Naproxen: Účinky, použití, vedlejší účinky

Jak funguje naproxen

Naproxen je nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID). Jako všechna NSA má analgetické, antipyretické a protizánětlivé (antiflogistické) účinky.

Tyto účinky nastávají, protože naproxen inhibuje enzym cyklooxygenázu (COX). Tím se snižuje tvorba prostaglandinů – mediátorových látek, které se podílejí na zprostředkování bolesti, zánětlivých procesech a rozvoji horečky. Protizánětlivý účinek pochází také z akumulace účinné látky v zanícené tkáni.

Naproxen je standardním terapeutickým prostředkem pro revmatické bolesti, stejně jako nerevmatické bolestivé otoky a záněty. Používá se také při akutních záchvatech dny.

Příjem a degradace

Jde tedy o lék s dlouhým trváním účinku. Tato delší účinnost je však také spojena se silnějšími vedlejšími účinky v gastrointestinálním traktu.

Účinná látka je nakonec inaktivována játry a zcela vyloučena z těla ledvinami.

Kdy se naproxen používá?

Pro své analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky se naproxen používá především při chronických zánětlivých onemocněních kloubů a jiných zánětlivých revmatických potížích. Účinná látka se tedy používá k léčbě bolesti způsobené:

 • akutní a chronické záněty kloubů (artritida)
 • @ dnavý záchvat
 • opotřebení kloubů (artróza)
 • bolestivé otoky a záněty po úrazech
 • křeče, bolestivé příznaky během menstruace

Jak se naproxen používá

Naproxen se užívá ve formě tablet s jídlem. V případě silných bolestí je možné jej užít i nalačno – naproxen se pak rychleji dostává do těla a může tedy rychleji působit. Suspenze (džusy) s účinnou látkou jsou dostupné i pro děti v Německu a Rakousku.

Lék proti bolesti lze užívat dvakrát až třikrát denně každých osm až dvanáct hodin. Maximální denní dávka 1250 miligramů by však neměla být překročena. Najednou by se také nemělo užít více než 1000 miligramů naproxenu.

Pro protizánětlivý a antipyretický účinek musí být naproxen užíván ve vyšších dávkách než k léčbě bolesti. Revmatická onemocnění navíc často vyžadují užívání po delší dobu. Oba – vyšší dávkování a dlouhodobé užívání – mohou být spojeny se závažnějšími vedlejšími účinky.

Jaké jsou vedlejší účinky naproxenu?

Obecně je naproxen (stejně jako chemicky příbuzný ibuprofen) dobře snášen, pokud je užíván po omezenou dobu. Nežádoucí účinky se objevují především v důsledku inhibice produkce prostaglandinů. Kromě toho, že se prostaglandiny podílejí na zánětu, zprostředkování bolesti a horečce, mají další důležité funkce, jako je budování žaludeční a střevní sliznice.

Velmi častými vedlejšími účinky naproxenu jsou proto gastrointestinální poruchy, jako je nevolnost, zvracení, průjem a žaludeční a dvanáctníkové vředy.

Mezi vzácné nežádoucí účinky naproxenu patří bolest hlavy, závratě, poruchy zraku a sluchu (zvonění v uších) a podrážděnost.

Při dlouhodobém užívání se může vyvinout také bolest hlavy vyvolaná léky (analgetická bolest hlavy).

Kdy by se naproxen neměl užívat?

Tablety naproxenu jsou závislé na věku a děti a dospívající je mohou užívat pouze od 11 let (v nízké dávce). Šťáva naproxen je naopak schválena pro děti již od 2 let.

Kontraindikace a interakce

Léčivá látka se nesmí používat v:

 • známá přecitlivělost na účinnou látku
 • gastrointestinální krvácení v minulosti
 • nevysvětlitelné poruchy krvetvorby a srážlivosti krve
 • těžká dysfunkce jater nebo ledvin
 • těžké srdeční selhání (srdeční nedostatečnost)

Naproxen by se neměl užívat s následujícími látkami:

 • léky na ředění krve (perorální antikoagulancia)
 • některé látky používané k léčbě srdečního selhání (digoxin) nebo epilepsie (fenytoin)
 • glukokortikoidy („kortizon“)

Těhotenství a kojení

Ve třetím trimestru (třetí trimestr) je naproxen kontraindikován – stejně jako ostatní NSAID.

V prvním a druhém trimestru a také během kojení by se měly používat alternativní přípravky, se kterými jsou v těhotenství a kojení větší zkušenosti – například paracetamol nebo ibuprofen. Je však možné použít naproxen, pokud je to nezbytně nutné pod lékařským dohledem.

Jak získat léky obsahující naproxen

Naproxen je dostupný bez lékařského předpisu v Německu, Rakousku a Švýcarsku k použití „samostatně“ (samoléčba) ve formě tablet obsahujících maximálně 200 mg naproxenu (odpovídá 220 mg sodné soli naproxenu).

Vyšší dávky, kombinované přípravky a šťáva naproxen naopak vyžadují předpis. Šťáva naproxen není dostupná ve Švýcarsku.

Od kdy je naproxen známý?