Neurodermatitida (atopický ekzém)

Stručné shrnutí

 • Co je neurodermatitida? Chronické nebo chronicky se opakující zánětlivé kožní onemocnění, které se vyskytuje v epizodách. Téměř vždy se vyskytuje v raném dětství.
 • Příznaky: nesnesitelné svědění, suchá kůže, v akutních epizodách i mokvavý ekzém.
 • Příčina: Přesná příčina není známa. Zdá se, že v rozvoji onemocnění hraje roli několik faktorů, včetně narušené kožní bariéry. Sklon k neurodermatitidě je navíc dědičný.
 • Spouštěče: Textil (jako je vlna), infekce (jako je silné nachlazení, chřipka), některá jídla, dusné teploty nebo chlad, psychologické faktory (jako je stres) atd.
 • Léčba: vyvarujte se spouštěčů, pečlivá péče o pleť, správné čištění pleti, léky (jako je kortizon), světelná terapie atd.

Neurodermitida: Příznaky

Typickými příznaky neurodermatitidy jsou zánětlivé kožní změny (ekzém) s nesnesitelným svěděním. Probíhají ve fázích: Po obdobích bez příznaků následují fáze s někdy extrémními příznaky. Tyto epizody jsou obvykle vyvolány určitými faktory, jako jsou určité potraviny nebo povětrnostní podmínky.

Příznaky neurodermatitidy u dětí

Neurodermatitida u kojenců zpravidla začíná na obličeji a na vlasaté pokožce hlavy. Tvoří se tam čepice kolébky: žlutobílé šupinaté krusty na zarudlé kůži. Jejich vzhled připomíná připálené mléko, odtud název „kolébková čepice“.

Samotná čepice kolébky bez dalších příznaků není známkou neurodermatitidy!

Kromě hlavy postihuje neurodermatitida u kojenců obvykle také extenzorové strany paží a nohou. Tvoří se zde rozmazané, zarudlé, svědivé a uplakané kožní změny. Mohou se objevit i na zbytku těla – pouze v plenkové oblasti, tedy na genitáliích a zadečku, a na horní třetině nohou zůstávají kojenci zpravidla bez příznaků.

Jak děti stárnou, příznaky atopické dermatitidy se obvykle mění a posouvají: V tomto věku se ekzém, který nyní bývá suchý, vyvíjí přednostně v ohybech loktů, zápěstí a zadní části kolen (flexurální ekzém). Často jsou kožními změnami postižena také stehna (záda) a hýždě, krk, obličej a oční víčka.

Příznaky neurodermatitidy u dospělých

Během puberty atopická dermatitida často zcela vymizí. U některých pacientů však přetrvává i po této době.

Obecně se u dospívajících a mladých dospělých projevují zarudlé, šupinaté a svědivé kožní změny způsobené atopickou dermatitidou především v následujících oblastech: oblast očí a čela a také oblast kolem úst, krk (šíje), horní část hrudníku, ohyb lokte, hřbet kolena, třísla a hřbet ruky. Často je postižena i pokožka hlavy. Vlasy mohou dokonce vypadávat v červených, šupinatých a zanícených oblastech.

U starších dospělých se atopická dermatitida někdy vyskytuje ve formě prurigo – tedy s malými, intenzivně svědícími kožními uzly nebo kožními uzly na nejrůznějších částech těla. Obvykle se však atopická dermatitida u dospělých projevuje následujícími příznaky:

 • ekzém na rukou a nohou
 • svědivé krusty na vlasaté pokožce hlavy
 • červené, svědivé a popraskané ušní boltce (na okrajích)
 • zanícené, svědivé rty
 • pálení a/nebo nepohodlí ve sliznicích úst a hrdla
 • zažívací potíže (bolesti břicha, průjem, plynatost)

Někdy se neurodermatitida objevuje jen v minimální variantě, např. jako zánět rtů (cheilitida), ekzém na bradavkách, ve formě slz (ragád) na ušních boltcích nebo šupinatého zarudnutí a slz na konečcích prstů rukou a nohou.

