Plíseň nehtů: léčba, příznaky, příčiny

Stručné shrnutí

 • Léčba: Dlouhodobá a důsledná léčba antimykotiky (antimykotiky) jako lak na nehty, krém nebo tyčinka, případně ve formě tablet; laserová terapie
 • Příznaky: Podle typu plísně změna barvy od okraje nebo od kořene nehtu, úplná změna barvy nebo skvrny, ztluštění a rozpuštění struktury nehtu nebo odštěpení horních vrstev; často bolest, zarudnutí nehtového záhybu, zánět nehtového lůžka
 • Příčiny a rizikové faktory: Infekce např. prostřednictvím sdílených ručníků, koberců, postelí; vlhké prostředí v uzavřené obuvi („zpocené nohy“), používání společných sprch, časté vlhké/mokré ruce, metabolická a imunitní onemocnění (např. diabetes mellitus, infekce HIV), poruchy krevního oběhu, nedostatek vitamínů a zinku
 • Progrese a prognóza: Dobrá šance na uzdravení, pokud je dlouhodobá léčba zahájena včas a důsledně prováděna
 • Prevence: Prodyšné boty a ponožky, často měnit spodní prádlo, udržovat nohy v suchu

Co je houba na nehty?

Při plísňové infekci nehtů (onychomykóza) je jeden nebo více nehtů infikováno houbou, která nehty ničí. To se týká jak nehtů na rukou, tak i na nohou – i když ty druhé jsou mnohem častější. Jedním z důvodů je, že nohy jsou vystaveny většímu mechanickému namáhání. V důsledku toho je pravděpodobnější výskyt drobných poranění, která slouží jako vstupní body pro houby a další patogeny.

V raných stádiích plísňové infekce nehtů houba často roste na palci u nohy. Může však také infikovat další prsty na nohou nebo se rozšířit na několik nehtů. Totéž platí pro nehty. V závažných případech jsou plísní nehtů postiženy všechny nehty na nohou nebo rukou.

Jak se dá léčit plíseň nehtů?

Pokud jsou nehty nevzhledné a drolí se, mnoho postižených si klade otázku: Jaký je nejrychlejší způsob léčby plísně nehtů? Odpověď zní ne, protože podle toho, jak moc se plíseň rozšířila, je léčba plísně nehtů většinou zdlouhavá.

Antifungální lak na nehty, krém a tyčinka

Lokální ošetření plísně nehtů antimykotickým lakem na nehty, krémem nebo tyčinkou si může každý pacient provést doma. Tato samoléčba může být dostatečná v mírných případech, například pokud:

 • Postižený je pouze jeden nehet
 • Postižena je maximálně polovina povrchu nehtu
 • Není infikován kořen nehtu (nehtová matrice), tedy oblast, ve které se tvoří nehtová ploténka

Pokud si nejste jisti, zda se vás tyto body týkají, požádejte o radu lékaře nebo podiatra.

Léčba plísně nehtů pomocí tablet

Pokud nezávislá léčba plísně nehtů není úspěšná nebo pokud je postiženo mnoho nehtů nebo větší plochy nehtů, navštivte lékaře. Lokální terapii nehtových plísní je pak zpravidla nutné doplnit terapií systémovou – tedy užíváním antimykotických tablet. Obsahují účinné látky jako terbinafin, itrakonazol a flukonazol, které působí antimykoticky.

Starší pacienti jsou naproti tomu s výhodou léčeni terbinafinem. Riziko interakcí s jinými léky je u této účinné látky mnohem nižší než u itrakonazolu a flukonazolu. To je zvláště důležité pro starší lidi, protože obvykle užívají několik různých léků, jako jsou antihypertenziva.

Nehty dětí a kojenců jsou také občas napadeny plísněmi. Kde je to možné, snaží se lékaři bojovat s plísní nehtů mastmi a laky i hygienickými opatřeními, protože systémová antimykotika nejsou pro děti obecně schválena. Nyní však existují studie, které ukazují, že antimykotika jsou také nízkoriziková u dětí.

