Neurální terapie: Jak to funguje

Co je neurální terapie?

Neurální terapii vyvinuli bratři a lékaři Ferdinand a Walter Hunekeovi ve 20. století a patří mezi tzv. regulační terapie. Ty jsou určeny k řešení funkčních poruch celého organismu, aktivaci či tlumení nervového systému a tím aktivaci samoléčebných sil organismu.

V zásadě se neurální terapie dělí na segmentovou terapii a terapii interferenčním polem.

Segmentová terapie

Pokud segmentální terapie pro úlevu nestačí, je při rozšířené segmentální terapii lokální anestetikum injikováno do tzv. hraničních pramenů, které probíhají paralelně s páteří. Ty obsahují spínací body (ganglie) autonomního nervového systému. Tímto způsobem mají být ošetřeny větší plochy těla.

Terapie interferenčním polem

Kdy provádíte neurální terapii?

Neurální terapii lze použít při akutních potížích, jako jsou úrazy. Především se však používá u chronických onemocnění. Běžné indikace jsou:

  • chronické bolesti, zejména bolesti zad a hlavy
  • bolest nervů (neuralgie), jako je neuralgie trojklaného nervu
  • funkční poruchy bez fyzického korelátu, jako je syndrom dráždivého tračníku
  • záněty
  • nemoci kloubů
  • hormonální stížnosti
  • deprese
  • alergie jako senná rýma

Segmentální terapie je lokální léčba. Neurální terapeut nahmatá bolestivé dermatomy a vstříkne anestetikum do kůže. To způsobí, že se tvoří velryby. Injekce může být také umístěna do hlubších vrstev tkáně. Pokud má být interferenční pole sanováno, terapeut umístí injekci přímo do interferenčního pole nebo kolem něj.

Jaká jsou rizika neurální terapie?

Nežádoucí účinky se při správném provedení vyskytují poměrně zřídka. V místě vpichu se mohou objevit modřiny a infekce. Zánět se projevuje zarudnutím, otokem a případně bolestí.

Je třeba zvážit i alergii nebo intoleranci na použité lokální anestetikum, protože to může skončit anafylaktickým šokem.

Co musím vzít v úvahu během neurální terapie?

Neurální terapie by se neměla používat v případech srdečních onemocnění. Léčba se také nedoporučuje v případech poruch krevní srážlivosti, protože hluboké injekce mohou způsobit vážné krvácení. Pokud dojde k zánětu kůže, měli byste počkat, dokud neustoupí.

Neurální terapie není hrazena zákonnými zdravotními pojišťovnami, protože její účinnost není prokázána.