Příznaky atopické dermatitidy u dospělých se obvykle vyvíjejí jako funkce pracovní aktivity. Například ekzém na rukou je zvláště častý u pacientů, jejichž povolání zahrnuje častý kontakt s dráždivými látkami (např. kadeřníci, malíři) nebo časté mytí rukou (např. zdravotní sestry).

Atopická stigmata

Neurodermatitida – stejně jako senná rýma a alergické astma – patří do tzv. atopické skupiny forem. Jde o onemocnění, při kterých imunitní systém reaguje přecitlivěle na kontakt s alergeny nebo jinými dráždivými látkami.

Lidé s takovými atopickými onemocněními často vykazují takzvaná atopická stigmata. Tyto zahrnují:

 • suchá, svědivá pokožka, suchá pokožka hlavy
 • Bledost v oblasti střední části obličeje (centrofaciální), tj. kolem nosu a mezi nosem a horním rtem
 • dvojitá rýha spodního víčka (Dennie Morgan crease)
 • tmavá kůže kolem očí (haloing)
 • lehké kožní skvrny po mechanickém podráždění, například poškrábáním (bílý dermografismus)
 • zvýšené vrásky na kůži v tříslech, zejména na dlaních
 • natržené koutky úst (perlèche)

Tyto rysy mohou doprovázet specifické příznaky atopického onemocnění (jako je neurodermatitida).

Neurodermatitida: Příčiny a spouštěče

Přesná příčina atopické dermatitidy nebyla dosud jednoznačně stanovena. Odborníci se domnívají, že na vzniku atopické dermatitidy se podílí několik faktorů.

Například u pacientů s atopickou dermatitidou je narušena kožní bariéra: Vnější vrstva epidermis (zcela vně) je zrohovatělá vrstva. Chrání tělo před patogeny. U neurodermatitidy však rohovinová vrstva nemůže správně plnit svou ochrannou funkci.

O tom, že u neurodermatitidy hraje roli genetická výbava, svědčí i fakt, že predispozice k neurodermatitidě je dědičná. Vědci předpokládají, že za tuto predispozici jsou zodpovědné změny (mutace) v různých genech na několika chromozomech. A rodiče mohou tyto mutace přenést na své děti: Pokud jeden z rodičů trpí neurodermatitidou, je u dětí 20 až 40procentní pravděpodobnost, že se u nich také vyvine atopická dermatitida. Pokud má matka i otec atopickou dermatitidu, riziko onemocnění jejich dětí se pohybuje dokonce mezi 60 a 80 procenty.

Ne u každého s predispozicí k atopické dermatitidě se skutečně rozvine.

Pokud má někdo genetickou predispozici k atopické dermatitidě, mohou různé spouštěče vést k vzplanutí neurodermatitidy. Svou roli při propuknutí nemoci mohla hrát i přehnaná hygiena.

Příliš mnoho hygieny?

V posledních desetiletích se v západním světě prudce zvýšil počet případů atopické dermatitidy (a alergických onemocnění obecně). Někteří vědci se domnívají, že za to (částečně) může změna životního stylu:

Navíc se během posledních desetiletí změnily mycí návyky: Pleť si čistíme častěji a důkladněji než naši předci. Je možné, že to má negativní dopad na kožní bariéru. To by mohlo způsobit, že pokožka bude obecně citlivější.

