Bolest krku: Příčiny, terapie, tipy

Stručné shrnutí

 • Popis: Bolest v krku, případně vyzařující do hlavy, ramene nebo paže; ztuhlý krk s omezenou pohyblivostí, někdy necitlivost/brnění v prstech.
 • Příčiny: včetně svalového napětí (psychické, v důsledku průvanu, špatného držení těla, namožení), zranění (šleh, zlomeniny obratlů), fyzické opotřebení (např. osteoartróza, vyhřezlá ploténka, osteoporóza), přenosové bolesti, nádory, revmatická onemocnění, fibromyalgie , Scheuermannova choroba, skolióza
 • Diagnostika: rozhovor s pacientem (anamnéza), fyzikální vyšetření na pohyblivost krku a zvláštnosti v tělesné stavbě, zobrazovací postupy, případně neurologické vyšetření
 • Terapie: např. injekce anestetika, akupunktura, fyzioterapie, manuální medicína s chiropraxí a osteopatií

Bolest krku: Popis

Oblast krku se skládá z nespočtu nervů, mnoha svalů a celkem sedmi obratlů – složitá konstrukce, která nám však odpouští nemálo (posturálních) hříchů. Jakmile se dostaví bolest krční páteře, byla krční oblast obvykle přetěžována již dlouho předtím.

Bolest krku je obvykle výsledkem napjatých svalů v oblasti krku. Krk reaguje na dlouhé období špatného držení těla, studený průvan nebo nesprávné ležení bolestivými křečemi. Naše tělo se také napíná v psychicky stresujících situacích. Bolest krku může například vyvolat nevolnost.

Ztuhlý krk nastává, když napětí krku výrazně omezuje pohyblivost hlavy a rotace doprava, doleva, nahoru nebo dolů je možná pouze při silné bolesti.

Frekvence

Bolestmi zad se alespoň jednou v životě potýká téměř každý. Podle výzkumu má asi 40 procent postižených bolesti v oblasti krku a ramenního pletence. Nejčastěji se vyskytují bolesti krku související s prací.

Akutní a chronické bolesti krku

Akutní bolest krční páteře přechází po pár dnech až třech týdnech, bývá neškodná. Spouštěčem mohou být přesčasy u počítače v odpovídajícím krčnímu držení těla nebo psychické vypětí, jako je stres.

 • Cervikální syndrom: V tomto případě se bolest šíje, která může vyzařovat do ramene a paže, vyskytuje bez dalších poruch nervů. Možné je také tak silné napětí krku, že pohyby hlavy jsou nemožné. Ztuhlý krk je populární název pro tento stav.
 • Cervikobrachiální syndrom (syndrom krku-paže): Bolest krku vyzařuje do ramene a paže. Kromě toho může dojít k ochrnutí nebo poruchám citlivosti rukou.
 • Migréna a bolesti hlavy: To jsou časté následky chronické bolesti krku.
 • Záněty v rameni: Mohou se objevit kvůli ochrannému držení těla a vyhýbání se bolestivému pohybu při chronické bolesti krku.
 • Problémy meziobratlových plotének: Zejména napjaté svaly nejsou schopny snést tolik zátěže. Zátěž proto musí více nést obratlové klouby. Vyhřezlé ploténky jsou tak zvýhodněny bolestí krku.

Bolest krku: příčiny a možná onemocnění

Krk je jedinečný ve své poloze: nese těžkou hlavu a je velmi pohyblivý. Jemná rovnováha, která musí být zachována. Až příliš často však krku velmi ztěžujeme právě to: vystavujeme ho chladnému průvanu nebo spánku a pracujeme v poloze, která je pro krk nepříznivá. Takové nesprávné držení těla je často příčinou bolesti krku. V těchto případech jsou způsobeny svaly. Vlivem přetížení krční svaly tuhnou a zkracují se, což je bolestivě pociťováno (zejména při tlaku na odpovídající místo). Chronické napětí krku může naopak ukazovat na změny na kostře nebo meziobratlových ploténkách.

Níže se můžete dozvědět více o možných spouštěčích bolesti krku:

Svalové napětí

 • Nesprávné držení těla: Pokud opakovaně zaujímáte stejnou nesprávnou polohu v práci, ve spánku nebo dokonce při sportu, dochází k svalovému napětí.
 • Nachlazení a chřipka: Typické bolesti hlavy a bolení končetin silného nachlazení nebo chřipky jsou také svalového původu.
 • Průvan: Studený průvan způsobuje podvědomé napínání svalů – ztuhlá šíje je často výsledkem, když se studený vítr setká se zpoceným krkem.
 • Svalové napětí: Krk má velký rozsah pohybu, díky čemuž je zvláště náchylný k nekontrolovaným, náhlým pohybům a napětím, které vedou k bolesti krku.
 • Torticollis: Zde vede nadměrná svalová aktivita v oblasti krku k nekontrolovatelnému svalovému napětí a křivému držení hlavy.

