Změny nehtů: příčiny, terapie

Stručné shrnutí

 • Příčiny: Mechanické nebo chemické působení, poranění, plísňové infekce, nedostatek živin, systémová onemocnění jako cukrovka, onemocnění jater, chronické onemocnění srdce a plic.
 • Kdy vyhledat lékaře: U všech změn bez známé příčiny (např. poranění nehtů) je vhodné lékařské objasnění.
 • Léčba: Podle příčiny, např. terapie základního onemocnění, korekce nedostatku živin, antimykotika při mykózách.
 • Prevence: kosmetická péče o nehty, ochrana nehtů před chemikáliemi a dehydratací, vyvážená strava.

Co jsou změny nehtů?

Stejně jako vlasy, i nehty patří k takzvaným přívěskům kůže. Zdravé nehty jsou považovány za atraktivní a atraktivní. Flexibilní, měkká textura s hladkým, zakřiveným, průhledným povrchem a lehkým půlměsícem u kořene nehtu jsou vlastnosti zdravých nehtů.

Každý člověk má trochu jiný tvar nehtu, který je položen v kolébce.

Každý, kdo se někdy praštil do prstu kladivem, ví, že trvá mnoho měsíců, než zmizí modré zbarvení a objeví se nový hřebík.

Změny nehtů vypovídají mnohé o jejich nositeli a jejich zdraví. V nejjednodušším případě žluté nehty nebo ty, které jsou lámavé, křehké a potrhané, působí pouze neupraveně a jsou tedy estetickou záležitostí. V tom nejnepříznivějším případě jsou za změnami nehtů vážná onemocnění.

Změny nehtů se projevují zcela jinak.

Drážky – podélné nebo příčné

Jemné podélné rýhy jsou normální známkou stárnutí a tím obvykle neškodné změny nehtu. Hluboké příčné rýhy („beau reil transverse grooves“) naznačují, že byl růst nehtu narušen. Často nesprávná manikúra poraní nehtové lůžko.

Příkladem otravy je thalium nebo arsen. V některých případech způsobují změny nehtů některé léky, jako jsou barbituráty, cytostatika nebo antikoagulancia.

Mees pruhy jsou žlutobílé příčné rýhy, které procházejí nehtem. Příčinou těchto změn nehtů je například otrava arsenem nebo thaliem.

Zbarvení

Odbarvené nehty jsou způsobeny změnami na nehtové ploténce a také na ní nebo pod ní. Existuje několik typů odbarvení.

U leukonychie je narušena keratinizace buněk nehtové matrice. Nejčastější formou je leukonychia punctata – projevuje se mnoha bílými skvrnami roztroušenými po nehtu. Leukonychia vulgaris se pozná podle bílých příčných pruhů, které se táhnou přes nehet.

U obou změn nehtů je nejčastějším důvodem manipulace s kůžičkou, obvykle při manikúře.

Půl a půl nehtů: Při těchto změnách nehtů se nachází bílé zbarvení poloviny nehtové ploténky blízko těla (proximální) a červenohnědé zbarvení poloviny nehtové ploténky daleko od těla (distální). . Zpravidla jsou známkou chronické slabosti ledvin (renální insuficience).

Ztmavnutí nehtů: Hnědé nehty se objevují po kontaktu s chemikáliemi (například mořidla na dřevo, barvy na vlasy, nikotin a dehet u kuřáků) nebo při Addisonově chorobě. Třískové krvácení způsobuje červenohnědé skvrny v nehtovém lůžku.

Změny nehtů v podobě namodralého zbarvení nehtového lůžka svědčí o nedostatku kyslíku ve tkáni (cyanóza). Srdeční selhání nebo otrava oxidem uhličitým jsou příklady příčin. V případě otravy oxidem uhelnatým se naopak nehtové lůžko zbarví do třešně.

U „syndromu žlutých nehtů“ je typické nažloutlé až šedozelené zbarvení, ztluštění a ztvrdnutí jednotlivých nebo všech nehtů. Nehty rostou výrazně pomaleji. Syndrom je často doprovázen onemocněním dýchacích cest (například bronchitida, zápal plic) a lymfedémem.

Deformace

V hřebíku lžičky (koilonychia) se nehtová ploténka propadá dovnitř, zatímco okraj se ohýbá nahoru. Nehet má konkávní tvar jako lžíce. Hřebík se nejčastěji tvoří na palci. Nedostatek železa nebo vystavení chemikáliím jsou možné příčiny.

Křehké nehty

Někteří lidé mají extrémně lámavé nehty (onychorrhexi). Nehet se trhá, rozděluje podélně nebo se odděluje od volného okraje nehtu. Častým důvodem je častý kontakt s čisticími prostředky a chemikáliemi, jako je odlakovač na nehty. Tyto prostředky vysušují kůži a nehty.

U onychoschisis se nehtová ploténka obvykle rozděluje horizontálně. Příčinou je i zde nedostatek a podvýživa (vitamíny, železo) a také přehnaná hygiena.

