Nervový systém a nervové buňky – anatomie

Centrální a periferní

Lidský nervový systém se skládá z centrální a periferní části. Centrální nervový systém (CNS) zahrnuje mozek a míchu; z nich se nervové dráhy rozšiřují do všech oblastí těla – tvoří periferní nervový systém. Z funkčního hlediska je lze rozdělit na dvě oblasti, vegetativní (autonomní) a somatický nervový systém.

Dvě poloviny mozku v týmu

Evidence, zpracování a předávání podnětů

Mozek totiž také střídavě vysílá elektrické signály, například ke spouštění pohybů těla (např. mrkání, zvednutí rukou) nebo k regulaci funkce vnitřních orgánů (jako je vylučování žaludeční šťávy). A abychom nezapomněli: Myšlení, smích, čtení, učení – to vše a ještě mnohem více také udržuje mozek neustále ve střehu a způsobuje, že neurony každou milisekundu vystřelí nespočet impulsů sítí – nekonečný ohňostroj.

Mozek se skládá z asi 100 miliard neuronů; někteří odborníci odhadují toto číslo až na 1 bilion (1,000,000,000,000 150 1 XNUMX XNUMX)! Ale v hlavě nejsou žádné problémy s prostorem, protože jednotlivá těla nervových buněk jsou velká pouze maximálně XNUMX mikrometrů (µm). Pro srovnání: XNUMX µm je jedna miliontina metru.

– Tělo buňky s procesy

- Myelinová vrstva

Aby se informace v této délce nepřenášely příliš pomalu, je axon po částech uzavřen tzv. myelinovými pochvami – speciálními buňkami, které axon několikrát ovinou a elektricky ho izolují. Axon a pochva spolu tvoří (dřeňové) nervové vlákno.

Izolace axonů může být vadná v důsledku různých onemocnění: Například u autoimunitního onemocnění roztroušená skleróza (RS) pomýlený imunitní systém napadá myelinové pochvy a místy je ničí. Výsledkem je, že přenos informací podél postiženého axonu již nefunguje hladce, což vede k příznakům, jako je paralýza, senzorické a zrakové poruchy.

– Synapse