Myrtle: Aplikace, ošetření, zdravotní výhody

Vždyzelená myrta keře jsou typické pro středomořskou flóru. Kromě jeho použití v bylinných vaření, jeho éterické oleje jsou považovány za léčivé vlastnosti. Myrta se používá v bylinných vařenía jeho olej se používá v kosmetika průmysl.

Výskyt a kultivace myrty

Vždyzelená myrta keře jsou typické pro středomořskou flóru. Kromě jeho použití v bylinných vaření, jeho éterické oleje jsou považovány za léčivé vlastnosti. Myrtle (Myrtus communis) je členem rodiny rostlin Myrtaceae. Rostliny jsou typické pro středomořskou oblast s mírným středomořským podnebím; myrty však lze nalézt také na severu Afriky a ve střední Asii. Ve starověkém Řecku a Římě byla myrta zasvěcena bohyni Venuše. Bylo to považováno za symbol lásky a krásy, čistoty, plodnosti, cudnosti a radosti - takže nevěsty byly zdobeny myrtovými věnci a ženichy s myrtovými větvemi - odtud výraz „svatební myrta“. Vždyzelený keř myrty může růst až pět metrů vysoký. V našich středoevropských regionech se myrty pěstují hlavně jako rostliny vany, protože ve volné přírodě nemohou přežít silné noční mrazy. Pak rostlina zůstane mnohem menší. Typické pro myrty jsou hrubé, kožovité a úzké listy. Myrtle listy růst mezi jedním a pěti centimetry a jsou protilehlé. Jsou relativně hustě pokryty olejovými žlázami a mají průsvitný tečkovaný vzhled. Zatímco vrcholy listů jsou lesklé tmavě zelené, spodní strana listů myrty se jeví světlejší. Věkové myrtové větve často zůstávají většinou holé. Počínaje začátkem května a pokračováním letního slunovratu produkují myrty malé bílé květy, které mají okouzlující vůni. Na květních stoncích dlouhých až tři palce stojí jednotlivě v paždí listů. Sepaly květů myrty jsou výrazné trojúhelníkové, zatímco koruny vypadají téměř kruhové. Tyčinky jsou vybaveny žlutými prašníky. Květy myrty dozrávají do tmavých bobulí, velkých asi jeden centimetr a modročerné barvy. Kromě různých pryskyřic, hořkých a třísloviny, rostliny myrty obsahují hodně esenciálního oleje. Čajovník (Melaleuca) je známým členem velké rodiny myrt a dodavatelem populárních olej z čajovníku. Myrtly jsou nabízeny ke kultivaci v nádobách na rostliny. Všechny myrty jsou milovníky slunce, ale také růst dobře ve světlém stínu. Protože myrtám se daří v kamenitých a vápenatých půdách v jejich přirozeném prostředí, v rámci individuálního chovu se doporučují vápenné substráty. Myrtly vyžadují pravidelné hnojení a nepřetržité zalévání. Zatímco čerstvé větve myrty se sklízejí jako léčivá rostlina během léta, poněkud menší listy myrty pěstované v květináčích jsou k dispozici pro použití v bylinném vaření a pro výrobu likérů po celý rok.

Účinek a aplikace

Z listů myrty se extrahuje její olej, který obsahuje asi 0.1 až 0.8 procenta. Kromě přirozených regionálních variací obsahuje myrtový olej v průměru: 24.5 procenta, 1, 8 procenta cineolu, 24.5 procenta alfa-pinenu, 12.3 procenta limonenu, 11.6 procenta taninu, 8.2 procenta gama-terpinenu, 3.3 procenta nerolu, 2.5 procenta linalyl-acetátu, 2.8 procenta geraniolu a 0.5 procenta gama-pinenu. Díky výraznému sekrečnímu účinku stimuluje myrtový olej chuť k jídlu. Jak připravil Myrtol eukalypt olej, sladký pomerančový olej, myrtový olej a citronový olej v poměru 66: 32: 1: 1 je to jeden z nejpopulárnějších kašel opravné prostředky v Německu. Uvolňuje hlen a pomáhá tak ulevit dýchací trakt. Olej z myrty je tedy osvobozujícím činidlem pro boj s bronchiálními infekcemi. Léčivé účinky myrty se také používají k léčbě infekcí dutin a některých stavů močových cest. Vysoce kvalitní éterický olej z myrty má antiseptické účinky. Proto se používá při léčbě rány, proti zánět dásní a hemoroidy. Rozdrcené listy mohou ulevit kůže problémy jako svrab a akné. Myrtle oil je důležitá základní složka tradičních léčivých rostlinných olejů - oblíbeným příkladem je olej z čajovníku. Jako kadidlo a vonný olej, myrta se používá k čištění vzduchu od starověku. Tímto způsobem poskytuje koncentrace, pozornost a duševní jasnost. Vůně usnadňuje meditace, dodává sebedůvěru a odvahu. V bylinné kuchyni jsou větvičky myrty považovány za ochucovadlo k pečeni a grilovanému masu. Listy se používají buď mleté, nebo celé. Sklizené bobule myrty lze vařit v omáčkách jako jalovec bobule. Pupeny a květiny myrty jsou také pěknou a kořeněnou ozdobou čerstvých salátů. Před podáváním je třeba sepaly odtrhnout. Myrta je také základní přísadou při výrobě likérů: příkladem je sladké Myrto Rosso vyrobené z bobulí myrty. Suchý je naopak Myrto Bianco, vyrobený z myrtových květů a listí. V kosmetika průmyslu se myrtový olej používá jako základní složka pro kosmetiku a parfémy. Sušené květy a listy šíří po delší dobu krásnou vůni, takže z nich mohou být vonné polštáře nebo potpourris. V této souvislosti vůně myrty harmonizuje zvláště dobře s citrusovými oleji, levandule, květinové oleje a pryskyřice.

Význam pro zdraví, léčbu a prevenci.

Mírné pozitivní účinky myrty jsou vždy preventivně využívány zdraví uvědomělí lidé: Jako inhalace, přísada pro relaxační koupele, v rozjímání směsi, stejně jako uklidňující čaj z myrty a jako jídlo doplněknapříklad v tradiční ajurvédě jako organické Tulsi Churna se používá jak olej, tak květiny a listy myrty. Myrtle poskytuje koření, léčivé vlastnosti a vůně po celý rok. V létě jej lze umístit venku jako dekorativní nádobu - a ti, kteří mají zimní zahradu, si mohou po celý rok užívat středomořské atmosféry.