Nervová bolest: příčiny, léčba

Stručné shrnutí

 • Popis: Bolest způsobená poškozením nebo dysfunkcí nervů.
 • Léčba: Terapie je založena na příčině. Obvykle lékař léčí bolest léky. V úvahu připadá i fyzioterapie, akupunktura, psychoterapie, chirurgie.
 • Příznaky: Typickými příznaky jsou vystřelující, elektrizující, bodavá nebo pálivá bolest, mravenčení, necitlivost a také zvýšená bolest způsobená podněty, které ve skutečnosti bolest nespouštějí, např. dotek (alodynie).
 • Příčiny: Mezi běžné příčiny patří zranění (např. po nehodě), modřiny (např. vyhřezlá ploténka), zánět (např. pásový opar) nebo onemocnění (např. diabetes mellitus, roztroušená skleróza).
 • Diagnostika: Pohovor s lékařem, neurologická vyšetření (např. testování nervových vláken na teplo, chlad, vibrace, tlak).
 • Prevence: Zdravý životní styl (např. pravidelné cvičení, vyvážená strava, vyhýbat se stresu)

Co je to bolest nervů?

Nervová bolest – také nazývaná neuropatická bolest – je bolest, ke které dochází, když jsou nervy a jejich struktury (např. nervová vlákna, nervové buňky) podrážděny nebo poškozeny. K poškození dochází například v důsledku zánětu nervů, ale také v důsledku úrazů po úrazu nebo onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo diabetes mellitus.

Termín „neuropatie“ je zastřešující termín pro onemocnění nervů. Rozlišují se centrální neuropatie, tj. ty, které mají původ v centrálním nervovém systému (zkráceně CNS: mozek a mícha), a periferní neuropatie. Zde jsou příčinou bolesti nervy mimo CNS. Neuropatie postihuje buď jednotlivé nervy (mononeuropatie) nebo více nervů (polyneuropatie).

Jak se neuropatická bolest liší od jiné bolesti?

Neuropatická bolest se liší od jiné bolesti, jako je bolest hlavy nebo zad. Zde jsou nervy pouze „přenašeči“ bolesti. U neuropatické bolesti jsou spouštěčem nebo alespoň částečně příčinou bolesti samotné nervy.

Kdo je postižen?

Neuropatická bolest je spolu s bolestmi zad a hlavy jednou z nejčastějších příčin chronické bolesti.

Co lze dělat s neuropatickou bolestí?

Lékař léčí neuropatickou bolest různými způsoby v závislosti na příčině. Často přichází v úvahu kombinace více opatření. Patří sem například medikace, akupunktura, fyzioterapie, psychoterapie, relaxační metody a trénink pacientů, ale i transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS).

Léčba vyvolávající příčiny

Pokud je za bolest zodpovědná bakteriální nebo virová infekce (např. u pásového oparu), lékař nasadí antibiotika proti bakteriím nebo léky proti virům (antivirotika). Některá onemocnění, jako je syndrom karpálního tunelu nebo některá nádorová onemocnění, někdy tlačí na nervy, svírá je nebo je jinak poškozuje.

V takových případech je nutný chirurgický zákrok, aby se nervy uvolnily ze spouštěče bolesti, například když jsou skřípnuté. Někdy lékař také odstraní bolest sklerotizací postižených nervů pomocí léků.

Léčba léky

Neuropatická bolest se neléčí snadno, protože mnoho „klasických“ léků proti bolesti s účinnými látkami kyseliny acetylsalicylové, ibuprofenu, diklofenaku nebo naproxenu (nesteroidní antiflogistika, zkráceně NSAID) nefunguje nebo nefunguje dostatečně.

Lékař proto obvykle na bolest nervů používá následující léky proti bolesti, které jsou výrazně účinnější:

Tricyklická antidepresiva (např. aktivní složky amitriptylin, imipramin nebo doxepin) jako tablety, dražé, kapky a jako injekce; mají analgetický účinek, zvyšují účinek léků proti bolesti

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu-norepinefrinu (např. aktivní složky duloxetin, venlafaxin, milnacipran) jako tablety, kapsle nebo pelety; mají analgetický účinek, inhibují citlivost na bolest

Opiáty (např. aktivní složky tramadol, hydromorfon, fentanyl) ve všech možných dávkových formách: tableta, kapsle, roztok, náplast, injekce, infuze, nosní sprej, šumivá tableta, pastilka, čípek nebo kapky; mají silný analgetický účinek, potlačují přenos i zpracování bolestivých podnětů

Lokální terapie bolesti (např. aktivní složky lidokain, kapsaicin, botulotoxin) jako masti, náplasti nebo injekce; mají anestetický a analgetický účinek

Léčba bez léků

Léčby bez medikace navíc působí i podpůrně proti bolesti nervů. Patří mezi ně například:

Fyzikální terapie: fyzikální a/nebo pracovní terapie pomáhá v mnoha případech zmírnit bolest nervů. Zahrnuje cvičení, která posilují svaly, masáže a fyzikální procedury (např. aplikace s tepelnými, chladnými, světelnými nebo elektrickými podněty).