Atopická dermatitida: spouštěče

Mezi nejčastější spouštěcí faktory (spouštěcí faktory) u atopické dermatitidy patří:

 • Textilie (jako je vlna)
 • @ Pocení
 • nepříznivé klimatické podmínky jako suchý vzduch (i vlivem topení), studený vzduch, dusno, celkově silné výkyvy teplot
 • nesprávné čištění pokožky (použití čisticích prostředků dráždivých pro pokožku atd.), kosmetiky (jako jsou vůně nebo konzervační látky dráždivé pro pokožku)
 • určité činnosti/povolání, jako je vlhká práce, vysoce znečišťující práce nebo činnosti, při kterých je třeba dlouhodobě nosit gumové nebo vinylové rukavice (ekzém rukou!)
 • tabákový kouř
 • Spouštěče alergií, jako jsou roztoči, plísně, zvířecí srst, pyl, některé potraviny a přísady (kravské mléko, slepičí vaječný bílek, ořechy, pšenice, sója, ryby, mořské plody atd.)
 • Infekce (jako je silné nachlazení, tonzilitida atd.)
 • hormonální faktory (těhotenství, menstruace)

Pacienti s neurodermatitidou reagují na takové spouštěče individuálně odlišně. Například stres v práci může u jednoho pacienta vyvolat záchvat, u jiného nikoli.

Vzniká neurodermatitida

Velmi mnoho pacientů s atopickou dermatitidou má vnější formu onemocnění: Jejich imunitní systém citlivě reaguje na látky způsobující alergie (alergeny), jako jsou pyl nebo některé potraviny. V krvi postižených tak lze prokázat zvýšené množství protilátek typu imunoglobulin E (IgE). IgE stimulují další imunitní buňky (žírné buňky) k uvolňování prozánětlivých látek. Ty způsobují ekzém na kůži pacientů s neurodermatitidou.

U některých postižených se projevují i ​​typické příznaky alergie (např. senná rýma, alergické astma, potravinová alergie).

Lidé s intrinsickou formou atopické dermatitidy mají normální hladiny IgE v krvi. To znamená, že alergické reakce zde nehrají roli jako spouštěč neurodermatitidy. Postižení také nevykazují zvýšenou náchylnost k alergiím, jako je senná rýma nebo potravinová alergie.

Neurodermatitida: Léčba

V terapii neurodermatitidy odborníci obecně doporučují plán léčby ve čtyřech fázích. To zahrnuje různá léčebná opatření v závislosti na aktuálním stavu pokožky:

Terapeutická opatření

Fáze 1: Suchá kůže

K prevenci relapsů je nutná pečlivá každodenní péče o pleť (základní péče). Kromě toho by se měl pacient co nejvíce vyhýbat jednotlivým spouštěčům nebo je alespoň omezit (stres, vlněné oblečení, suchý vzduch atd.).

Fáze 2: Mírný ekzém

Kromě opatření stadia 1 se doporučuje externí léčba slabě působícími glukokortikoidy („kortizon“) a/nebo inhibitory kalcineurinu.

V případě potřeby jsou pacientovi také podávány antipruritické léky a germicidní (antiseptické) látky.

Fáze 3: Středně těžký ekzém

Kromě nezbytných opatření předchozích stádií se zde doporučuje zevní léčba silnějšími kortizonovými preparáty a/nebo inhibitory kalcineurinu.

Fáze 4: Těžký, přetrvávající ekzém nebo ekzém, na který zevní léčba nestačí.

Odstupňované schéma léčby neurodermatitidy je pouze orientační. Ošetřující lékař jej může přizpůsobit individuálním faktorům. Při plánování terapie může zohlednit věk pacienta, celkový průběh onemocnění neurodermatitidy, kde na těle se příznaky vyskytují a jak moc jimi pacient trpí.

Jednotlivá léčebná opatření jsou podrobněji popsána níže.

Děti s neurodermatitidou (a jejich rodiče) se mohou zúčastnit speciálního kurzu neurodermatitidy. Lékaři, psychologové a odborníci na výživu tam dávají tipy, jak se s nemocí správně vypořádat.

Podrobnější informace o těchto školicích kurzech jsou k dispozici v Německu, například u Neurodermitis Training Working Group (www.neurodermitisschulung.de), v Rakousku od Pracovní skupiny pro dětskou dermatologii Rakouské společnosti pro dermatologii a venerologii (www.agpd. na a www.neurodermitis-schulung.at) a ve Švýcarsku z Allergy Center Switzerland (www.aha.ch).