Léčba plísně nehtů pomocí chirurgie

Léčba plísně nehtů laserem

Laserové ozařování je novou možností léčby plísní nehtů. Výhodou laserové terapie mykózy nehtů je, že při správném provedení téměř nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.

Více o laserové terapii onychomykózy se dozvíte v článku Laser na plísně nehtů.

Plíseň nehtů: homeopatie & spol.

Mnoho postižených chce léčit onychomykózu alternativními metodami. Někteří spoléhají na esenciální oleje nebo Schuesslerovy soli. Jiní spoléhají na homeopatii. Plíseň nehtů je však zřídka léčena výhradně alternativní medicínou. Ve skutečnosti existuje riziko, že se plíseň nehtů rychle rozšíří bez adekvátní léčby. Místo toho lze vedle konvenční lékařské léčby často použít alternativní léčebné metody.

Pojmy homeopatie a Schuesslerovy soli a jejich konkrétní účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nebyly studiemi jednoznačně prokázány.

Plíseň nehtů: domácí prostředky

„Lepší přírodní než chemické“ je to, co si mnoho lidí myslí a dávají přednost domácím prostředkům v boji proti plísním nehtů. Používá se například ocet nebo kyselina octová, citron, měsíček a aloe vera i tea tree olej. Takové prostředky jsou považovány za šetrnou pomoc proti houbovým infekcím. Aplikují se především zevně přímo na postižený nehet.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Více o použití domácích prostředků na mykózu nehtů si můžete přečíst v článku Domácí prostředky na plíseň nehtů.

Určitě dodržujte léčbu!

Léčba plísně nehtů je zdlouhavá a vyžaduje od postižených velkou trpělivost a důslednost. I v mírných případech to může trvat týdny až měsíce. V závažných případech může léčba plísně nehtů trvat až rok nebo déle. Důvodem je, že postižená oblast nehtu musí nejprve zcela odrůst, než je pacient považován za vyléčeného.

Infikované nehty jsou obvykle léčeny rychleji než nehty na nohou.

Jak poznáte plíseň nehtů?

Příznaky plísně nehtů se liší v různých formách onychomykózy, jak je popsáno níže. Pro všechny však platí: pokud se infekce neléčí nebo léčí příliš pozdě, hrozí, že nakonec dojde k infekci a úplnému zničení celého nehtu plísní (totální dystrofická onychomykóza).

Distolaterální subungvální onychomykóza (DSO)

Zpočátku nehtová ploténka vypadá nudně a matně, než se změní na bílo-žlutou barvu. Jiné příznaky, jako je bolest, v této fázi plísně nehtů obvykle chybí.

Vlivem nadměrné keratinizace pod nehtovou ploténkou (subunguální hyperkeratóza) nehet postupně ztloustne a začne se oddělovat od nehtového lůžka. U některých pacientů ztluštělá nehtová ploténka bolestivě tlačí na citlivé nehtové lůžko pod ní. V případě plísně nehtů na chodidle je to patrné zejména při nošení těsné obuvi a chůzi.

Hrozí také, že kromě plísně nehtů mohou poškozenou tkáň kolonizovat bakterie a způsobit zánět nehtového lůžka (onychie). Pak je možná i bolest a celý nehet je velmi citlivý na tlak.

Proximální subungvální onychomykóza (PSO)

Tato forma nehtové plísně je také obvykle způsobena vláknitou houbou Trichophyton rubrum. Proniká nehtovou stěnou, kde nehet vyrůstá, přes kůži do nehtové ploténky a nehtového lůžka. Nehet vykazuje bělavé zbarvení a zakalení. Tato forma onychomykózy postihuje téměř výhradně osoby s oslabeným imunitním systémem.