Pomocí terapie se pacienti učí, že hýbat se lze i s bolestí. Hlavním cílem je pracovat s pacientem a jeho rodinou, příbuznými a prostředím (např. pracoviště) s cílem podpořit pohyb a účast v aktivním životě.

Akupunktura: Akupunktura také pomáhá při bolestech nervů. K tomu akupunkturista zapíchne jemné jednorázové jehly do konkrétních kožních bodů na těle. To způsobuje velmi malou bolest. Zůstávají tam asi 20 až 30 minut a rozvíjejí svůj účinek zmírňující bolest, zatímco pacient relaxuje na pohovce.

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS): TENS se také někdy říká, že pomáhá lidem s bolestí nervů. Využívá kožní elektrody k přenosu elektrických impulzů do postižených částí těla. Proud dráždí nervy umístěné v tkáních, což způsobuje, že mozek uvolňuje chemické látky, které otupují vnímání bolesti.

Léčba chladem: Chladová opatření jako chladivé spreje, studené zábaly nebo studené obklady také slibují úlevu mnoha lidem s bolestmi nervů. Často pomáhá i pobyt v chladné komoře. K tomu nejprve stojte v plavkách nebo bikinách půl minuty v předpokoji při minus 60 stupních Celsia, poté asi dvě a půl minuty v komoře při minus 110 stupních Celsia.

Do chladící komory byste měli vstupovat pouze po lékařské prohlídce a na doporučení svého lékaře. Je důležité, abyste byli zdraví a cítili se dobře.

Psychoterapie: Podpůrně proti bolesti nervů působí i doprovodná psychologická podpora (např. psychoterapie). Pacienti se učí, jak se vyrovnat s bolestí a nacházet způsoby, jak vést naplněný a spokojený život navzdory bolesti (akceptace bolesti). V důsledku toho mnoho pacientů s bolestí výrazně omezuje příjem léků proti bolesti.

Tato opatření mohou v nejlepším případě doplňovat, nikoli však nahrazovat konvenční lékařskou léčbu. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak můžete terapii nejlépe podpořit.

Tipy a domácí prostředky

Někteří lidé s bolestí nervů uvádějí, že jim některé domácí prostředky poskytují úlevu. Podle toho může proti bolesti pomoci zejména teplo a/nebo chlad. Chladivé obklady jsou vhodné pro aplikace za studena, zatímco teplé koupele nebo nahřívací polštářky jsou vhodné pro aplikace za tepla. Někomu prospívají i střídavé koupele v teplé a studené vodě.

Zdravá strava, která obsahuje mnoho vitamínů B, je také užitečná při bolestech nervů. Pro optimální nervové zásobení tělo potřebuje především vitamíny B6 a B12. Ty se nacházejí především v živočišných produktech, jako je maso, ryby, vejce a mléko, ale také v celozrnných výrobcích a luštěninách.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Bylinné a homeopatické léky

Některým lidem s bolestmi nervů prý pomáhají i bylinky, léčivé bylinky nebo homeopatika jako globule. Uvádí se, že užívané nebo aplikované ve formě čajů, extraktů, tinktur, mastí, kapslí nebo obkladů mají analgetické a protizánětlivé účinky. Kůra vrby stříbrné, kadidlo, chilli (obsahuje kapsaicin), ďábelský dráp, kostival a arnika jsou údajně zvláště účinné proti bolestem nervů.

Koncept homeopatie a její specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány. Všimněte si také, že bylinné přípravky mohou také způsobit nežádoucí účinky, jako jsou alergické reakce. Používejte je pouze po konzultaci s lékařem!

Zásadně platí, že bolesti nervů by měl lékař objasnit a léčit v raném stádiu!

Chirurgie

Pokud nelze neuropatickou bolest přes různé terapeutické přístupy dostatečně zmírnit, je jediným způsobem, jak proti bolesti nervů bojovat, v závislosti na příčině operace.

Za tímto účelem lékař provádí například neuromodulaci. Zde chirurgicky zavádí elektrody do blízkosti míchy. Ty vydávají speciální elektrické impulsy, které výrazně snižují neuropatickou bolest. Často jsou pak postižení schopni snížit příjem léků proti bolesti až o 50 procent.

Pokud dojde k sevření nervu, lékař odkryje nerv chirurgicky, aby odstranil tlak, který způsobuje bolest.

U neuropatické bolesti existuje riziko, že se v těle vyvine to, čemu se říká paměť bolesti a bolest se stane chronickou. Aby se tomu zabránilo, je důležité, aby lékař co nejdříve a účinně léčil bolest nervů

Jak se projevuje neuropatická bolest?

Příznaky u lidí s neuropatickou bolestí se mohou výrazně lišit a mohou být někdy více, někdy méně intenzivní v průběhu času.

Postižení lidé často popisují bolestivé příznaky jako:

 • hořící
 • mravenčení (např. mravenčení)
 • bodnutí
 • střílet v
 • elektrizující

Mezi další příznaky patří:

 • Snížené vnímání vibrací
 • Snížený pocit teploty
 • Brnění až necitlivost (hypestezie) v postižené oblasti
 • @ Slabost až paralýza

Protože neuropatická bolest je na jedné straně obtížně léčitelná a na druhé straně zvláště stresující pro postižené, je riziko, že se bolest stane chronickou, vysoké.

