dávkování si prosím přečtěte příbalový leták a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je hořčice?

Hořčice je po staletí ceněným kořením a léčivou rostlinou. Jednoletá žlutě kvetoucí rostlina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) pochází z oblasti Středomoří a Předního východu. Do střední Evropy přivezli hořčici Římané.

Ve zdejších zeměpisných šířkách je známá především hořčice černá (Brassica nigra). Říká se jí také hnědá hořčice. Hořčice bílá (Sinapis alba), také nazývaná hořčice žlutá nebo hořčice žlutá, patří do jiného rostlinného rodu, ale do stejné čeledi.

Ze semen obou rostlin lze vyrobit oblíbenou kořenící pastu (stolní hořčici): K tomu hořčičná semínka umelte a smíchejte s vodou, octem a solí. Mohou být přidány další přísady, jako je koření. K léčebným účelům se používá černá i bílá hořčice.