Krční ortéza: Kdy je to nutné?

Co je to krční límec?

Krční límec je lékařská ortéza a je také známý jako cervikální podpora nebo krční límec. Skládá se z rozměrově stálého, omyvatelného pěnového materiálu, který lze stabilizovat plastovým jádrem. Plast, ze kterého je krční límec vyroben, je podle důvodu použití (indikace) více či méně pružný a lze jej zpevnit dalšími dlahami.

Cervikální límce jsou vybírány tak, aby vyhovovaly velikosti pacienta.

Kdy se používá krční límec?

Krční límce se používají jak v ortopedii, tak v urgentní medicíně v následujících případech:

  • Imobilizace pro zlomeniny horních krčních obratlů
  • Stabilizace po operacích v oblasti krční páteře
  • Stabilizace a úleva od bolesti při podráždění nebo poškození nervových kořenů v oblasti krční páteře

Co děláte s krčním límcem?

Krční límce, které se používají pro jiné účely, se také zapínají pomocí suchých zipů.

Jaká jsou rizika krčního límce?

Při správném použití krční límec chrání a stabilizuje krční páteř. V případě nehody však může bránit dostatečné ventilaci (intubaci) a při nesprávném použití může proti sobě přemístit zlomená těla obratlů.

Lékařské studie v oblasti medicíny bolesti také ukazují, že i když krční límec dokáže zmírnit bolest, měl by se nosit jen co nejkratší dobu. Krční ortéza v žádném případě nenahrazuje fyzioterapii posilující svaly. Při nesprávné aplikaci může způsobit otevřené oblasti kůže a bolest v důsledku nadměrného tlaku a omezit polykání a dýchání.

Co musím zvážit u nákrčníku?

Požádejte svého lékaře, aby vám ukázal, jak správně nasadit krční ortézu. Při nošení by neměl bolet ani štípat. Váš lékař vám řekne, kdy a jak dlouho byste měli nákrčník nosit a zda byste jej měli na noc sundávat. Doprovodná fyzioterapie je obvykle užitečná a je indikována i po nošení nákrčníku k posílení oslabených svalů a obnovení pohyblivosti.