Kvůli své intenzitě vede bolest nervů u postižených často k dalším potížím, jako jsou poruchy spánku, problémy s koncentrací, úzkost a deprese.

Kde se bolest vyskytuje?

Jak se vyvíjí bolest nervů?

Bolest nervů má řadu různých příčin. Vznikají například při úrazech, pohmožděninách, infekcích, zánětech nebo nemocech. Poškozené nebo dysfunkční nervy nepřetržitě přenášejí signály bolesti do mozku a pocit bolesti se zvyšuje.

Dokonce i oblečení na kůži nebo běžné doteky pak mohou postižení vnímat jako nesnesitelně bolestivé. V závislosti na tom, kde leží příčina, se rozlišují dvě třídy bolesti nervů:

Periferní neuropatie.

V tomto případě má bolest původ v periferním nervovém systému. To se týká všech nervů, které leží mimo mozek a míchu. Například spojují hlavu, obličej, oči, nos, svaly a uši s mozkem.

Příklady periferních neuropatií zahrnují:

 • Post-zoster neuralgie: Silná bolest nervů, která přetrvává po pásovém oparu.
 • Fantomové bolesti končetin: postižený vnímá bolest v části těla, která již není, obvykle v důsledku amputace.
 • Neuralgie trojklaného nervu: náhlá silná bolest v obličeji
 • Diabetická neuropatie (polyneuropatie): vysoká hladina cukru v krvi u lidí s diabetes mellitus poškozuje nervy v různých částech těla a způsobuje palčivou bolest, mimo jiné často v nohou.
 • Bannwarthův syndrom: bolest (např. bolesti hlavy, obličeje nebo břicha), ke které dochází po infekci lymskou boreliózou.
 • Impingement syndrom: bolest při stlačení nebo sevření nervů. Často se vyskytuje v rameni.
 • Syndrom karpálního tunelu: Zúžení šlachového kompartmentu zápěstí v tomto případě svírá střední pažní nerv.

Centrální neuropatie

Bolest má původ v centrálním nervovém systému (mícha a mozek).

 • Cévní mozková příhoda (mozkový infarkt)
 • Neurologická onemocnění, jako je roztroušená skleróza (MS)
 • Záněty a abscesy
 • Poranění míchy a obratlů (např. vyhřezlá ploténka)
 • Nádory
 • Poranění nervů (například bolest nervů v důsledku nehod nebo po operacích)

Kromě toho jsou možnými příčinami bolesti nervů napětí, psychicky vyvolaný stres, zneužívání alkoholu, léky (např. chemoterapie nebo opotřebení související s věkem).

Který lékař stanoví diagnózu? A jak?

U bolestí nervů je prvním kontaktním místem lékař primární péče. V případě potřeby nebo na další vyšetření odešle pacienta ke specialistovi. Diagnózu bolesti nervů provádí neurolog.

Nejdůležitějšími opatřeními pro spolehlivou diagnózu je rozhovor s lékařem (anamnéza) a neurologické vyšetření. Pro co nejrychlejší zahájení vhodné terapie je důležité především najít příčinu bolesti.

Rozhovor s lékařem

Neurologické vyšetření

Neurologické vyšetření slouží k odhalení typických neuropatických příznaků, jako je necitlivost, známky ochrnutí nebo alodynie (bolest při jemném doteku), které si postižený často ani neuvědomuje. Pomocí kvantitativního senzorického testování (QST) lékař používá tepelné (např. teplo, chlad) a mechanické (např. tlak, vibrace) stimuly k vyšetření kůže a pod ní ležících oblastí na funkci vláken bolesti.

Lékař poté změří rychlost nervového vedení (neurografie) a v případě potřeby odebere malý vzorek z postiženého nervu (biopsie), aby prozkoumal nervovou tkáň na změny (neurohistologické vyšetření).

Kromě toho často využívá zobrazovací techniky, jako je počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI). Díky nim je poškození nervů přímo viditelné. Kromě toho lékař vyšetří krev postiženého.

Dá se bolest nervů vyléčit?

Čím dříve je bolest nervů léčena lékařem, tím větší je šance na uzdravení. Naopak, čím později terapie začne, tím vyšší je riziko, že bolest přejde do chronicity. Pokud však bolest spustí základní onemocnění, je často možné ji vyléčit a s ní i bolest.

U chronické bolesti je důležité, aby lékař před terapií prodiskutoval s pacientem reálné cíle léčby. Realistickým cílem může být například snížení bolesti o více než 30 až 50 procent, zlepšení kvality spánku a kvality života a udržení práceschopných pacientů.

Jak dlouho trvá bolest nervů?

Jak lze bolesti nervů předejít?

Poškození nervů v podstatě nelze zcela zabránit, protože existuje mnoho možných příčin. Riziko bolesti nervů však lze snížit osvojením si zdravého a ohleduplného životního stylu. K tomu je důležité například vyváženou stravu, pravidelný pohyb, vyhýbat se stresu a riziku nehod.