Bílá povrchová onychomykóza (WSO)

Tato nehtová mykóza je také známá jako Leukonychia trichofytica. Spouštěčem bývá vláknitá houba Trichophyton interdigitale (T. mentagrophytes). Proniká přímo do povrchu nehtové ploténky. V důsledku toho se v nehtu tvoří bílé skvrny.

Onychia et Paronychia candidosa (Candida paronychia)

Později se nehtová ploténka na okrajích odbarví. V závislosti na další bakteriální infekci se barva mění od nažloutlé přes nahnědlou až nazelenalou. Bez ošetření se plíseň šíří do nehtové matrice a nehtového lůžka.

Candida paronychia se vyvíjí přednostně na nehtech lidí, kteří často pracují rukama ve vlhkém nebo mokrém prostředí.

Edonyxová onychomykóza

Jak se vyvíjí plíseň nehtů?

Plíseň nehtů je obvykle způsobena vláknitými houbami (dermatofyty). Někdy jsou za infekci zodpovědné i plísně nebo kvasinky. Posledně jmenované postihují především nehty.

Plísně napadají všechny keratinizované oblasti těla, tedy kůži, nehty a vlasy. Živí se hlavní složkou keratinem.

Je plíseň nehtů nakažlivá?

Plíseň nehtů se dostává na kůži prostřednictvím spor plísní. Spory jsou mikroskopicky malé částice hub, které přežívají velmi dlouho a slouží k šíření. Nejběžnější cestou přenosu je z člověka na člověka.

Spóry plísní se na člověka přenášejí také z kontaminovaných předmětů, jako jsou ručníky, koupelnové předložky, koberce a postele.

Rizikové faktory pro plíseň nehtů

Totéž platí, pokud si řádně nevyčistíte a nevysušíte prostory mezi prsty u nohou. To platí zejména pro lidi, kteří mají například tělesné postižení nebo nohu v sádře. Je pravděpodobnější, že dostanou mykózu nohou a nehtů.

Odborníci mají také podezření, že plíseň nehtů na nohou se často vyvíjí v důsledku plísňové infekce nohou (tinea pedis). V důsledku toho mnoho lidí trpí oběma infekcemi současně.

Další rizikové faktory, které podporují mykózu nehtů na nohou, jsou

 • Častý kontakt s houbovými patogeny nehtů, například v bazénech, společných sprchách nebo saunách
 • Zranění nehtů
 • Některá kožní onemocnění, jako je psoriáza
 • Oslabený imunitní systém, např. při některých onemocněních (jako je HIV) nebo při užívání léků, které imunitní systém potlačují (jako je kortizon)
 • Rodinná dispozice

Diabetici jsou náchylnější k plísňovým infekcím kvůli vysoké hladině cukru v krvi – cukr slouží jako potrava pro plísně.

Lidé, kteří mají při práci často vlhké nebo mokré ruce, jsou obzvláště náchylní k plísním nehtů na rukou. Patří sem například čističe.

Mezi obecné rizikové faktory plísní nehtů (a také kožních plísní) se podezřívá také nedostatek vitamínů (vitamíny A, B1, B2, K, kyselina listová) a nedostatek zinku.

Jak se diagnostikuje plísňová infekce nehtů?

Prvním kontaktním místem pro diagnostiku plísně nehtů je rodinný lékař. Dermatologové (dermatologové) také léčí plísně nehtů.

 • Jak dlouho jsou změny na nehtech (zhrubnutí, změna barvy) přítomny?
 • Máte nějaké známé chronické onemocnění (jako je cukrovka nebo psoriáza)?
 • Čím se živíte?
 • Má nebo měl někdo ve vaší rodině plísňovou infekci?

Po pohovoru následuje fyzikální vyšetření: lékař prohlédne postižené nehty a okolní tkáň. Ztluštělé, zbarvené nehtové ploténky jsou často jasným příznakem plísně nehtů.

Další diferenciální diagnózou jsou vzácné chronické změny nehtů, které se rozvíjejí např. při poruchách krevního oběhu, onemocnění štítné žlázy, nedostatku železa, vápníku nebo vitamínů.