Zranění

 • Whiplash: Při poraněních při akceleraci vede prudký pohyb hlavy (zejména při nárazech zezadu) ke svalovému napětí a napětí. Možné následky zahrnují silné bolesti šíje, bolesti hlavy, závratě, točení hlavy, nestabilní chůzi nebo poruchy vidění. Možné jsou i chronické problémy s krkem.

Fyzické opotřebení

 • Výhřez ploténky: V krční páteři se výhřez ploténky vyskytuje méně často, ale je zvláště možný v důsledku dlouhodobého nesprávného držení těla nebo nehod.
 • Osteoartróza: Věkem podmíněné opotřebení kloubů se prudce zvyšuje v důsledku statického nesprávného držení těla. Díky speciální anatomii obratlových těl na krku je častá „uncovertebrální artróza“, opotřebení tzv. hemikloubů, tedy kloubů krční páteře, které se nemohou pohybovat.
 • Spondylóza: Ztuhnutí páteře v důsledku změn na meziobratlových ploténkách postihuje zejména starší lidi. Kromě ztuhlého krku se objevuje i bodavá bolest a omezení pohybu.
 • Chondróza: Opotřebení meziobratlových plotének související s věkem je možné i v oblasti krku.
 • Cervikocefalický syndrom (syndrom Barré-Lieou): Známky opotřebení nebo změny krční páteře způsobují kromě bolesti krku bolesti hlavy, závratě, poruchy vidění nebo zvonění v uších. Často je omezena pohyblivost krku, mohou se objevit i poruchy polykání.
 • Osteoporóza: Zejména ženy po menopauze trpí úbytkem kostní hmoty, který je patrný po celém těle, včetně bolesti v krku.
 • Křivice: Zde dochází k poruchám růstu kostí vyvolaným nedostatkem vitaminu D. Oslabený je celý pohybový aparát, což se může projevit mimo jiné bolestí šíje.

Jiné příčiny

 • Přenosová bolest: Nemoci vnitřních orgánů, jako je srdce, játra, žlučník nebo žaludek, se mohou projevit bolestí v krku. To je pravděpodobně možné, protože určité oblasti těla jsou zásobovány nervovými kořeny z míchy. Avšak svalová ztuhlost, která je citlivá na tlak, může také způsobit tuto uvedenou bolest.
 • Nádory/metastázy v oblasti krku: výrůstky štítné žlázy nebo obratlů se mohou projevit ztuhlou šíjí. Často jsou v tomto případě lymfatické uzliny také zvětšené a hmatatelné.
 • Revmatická onemocnění: Revmatoidní artritida a ankylozující spondylitida, stejně jako degenerativní osteoartritida, mohou způsobit ztuhlý krk a špatné držení těla.
 • Abscesy: Hnisavé otoky v krku mohou vést ke ztuhnutí šíje – ale nejen: kvůli otoku hrozí i dušnost a dušení! Proto by měly být abscesy okamžitě léčeny lékařem.
 • Skolióza (křivá záda): Pokřivená páteř je patrná na celých zádech včetně krku. V některých případech lze léčit pouze chirurgicky.
 • Scheuermannova choroba: V tomto případě se u pacientů objeví výrazný hrbatý hřbet, který způsobuje problémy mimo jiné v oblasti krku.
 • Fibromyalgie: Tato chronická bolestivá porucha je spojena s chronickou bolestí krku a dalších oblastí těla, výraznou únavou, ztrátou koncentrace a poruchami spánku.
 • Deformity obratlových těl: Vzácnou příčinou bolesti krku může být Kippel-Feilův syndrom, při kterém jsou krční obratle srostlé dohromady. Vzácný je také výskyt ztluštění kostí obratlových těl (Pagetova choroba).

Diagnóza bolesti krku: Kdy musíte navštívit lékaře?

Pokud se však potíže opakují nebo nezmizí, měli byste se poradit s lékařem, abyste objasnili příčinu. Kontaktní osobou pro občasné bolesti krku je rodinný lékař nebo ortoped. Pokud je bolest krční páteře doprovázena brněním a necitlivostí v pažích a rukou, případně i lehkou obrnou, měli byste se poradit s neurologem. Může se jednat o syndrom krční páteře (syndrom C-spine). Často se tyto příznaky objevují i ​​v noci ve spánku – postižené pak probouzí necitlivé končetiny nebo brnění v prstech.

Pokud se objeví známky meningitidy, měli byste okamžitě zavolat 911. Mezi takové znaky patří:

 • Horečka, křeče a bolest hlavy.
 • Bolest při ohýbání hlavy směrem k hrudníku
 • Paralýza a ztráta vědomí

Bolest krku: co dělá lékař?