Jiné změny nehtů

Někdy se nehtová ploténka částečně oddělí (onycholýza) od nehtového lůžka – to je poměrně častý jev. Například se nehet částečně nadzvedne kvůli příliš dlouhému působení vody, mýdel, saponátů nebo příliš intenzivnímu čištění nehtů. Vzácnější je totální odchlípení nehtu (onychomadesis).

Jak se změny nehtů u dětí projevují?

Změny nehtů u dětí jsou zřídka vrozené. V případě vrozených změn bývají za nimi určité syndromy. Například nehty nejsou správně vytvořené.

Někdy dochází k zarůstání nehtů u starších dětí a dospívajících. To obvykle postihuje nehet na palci u nohy a je často doprovázeno zánětem a bolestí v boční oblasti nehtu.

Při plísni nehtů se nehty odbarvují a jsou často lámavé. Plíseň nehtů je však u dětí spíše vzácná.

V některých případech jsou se změnami nehtů u dětí spojena také různá kožní onemocnění, včetně:

 • Lupénka: Dolíčky v nehtové ploténce (tzv. skvrnité nehty), nadměrné rohovatění s nadzvednutím nehtové ploténky, změna barvy nehtů.
 • Neurodermatitida (atopie): Případně s ekzémem na rukou, který se šíří na nehty, příčné rýhy, zvlněný povrch nehtů.

Stejně jako u dospělých dochází i u dětí ke změnám nehtů v důsledku úrazů nebo nesprávné péče o nehty.

Jaké jsou možné příčiny změn nehtů?

Podélné nebo příčné rýhy, bílé skvrny nebo deformace – existují různé typy změn nehtů. Možné jsou různé příčiny. Často jsou neškodné, ale někdy změněné nehty ukazují na vážné onemocnění.

Například u změn nehtů jsou možné následující příčiny:

 • Zranění (např. modřina pod nehtem).
 • Chemikálie, které vysušují nehet (např. čisticí prostředky)
 • Plísňové infekce
 • Febrilní infekce
 • Nedostatečný přísun nebo vstřebávání živin nebo stopových prvků
 • Otrava např. těžkými kovy
 • Nemoci vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra, srdce a plíce
 • Autoimunitní onemocnění, jako je psoriáza

Kdy navštívit lékaře?

Také změny nehtů způsobené nesprávnou manikúrou a poraněním nehtového lůžka nevyžadují nutně lékařské ošetření. Doporučuje se však navštívit zkušenou kosmetičku, která vám správnou péči o nehty ukáže.

I v případě zabarvení nehtů je vždy pro jistotu vhodné poradit se s lékařem. To platí zejména v případě, že zabarvení nepřerůstá.

Jak lze léčit změny nehtů?

Pomoci může podpora zdravého stavu nehtu, například jeho pravidelným promašťováním.

Pokud nedostatek živin vedl ke změnám nehtů, lékař předepíše vhodné přípravky k jejich kompenzaci.

V případě plísně nehtů se používají antimykotika (antimykotika).

Pokud jsou příčinou změn nehtů vnitřní choroby (jako jsou metabolické, jaterní, srdeční a plicní choroby), je jejich léčba zaměřena na léčbu.

Zkušený lékař přečte vaše nehty jako knihu. Důležitá je barva, struktura, síla, textura a tvar nehtu.

Na začátku je rozhovor s pacientem (anamnéza). Lékař se například ptá, jak dlouho změny na nehtech existují, zda k nim došlo náhle, zda trpíte nemocemi, užíváte léky nebo zacházíte s chemikáliemi. Z vašich odpovědí již odborník vyvozuje závěry o možných příčinách.

Pokud jsou příčinou změn nehtů symptomy nedostatku nebo vnitřní onemocnění, často existují další stížnosti, které lékaři dávají vodítka pro diagnózu. Ve většině případů se pak provádí rozbor krve a podrobnější vyšetření nemocných orgánů (jako je srdce nebo plíce).

Jak lze zabránit změnám nehtů?

Existuje několik tipů, jak předcházet změnám nehtů nebo jak je léčit sami:

 • Nejlepší je vyhnout se odlakovačům a dalším agresivním látkám, které způsobují změny nehtů.
 • Nehty je nejlépe opilovat nakrátko a dostatečně promastit (promašťovací krémy na nehty, teplá koupel v olivovém oleji na konečky prstů).
 • Nehtovou kůžičku během manikúry zcela neodstraňujte, ale pouze opatrně zatlačte zpět.
 • V případě prokázaného nedostatku živin (např. železa, biotinu, vitamínů, vápníku) pomohou doplňky stravy.
 • V případě změn nehtů z nedostatku tekutin platí heslo: Dostatečně pijte!
 • Máte-li plíseň nehtů: Provádějte medikamentózní terapii důsledně, jinak se infekce znovu a znovu rozhoří.