Detekce patogenů plísní nehtů

Vyšetření nehtů pomáhá lékaři objasnit změny na nehtech: postižený nehet dezinfikuje alkoholem a poté seškrábne část nehtové ploténky. Drobné nehtové hobliny obarví speciálním barvivem a pod mikroskopem je zkoumá, zda na nich nejsou spóry plísní. Pokud nějaké najde, znamená to plíseň nehtů.

Pokud je plíseň nehtů velmi výrazná, lékař ještě předtím nasadí antimykotiku – účinnou látku účinnou na celou řadu plísní (širokospektrální antimykotikum).

Ve vzácných případech se provádějí další testy na plíseň nehtů. Například nehtová tkáň se pak v laboratoři blíže (histologicky) vyšetřuje.

Pokud jste již vyzkoušeli lokální léčbu nehtové plísně (např. antimykotickým lakem na nehty), přestaňte s tím dva až čtyři týdny před návštěvou lékaře. Jinak hrozí, že výsledek houbové kultury může být falešně negativní kvůli případným zbytkům účinné látky na nehtu.

Jak probíhá infekce plísní nehtů?

Naproti tomu pokročilá nehtová mykóza často způsobuje značné bolesti, například při nošení bot, při chůzi a v důsledku zarůstání deformovaných nehtů. Kůže kolem nehtu nebo nehtového lůžka se občas zanítí. V některých případech se navíc nehtová plíseň vyvine v plíseň nohou nebo kůže, která se šíří ještě dále.

Pokud jsou plísňovou infekcí postiženy nehty, hrozí, že se citlivost konečků prstů změní natolik, že dojde k narušení jemné motoriky.

V neposlední řadě je plíseň nehtů estetickým problémem, který mnoho postižených velmi psychicky zatěžuje.

Jak lze plísňové infekci nehtů zabránit?

Správná obuv

Jen zřídka noste uzavřené boty, ve kterých se vám nohy hodně potí. Místo toho dejte přednost botám, které umožňují cirkulaci vzduchu, jako jsou sandály nebo lehké polobotky. Nenoste mokré nebo vlhké boty.

Po každém nošení boty dobře vyvětrejte. Pokud jste se hodně zapotili, vycpěte boty po nošení papírem a nechte je úplně vyschnout.

V šatnách, bazénech, saunách a soláriích vždy noste obuv, například pantofle. Naboso můžete v takových veřejných zařízeních snadno chytit mykózu nohou nebo nehtů.

Ponožky a punčochy

Nikdy nesdílejte boty a ponožky s jinými lidmi, abyste předešli možnému přenosu plísně nehtů tímto způsobem.

Správná péče o nohy

Po umytí a koupání nohy dobře osušte, než si obléknete ponožky a boty. Při sušení věnujte zvláštní pozornost mezerám mezi prsty!

Pravidelná a důkladná péče o nohy je důležitá zejména u lidí, kteří jsou obzvláště náchylní k plísním nehtů. Patří sem například diabetici a lidé s poruchou imunity, ale i sportovci a senioři. Často má smysl pravidelně navštěvovat podiatra.

Vyměňte si oblečení a řádně je vyperte

Tyto a sprchové rohože perte minimálně na 60 stupňů Celsia. Používejte mycí prostředek pro velké zatížení nebo speciální čisticí prostředky, které zabíjejí spory plísní. Ty jsou k dostání v lékárnách a drogeriích.

Pro pacienty s plísní nehtů: Zabraňte šíření

Lidem s plísní nehtů se doporučuje, aby nechodili naboso ani venku, ani uvnitř, aby se nerozšířily robustní spory plísní a případně nenakazily další lidi.

Při spánku noste ponožky. Tím se zabrání tomu, aby se spory plísní rozšířily v posteli a případně se dostaly do jiných částí těla nebo vašeho partnera a způsobily tam novou infekci.