Mutaflor pro poruchy trávení

Tato účinná látka je obsažena v Mutafloru

Efekt Mutaflor je založen na účincích střevní bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je jedním z přirozených kolonizátorů střevní flóry člověka a má řadu zdraví prospěšných vlivů na nemocné střevo. Působí protizánětlivě a příznivě ovlivňuje imunitní systém.

Přípravek tak tvoří antimikrobiální látky, které chrání organismus před choroboplodnými mikroorganismy a aktivují tělu vlastní antibiotika.

Droga optimalizuje zásobení střevní sliznice živinami a podporuje její funkci. Metabolity tvořené bakteriemi se podílejí na regulaci střevní motility. Lék tedy podporuje další transport potravy ke strávení ve střevě.

Kdy se přípravek Mutaflor používá?

Mutaflor se používá v:

  • chronická zánětlivá onemocnění střev (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba) v období bez relapsu (fáze remise)
  • trvalá zácpa (chronická zácpa)
  • průjmová onemocnění

Jaké jsou vedlejší účinky Mutafloru?

Na začátku léčby je častá plynatost. Velmi vzácně jsou možné gastrointestinální příznaky (jako je bolest břicha, zažívací potíže, průjem, nevolnost a zvracení), stejně jako zarudnutí kůže, vyrážka a bolest hlavy.

Při používání Mutaflor byste si měli uvědomit následující

Pokud má pacient alergickou reakci na účinnou látku Mutafloru nebo jiné složky léku, nesmí být použit.

Droga by měla být užívána se zvláštní opatrností v případech průjmu, protože zejména u malých dětí nebo starších osob existuje riziko dehydratace kvůli někdy značné ztrátě tekutin.

Pokud jsou současně užívány jiné léky, je třeba o tom informovat lékaře, aby se vyloučily možné interakce s jinými léky. Látky proti infekcím (některá antibiotika a sulfonamidy) mohou omezit účinek Mutafloru.

Děti a dospívající

K léčbě kojenců a dětí do dvanácti let je vhodná pouze suspenze. Jiné přípravky Mutaflor by se neměly používat u dětí mladších dvanácti let, protože nebyly dostatečně testovány na snášenlivost.

Dávkování Mutafloru závisí na typu léčby. Pro kojence a děti do dvanácti let jsou předepsány následující dávky:

  • při akutním průjmu: 1 ml suspenze jedenkrát až třikrát denně po dobu až pěti dnů (v případě déletrvajícího průjmu lze podávání prodloužit na 15 dnů)
  • k posílení ještě ne zcela vyvinutého obranného systému: v prvním týdnu života 1x denně 1 ml a ve druhém a třetím týdnu života tři dny v týdnu XNUMX ml.

Suspenze se vkapává do úst před pitím u kojenců a po jídle u batolat.

Dospívající a dospělí užívají lék ve formě kapslí. Během prvních čtyř dnů léčby se doporučuje jedna kapsle denně. Poté se trvale užívají dvě kapsle denně v závislosti na terapeutickém cíli. V případě přetrvávajících příznaků zácpy mohou být také nutné čtyři tablety denně. Během období bez příznaků mezi epizodami zánětlivého onemocnění střev by se tobolky měly užívat nepřetržitě a pravidelně.

Včasné přerušení léčby může podpořit rozvoj akutního zánětlivého onemocnění střev. Při zácpě by doba užívání neměla přesáhnout šest týdnů. Mutaflor funguje nejlépe, pokud se tobolka spolkne celá s jídlem (nejlépe při snídani) s dostatečným množstvím tekutiny.

Jak získat Mutaflor

Produkty Mutaflor lze zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Se správným přípravkem může v jednotlivých případech poradit lékař nebo lékárník.

Kompletní informace o tomto léku

Zde naleznete kompletní informace o léku ke stažení (PDF)