Myrha: Aplikace, léčba, zdravotní výhody

Myrha je pryskyřice extrahovaná ze stonků čeledi balsamových stromů. Tato pryskyřice je již několik tisíc let důležitou součástí osobní hygieny, farmaceutické výroby a kultury různých zemí a starověkých říší. Vzhledem k tomu, rostliny potřebné pro tento účel obvykle růst pouze v tropických nebo středomořských oblastech, myrha je často důležitým ekonomickým faktorem v zemích s vhodnou vegetací.

Výskyt a kultivace myrhy

Navenek, myrha se často používá při zánětlivých onemocněních úst sliznice. Pryskyřice má inhibiční účinek na zánět a intenzivně dezinfikuje bolavé oblasti. Užívání myrhy bylo již před 3000 lety nedílnou součástí pohřební kultury ve starověkém Egyptě. Lepkavá a pevná pryskyřice byla použita při balzamování a jako kadidlo na pohřebních obřadech. Velká světová náboženství, jako je judaismus a křesťanství, také myrhu od počátku používaly jako oběť za své zesnulé a jako součást kultovních pomazání. Myrha byla také často používána jako afrodiziakum a také jako lék na mnoho dalších onemocnění. Ve starověkém léčitelském umění byla myrha ve skutečnosti tak důležitá, že za tuto surovinu byly ve starověké římské říši plateny nejvyšší ceny. Myrrh, byla-li sklizeň špatná, byla občas cennější než zlato a dokonce i ve starověku byl důležitým symbolem postavení pro bohaté a zámožné lidi. Myrha se bere přímo ze živého dřeva balzámového stromu, obvykle Commiphora Myrrha. Při těžbě je důležité strom nepoškodit, protože jen při správné péči a odborném ošetření může balzámový strom po několik let produkovat vysoce kvalitní pryskyřici. Pro extrakci pryskyřice je do stromu vyřezán zářez a pod něj je umístěna sběrná nádoba. Pryskyřice tak proudí přímo do sběrné nádoby a může být předána ke zpracování. Protože stromy růst hlavně v tropických oblastech je dnes myrha jedním z nejdůležitějších ekonomických statků třetího světa. Velké kultivační oblasti lze nalézt například v Somálsku a dalších afrických zemích. Při výrobě je výhodné, že sušená pryskyřice nevyžaduje další zpracování a lze ji použít přímo.

Aplikace a účinek

V závislosti na jeho použití má myrha různé účinky, a proto ji lze použít mnoha způsoby. Obvykle léčba myrhou nebo extrakty z toho patří do přírodní medicíny. Díky své univerzálnosti a dobrým výsledkům se však pryskyřice nyní častěji používá v tradiční medicíně. Jeho použití v medicíně lze rozdělit do dvou podoblastí:

Zevně se myrha často používá při zánětlivých onemocněních úst sliznice. Pryskyřice má inhibiční účinek na zánět a intenzivně dezinfikuje bolavé oblasti. Kromě toho aplikace podporuje tvorbu jizvy. Myrha má také hemostatické, antispazmodické a sedativní účinky, a proto se častěji používá při střevních onemocněních. Pro vnitřní použití se žvýkaná myrha (velmi hořká) osvědčuje bronchitida a střevní zánět. Chronická střevní onemocnění, jako je Morbus Chron, lze léčit myrhou prokazatelně účinněji než obvyklými přípravky konvenční medicíny. Další formu externí aplikace lze provést osvětlením a kouření myrha. Zde je však důležité si uvědomit, že je lepší se ho zdržet v případě nachlazení a bronchitida, protože kouř je velmi škodlivý pro póry a dýchací trakt. Uzená pryskyřice má prokazatelně uklidňující a relaxační účinek a při správném dávkování vyzařuje příjemnou a jemnou vůni. Méně je více - pokud je přidáno příliš mnoho, vůně se rychle změní na nepříjemnou a štiplavou zápach. Protože je to příjemné zápachMyrha si vždy našla cestu do mnoha parfémů a toaletních potřeb. Zde se lepkavá pryskyřice používá spíše jako fixační materiál. Vůně získaná z oleje je na druhou stranu často již v horní notě a je obzvláště oblíbená v arabských a dalekých východních zemích. Získává se pomocí procesu voda destilace. Jako základní součást slouží také v mnoha západních parfémech v horním cenovém segmentu díky své sametové a měkké notě.

Důležitost pro zdraví, léčbu a prevenci.

Myrrh zažila v posledních několika desetiletích skutečné oživení, zatímco v minulosti to bylo příjemně vonící kadidlo, dnes je již důležitou součástí mnoha alternativních a konvenčních léčebných postupů. Je to však poměrně drahé ve srovnání s jinými domácími léčivými přípravky, jako je kopřiva or fenykl, protože jeho kultivace a těžba jsou komplikované a nákladné. Zejména rostliny, ze kterých lze pryskyřici extrahovat, jsou pro pěstitele vždy výzvou. Ačkoli jsou nenáročné na údržbu a nenáročné, jsou vždy překvapivě citlivé na pokusy o rozmnožování zaměřené na zvýšení výnosů. Avšak vzhledem ke zvýšené poptávce v medicíně, na scéně krásy a v konečném důsledku mezi soukromými uživateli jako luxusní zboží lze předpokládat, že myrha bude i nadále jednou z nejoblíbenějších domácí opravné prostředky v budoucnu na celém světě.