Terapie bolesti krku

Pro akutní bolesti krku nebo degenerativní stavy opotřebení existuje několik terapií, které ztuhlý krk učiní mobilnějším a zmírní bolest:

 • Injekční postupy: Jedná se o injekci lokálních anestetik kolem podrážděných nervových kořenů. Tím se přeruší vedení bolesti do mozku. Pokud v důsledku toho bolest ustoupí, svaly v této oblasti se uvolní. Běžně se používá i neurální terapie.
 • Akupunktura: Jemné jehličky – umístěné na správných místech – přivádějí energetické dráhy zpět do toku a působí proti bolesti.
 • Fyzioterapie: Fyzioterapeut uvolňuje stávající napětí krku pomocí masáží nebo určitých pohybů rukou (např. terapie spoušťovými body). Ve fyzioterapii se pacienti učí cviky na budování šíjových svalů. Dlouhodobého úspěchu s posturálními slabostmi lze často dosáhnout pouze tímto způsobem.

Bolest krku: Co můžete udělat sami

Nejčastěji je příčinou ztuhlého krku nesprávné držení těla nebo pohyb. Například vystresovaní lidé často zaujmou nezdravou polohu zvednutím ramen a tím se nevědomě snaží zneviditelnit. Chcete-li konkrétně bojovat se ztuhlým krkem, měli byste dodržovat několik pravidel:

 • Aktivně relaxujte: Díky Jacobsonově progresivní svalové relaxaci je každý sval v těle vědomě uvolněn po deseti sekundách silného napětí. Protože se duševní napětí projevuje fyzicky jako svalové napětí, tato technika také uklidňuje mysl.
 • Udržení krku v teple: Teplo z horké koupele, silného vlněného šátku nebo termoforu uvolňuje svaly a zmírňuje bolest. Zvláště dobře fungují také tepelné záplaty, které udrží krk v teple po celé hodiny.
 • Sport: Vytrvalostní sporty jako běh, turistika, jóga nebo plavání (zde prosím pouze kraul nebo znak, protože prsa nešikovně zvedá hlavu) udržují celé tělo fit a také dobře působí proti stresu.
 • Trénink zad: Cílené posilování zádových a šíjových svalů je klíčem k dlouhodobé prevenci bolestí šíje. Speciální trénink se používá k tomu, abyste se naučili sedět, ohýbat se a hrbit způsobem, který je snadný pro záda, a budovat svaly, které jsou namáhané. Nedivte se, že poté ucítíte bolavé svaly na zádech.
 • Masáž: Pečlivá masáž nejlépe od fyzioterapeuta dokáže doslova uhníst napětí ramen a šíje.
 • Správný spánek: Krční polštář nebo matrace šetrná k zádům jsou dobrou ochranou proti bolesti šíje.

Bolest šíje: Tipy pro pracoviště

Hodiny stísněného sezení v jedné poloze a zírání do počítače – to nemůže být zdravé. Typickým důsledkem této jednostranné zátěže a špatného držení těla je napětí a bolest. Bolest šíje jsou signály z těla, které mají na současné situaci něco změnit. K tomu byste měli své pracoviště navrhnout co nejergonomičtěji:

 • Židle: Kancelářská židle by se měla přizpůsobit vašemu tělu a ne naopak. Za zdravé sezení se považuje vzpřímený sed, obě nohy na šířku boků na podlaze a paže opřené v pravém úhlu o desku stolu.
 • Monitor: Mezi očima a obrazovkou by měl být prostor alespoň 50 centimetrů, abyste se vyhnuli stísněnému držení těla. Výška je nejpříznivější, když při vzpřímeném sedu pohled klesá mírně dolů.
 • Náhlavní souprava místo telefonu: Pokud hodně telefonujete a mačkáte telefonní sluchátko mezi ramenem a uchem, abyste měli obě ruce volné, vyvoláváte napětí krku. Zde je výhodnější headset, který drží hlavu vzpřímeně.

Prevence napětí krku: Cvičení

Zařaďte do svého pracovního dne pravidelné malé přestávky, abyste se na kancelářské židli často protáhli a změnili svou polohu. Cvičení uvolňuje svaly. Proto byste se neměli vyhýbat činnostem, které se dají dělat ve stoje, nebo občasnému výletu ke kopírce apod. Naopak!

Krční svaly navíc můžete trochu uvolnit cílenými cviky:

 • Uvolněná ramena: Při nádechu zvedněte ramena a při hlubokém výdechu je spusťte. Opakujte cvičení pětkrát.
 • Protažení krku: Ve stoje jemně ohněte hlavu doleva, zatímco pravá ruka dosáhne dolů, dokud neucítíte natažení krku na pravé straně. Nyní v pozici vydržte deset sekund a poté cvik opakujte na levou stranu.
 • Znovu se protáhněte kulatá záda: položte si dlaně na čelo a nyní – proti mírnému odporu rukou – ohněte hlavu dolů, až se brada opře o hrudník. Z této pozice sepněte ruce vzadu na hlavě a nyní hlavu opět pomalu narovnejte.
 • Dokončení: Nakonec uvolněte ramena krouživými pohyby a vytřeste paže.

Čím častěji budete ve své (kancelářské) rutině dělat malé přestávky, tím lépe. Alespoň jednou denně byste měli dělat taková cvičení, abyste předešli bolestem krku (například během polední přestávky).

Často kladené otázky