Nosní výplach: Tipy pro aplikaci

Co je nosní výplach?

Výplach nosu neboli nosní výplach zahrnuje zavedení tekutiny do nosní dutiny, aby se zbavila bakterií, hlenu a jiných nosních sekretů. Doporučenou tekutinou je obecně fyziologický roztok, který má koncentraci, která je pro tělo přirozená (fyziologická). Tím nedochází k podráždění nosní sliznice.

Obyčejná voda z vodovodu není vhodná pro výplach nosu. Totéž platí pro minerální vodu.

Kdy provádět výplach nosu?

Výplach nosu při nachlazení poskytuje úlevu vyplavením hlenu, jiných sekretů a patogenů z nosní dutiny. Výplach nosu při nachlazení je však užitečný pouze v případě, že nemáte příliš oteklé sliznice – jinak výplachová tekutina nemůže dobře odtékat. V tomto případě byste měli před výplachem aplikovat dekongestantní nosní sprej do obou nosních dírek a počkat, až zabere.

Jako domácí lék má výplach nosu svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Kdy se nedoporučuje výplach nosu?

Neměli byste provádět výplach nosu nebo výplach nosu, pokud máte silné krvácení z nosu nebo pokud jste poranili nosní střechu nebo stěny dutin.

Zda je vhodné provést výplach nosu před nebo po chirurgickém zákroku v nosohltanu, závisí na plánované operaci. Zeptejte se proto nejprve svého ošetřujícího lékaře.

Před výplachem nosu byste se měli také poradit s lékařem, pokud máte silně zanícené nebo ulcerované dutiny.

Co děláte při výplachu nosu?

Přírodní (fyziologický) solný roztok pro tělo si však můžete vyrobit i zcela sami. Nepotřebujete k tomu speciální „sůl na výplach nosu“. Místo toho jednoduše rozpusťte 0.9 gramu čisté kuchyňské soli (bez přísad) ve 100 mililitrech čerstvé, vlažné vody. Tento roztok pak můžete nalít do plastové nosní sprchy, kterou jste si koupili.

Dodržujte přesně uvedená množství (0.9 gramu soli na 100 ml vody) – jinak by roztok mohl podráždit až poškodit nosní sliznice.

Komerčně dostupné nosní výplachové systémy mají nosní nástavec, který je dostatečně velký, aby jej bylo možné snadno umístit proti nosní dírce. Následně se s doširoka otevřenými ústy předkloníte nad umyvadlem nebo vanou a nakloníte hlavu na stranu. Nyní lze fyziologický roztok na výplach naplnit přes nosní nástavec do horní nosní dírky a znovu vytéct druhou nosní dírkou.

Přestože je základní princip všech nosních výplachů stejný, některé systémy nosní výplachy se liší. Pokyny v příbalovém letáku si proto předem pečlivě přečtěte.

Výplach nosu jako rychlý domácí lék

Výplach nosu je možný i bez komerčně dostupné plastové nosní výplachy: K tomu stačí nalít smíchaný fyziologický roztok do dlaně a vytáhnout ho jednou nosní dírkou nahoru.

Výplach nosu: Děti

Protože je výplach nosu poněkud neznámý, děti je často obtížné motivovat k jeho použití. V tomto případě může pomoci, když maminka nebo tatínek provede výplach nosu nejprve sami a nechá potomka hlídat. Dítě pak může postup napodobovat.

Menší děti ještě nemohou samostatně provádět výplachy nosu. Zde by měli pomoci rodiče.

Výplach nosu: Jak často?

Pacienti se sennou rýmou si mohou během „kritického“ období každý večer dát nosní sprchu, aby se vyplavil pyl a zmírnily se alergické příznaky. Pro lidi s alergiemi na domácí prach může být ranní výplach nosu užitečný. Znovu, pokud si nejste jisti, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka!

Výplach nosu jako prevence?

Někteří lidé považují výplach nosu, jako je čištění zubů, za pravidelné hygienické opatření, aby zůstali zdraví. Ale jak užitečné je každodenní vyplachování nosu jako prevence například sinusitidy?

Podle německé plicní nadace vůbec ne. Nosní sliznice obsahuje imunitní buňky, které produkují důležité protilátky. Ty lze vymýt pravidelným vyplachováním nosu, což oslabuje přirozenou obranyschopnost nosní sliznice. Upřednostňují se tedy opakující se infekce.

Jaká jsou rizika výplachu nosu?

Při nesprávném použití může nosní sliznice poranit nosní nástavec nosní sprchy a začít krvácet.

Krvácení z nosu, pálení a bolest v nose se může objevit i při nesprávném mísícím poměru vyplachovacího roztoku, takže dojde k podráždění nebo vysušení sliznice.

Na co si mám dát pozor po výplachu nosu?

Po výplachu nosu byste měli nosní výplach důkladně opláchnout pod teplou tekoucí vodou. Poté nechte zcela vyschnout.