Neomycin: Účinek, aplikace, vedlejší účinky

Jak Neomycin působí

Aminoglykosidy, jako je neomycin, jsou zvláště účinné proti skupině gramnegativních bakterií. Buněčná membrána (obal) těchto bakterií má speciální kanály zvané poriny. Prostřednictvím nich se aminoglykosidy, jako je neomycin, dostávají do nitra bakterie. Zde se nachází jejich bod útoku: ribozomy.

Jedná se o komplexy sestávající ze dvou podjednotek, které fungují jako „proteinové továrny“: Ribozomy skládají aminokyseliny do proteinů (biosyntéza proteinů) v přesně definovaných sekvencích. Tímto způsobem se tvoří například strukturní proteiny pro bakteriální buněčnou membránu.

Aminoglykosidy, jako je neomycin, se váží na malou podjednotku ribozomů. V důsledku toho nelze správně přečíst návod na stavbu proteinů – ribozomy sestavují nesprávné aminokyseliny. To má za následek rozbité strukturální proteiny, tzv. nesmyslné proteiny. Když jsou tyto proteiny zabudovány do buněčné membrány bakterií, membrána se stává nadměrně propustnou. V důsledku toho bakterie zemře. Neomycin a další aminoglykosidy tak působí baktericidně.

Zvláštností aminoglykosidů, jako je neomycin, je, že inhibují růst bakterií, i když koncentrace v krvi klesla pod nezbytnou úroveň. Lékaři hovoří o postantibiotickém účinku.

Takto se neomycin používá

Antibiotikum se používá výhradně lokálně, například ve formě očních nebo ušních kapek nebo kožní masti. Působí přímo v místě podání.

Kromě neomycinu obsahuje mnoho léků glukokortikoid („kortizon“). Navíc poskytuje protizánětlivý účinek.

Následující pokyny k použití a dávkování platí, pokud ošetřující lékař neurčí jinak.

Neomycin ušní kapky

Při ušních infekcích umístěte dvě až tři kapky do ucha třikrát až pětkrát denně. Pokud jsou příznaky závažné, používejte každé dvě až tři hodiny.

V ideálním případě si po aplikaci kapek na několik minut lehněte postiženým uchem nahoru.

Neomycin oční kapky a oční mast

Třikrát až šestkrát denně kápněte jednu kapku neomycinových očních kapek do spojivkového vaku postiženého oka. Pokud jsou příznaky závažné, můžete kapky aplikovat každé dvě hodiny.

Po aplikaci ideálně na krátkou dobu uzavřete slzný kanálek ​​postiženého oka lehkým tlakem na nosní kůstku v úrovni vnitřního koutku oka. Tím se zabrání příliš rychlému odstranění účinné látky. To mu umožňuje působit déle na oko.

Během léčby očních infekcí nenoste kontaktní čočky. Pokud se tomu nelze vyhnout, měli byste je před aplikací očního léku vyjmout a vrátit je zpět nejdříve 15 minut po aplikaci léku.

Pokud používáte na oko několik léků současně (např. včetně zvlhčujících očních kapek), mezi aplikacemi by mělo být alespoň pět až deset minut. Pokud aplikujete také oční mast, mělo by to být ideálně provedeno jako poslední (tj. po očních kapkách).

Pokud má být oční infekce léčena jak očními kapkami obsahujícími neomycin, tak oční mastí s neomycinem, používejte ideálně oční kapky během dne a oční mast před spaním. Zejména nanesená mast totiž může dočasně zhoršit vidění.

Léčba obvykle pokračuje po dobu dvou týdnů. Pokud se příznaky zlepší, lékaři doporučují používat oční kapky nebo mast méně často.

Krátce po aplikaci může být vidění rozmazané. Neobsluhujte auta nebo stroje, dokud nebudete opět jasně vidět.

Neomycinové krémy, masti a pudry

Preparáty se užívají zpravidla čtyři až osm dní, podle toho, jak kdo na léčbu reaguje.

Zde platí základní pravidlo: Neomycinové léky by se neměly aplikovat na více než jedno procento povrchu těla. Toto je velikost přibližně jako dlaň vaší ruky.

Kombinované nosní kapky a spreje

Nosní kapky nebo spreje s obsahem neomycinu v kombinaci s dalšími účinnými látkami jsou dostupné také v Rakousku a Švýcarsku. Do každé nosní dírky můžete vstříknout jeden až dva vstřiky nebo kapky dvakrát až čtyřikrát denně. Nosní sprej můžete používat ne déle než dva až tři týdny.

Neomycinové pastilky

Pastilky Neomycin, které jsou k dostání i v Rakousku, obsahují antibiotikum a také účinné látky s dezinfekčními a lokálně anestetickými vlastnostmi. Dospívající starší dvanácti let a dospělí mohou cucat jednu až dvě tablety několikrát denně. Maximální dávka je šest tablet denně.

Zubní pasta snižuje účinnost tablet. Aplikace by proto neměla být prováděna krátce před nebo po čištění zubů.

Kdy se neomycin používá?

Neomycinové léky pomáhají léčit bakteriální infekce, když jsou patogeny citlivé na antibiotikum.

Indikace pro neomycin zahrnují:

 • Záněty oka, očních víček nebo mazových žláz oka (např. konjunktivitida = zánět spojivek, zánět okrajů víček = blefaritida)
 • Bakteriální infekce zevního zvukovodu, hltanu nebo dutiny ústní
 • Bakteriální onemocnění a záněty kůže nebo infikované rány (často se užívá v kombinaci s glukortikoidy)
 • Bakteriální infekce nosu při zánětu nosní sliznice
 • Prevence infekcí po operaci
 • Popáleniny a opaření jako ochrana před bakteriální infekcí

Jaké jsou vedlejší účinky neomycinu?

Při lokální aplikaci se neomycin jen stěží vstřebává do krevního řečiště. Účinky a nežádoucí účinky se proto obvykle objevují pouze přímo v místě podání.

Při použití očních kapek nebo masti pacienti občas trpí slzením, svěděním a zarudnutím očí. Může se také objevit pocit cizího tělesa v oku. Kromě toho je možná bolest nebo otok očí.

Občas pacienti reagují přecitlivěle na účinnou látku. Alergická reakce je charakterizována svěděním, pálením nebo zarudnutím v místě aplikace.

Další složky přípravků, jako je vosk z vlny nebo konzervační látka benzalkoniumchlorid, mohou dráždit oči a kůži.

V případě větších poranění nebo narušené kožní bariéry se neomycin může vstřebat do krve. Pak jsou možné následující nežádoucí účinky:

Závažným vedlejším účinkem neomycinu (stejně jako jiných aminoglykosidů) je poškození ledvin (nefrotoxicita). Zejména ve vysokých dávkách se účinná látka hromadí v renálních tubulech a poškozuje buňky. V důsledku toho klesá funkce ledvin. Pokud je terapie předčasně ukončena, je poškození ledvin obvykle reverzibilní.

Poškození vnitřního ucha (ototoxicita) je také jedním z vážných vedlejších účinků aminoglykosidů.

I drobná poranění bubínku nebo perforace bubínku způsobí, že se neomycin dostane do vnitřního ucha a poškodí tam smyslové buňky. To má za následek nevratnou (nevratnou) těžkou ztrátu sluchu až hluchotu. Navíc bývá postižen i orgán rovnováhy – u postižených se rozvinou těžké poruchy rovnováhy.

Neomycin snižuje počet a pohyblivost spermií. Antibiotikum tak ovlivňuje mužskou plodnost.

Kdy by se neomycin neměl používat?

Neomycin by se neměl používat:

 • U novorozenců a kojenců do tří let věku.
 • při alergii na aminoglykosidy
 • když patogeny infekce nereagují na neomycin

Pokud pacienti trpí tuberkulózou nebo virovou či plísňovou infekcí, lékař předepisuje Neomycin pouze v kombinaci se specifickou terapií.

Pokud jsou v oblasti aplikace těžká poranění (např. bubínek nebo sliznice dutiny ústní), Neomycin se nesmí používat. Existuje totiž riziko, že se účinná látka dostane do krevního oběhu a způsobí vážné nežádoucí účinky.

V určitých případech se nesmí používat neomycinové oční přípravky. Tyto zahrnují:

 • vředy na rohovce oka
 • Poranění rohovky oka
 • glaukom

Použití neomycinu jako krému, masti nebo prášku na kůži se nedoporučuje pro:

 • Rosacea
 • Akné @
 • infekce způsobené viry, houbami, patogeny tuberkulózy nebo syfilis
 • otevřené a čerstvé rány

Aminoglykosidy, jako je neomycin, mohou mít neuromuskulárně blokující účinek. To znamená, že brání přenosu signálu z nervů do svalů. Proto u onemocnění spojených s nervosvalovou blokádou lékaři pečlivě zvažují, zda je použití neomycinu vhodné. Mezi tato onemocnění patří například myasthenia gravis a Parkinsonova choroba.

Tyto interakce se mohou objevit u neomycinu

Neomycin se používá výhradně lokálně (zevně). Zpravidla se do krevního oběhu nedostane téměř žádná účinná látka. Interakce s léky, které jsou požity, jsou proto vzácné. Pokud je však kůže poraněná nebo není intaktní, účinná látka se může dostat do krevního řečiště a mít takové interakce.

Neomycin má škodlivý účinek na ledviny (nefrotoxický) a na sluch (ototoxický). Tyto nežádoucí účinky jsou umocněny současným užíváním léků, které mohou také způsobit poškození ledvin a sluchu. Příkladem takových látek jsou další antibiotika ze skupiny aminoglykosidů, amothericin B (jiné antibiotikum) a furosemid (drenáž).

Současné užívání léků uvolňujících svaly (myorelaxancií) může zvýšit neuromuskulárně blokující účinek neomycinu.

Neomycin u dětí: Co je třeba vzít v úvahu?

Léky obsahující neomycin by neměly užívat kojenci a malé děti do tří let věku.

Dětská pokožka je tenčí než kůže dospělých a jejich kožní bariéra ještě není zcela zralá. Děti mají navíc mnohem větší povrch kůže ve srovnání s jejich tělesnou hmotností. Účinné látky, jako je neomycin, se proto snadněji vstřebávají kůží a do krevního řečiště.

Pastilky Neomycin jsou vhodné pro pacienty ve věku od dvanácti let.

Oční, ušní a nosní kapky Neomycin jsou již schváleny pro děti v závislosti na přípravku. Přesné dávkování určuje lékař v každém jednotlivém případě.

Neomycin během těhotenství a kojení

Neomycinové preparáty jsou v těhotenství a při kojení bezproblémové, protože se aplikují pouze lokálně a téměř se nedostanou do krve. Během užívání mohou maminky obvykle pokračovat v kojení bez přestávky.

Přesto lékaři antibiotika těhotným a kojícím ženám předepisují pouze v nezbytně nutných případech. Léčba je také sledována lékařem.

Neomycinové pastilky jsou výjimkou. Neexistují žádné studie o použití během těhotenství. Proto se jejich použití nedoporučuje.

Jak získat léky s neomycinem

Léky obsahující neomycin jsou v Německu, Rakousku a Švýcarsku na předpis a jsou k dostání pouze v lékárnách na předpis.