Terapie neurodermatitidy: péče o pleť

 • Pro velmi suchou pokožku je vhodný přípravek pro péči o pleť s vysokým obsahem tuku, tj. emulze voda v oleji (např. hydratační mast). Je to také velmi dobrý způsob péče o suchou pokožku v zimě.
 • Pro méně suchou pleť by se naopak měla používat hydratační (hydratační) emulze typu olej ve vodě, tedy přípravek péče o pleť na vodní bázi, který obsahuje méně tuku a více vody (např. krém nebo pleťová voda).

Kromě složení voda v oleji je třeba vzít v úvahu i další složky produktů péče o pleť. Užitečný může být například produkt s močovinou nebo glycerinem. Obě přísady udržují pokožku vlhkou. V případě kojenců (děti ve věku 2 a 3 let) a zanícené pokožky je však vhodné nejprve otestovat toleranci takových přípravků na malé ploše pokožky. Pro kojence (děti v 1. roce života) se přípravky s ureou obecně nedoporučují.

Produkty péče o pleť pro pacienty s neurodermatitidou by také neměly obsahovat žádné běžné spouštěče kontaktních alergií. Patří mezi ně například vůně a konzervační látky.

Aplikujte krém na pokožku při neurodermatitidě alespoň dvakrát denně!

K základní péči o pleť patří kromě pravidelného nanášení krému i jemné a šetrné čištění pleti. Zde jsou nejdůležitější tipy:

 • Sprchování je pro pacienty s neurodermatitidou obecně lepší než koupání (kratší kontakt s vodou!). V obou případech ale platí: ne moc dlouho a ne moc horko.
 • K čištění pleti nepoužívejte klasické mýdlo (příliš vysoká hodnota pH!), ale pH neutrální prostředek na čištění pleti (Syndet), který byl speciálně vyvinut pro suchou pokožku a pokožku s neurodermatitidou. Nechte působit jen krátce a poté důkladně opláchněte.
 • K mytí nepoužívejte žínku ani houbu, abyste si dřením dále nepodráždili pokožku.
 • Ze stejného důvodu se po umytí neotírejte ručníkem, ale osušte se.
 • Po každém čištění pokožky (např. mytí obličeje nebo rukou, sprchování, koupání) je nutné pokožku s atopickou dermatitidou kompletně nakrémovat vhodným přípravkem pro péči o pokožku. Pokud je pokožka ještě trochu vlhká, může produkt péče o pokožku obzvláště dobře proniknout do pokožky.

Léčba neurodermatitidy: Vyhněte se spouštěčům

Takovými spouštěcími faktory mohou být například akutní infekce, jako je těžké nachlazení a chřipka. Pokud se takové nakažlivé infekce „obcházejí“, měli by neurodermatiti dbát především na hygienu (mytí rukou apod.). Navíc je pak vhodné vyhýbat se davům lidí a držet se od nemocných co nejdál.

Stres také často spouští vzplanutí neurodermatitidy. Postižení by proto měli zvážit vhodné protistrategie. V práci může pomoci například delegování některých úkolů na jiné. Velmi se doporučuje i pravidelná cílená relaxace, například pomocí jógy, autogenního tréninku nebo meditace.

Pacienti s neurodermatitidou, kteří jsou alergičtí na pyl, zvířecí chlupy, některé potraviny, vůně v kosmetice nebo jiné dráždivé látky, by se jim měli pokud možno vyhýbat. Pokud má někdo alergii na roztoče, může se hodit i speciální potah na matraci (obal).

Pro atopickou dermatitidu je nepříznivé také cestování do oblastí s extrémními klimatickými podmínkami (např. extrémní chlad nebo vlhká vedra).

Léčba neurodermatitidy: kortizon

Kortizon je přirozeně se vyskytující hormon v těle (zde nazývaný „kortizol“), který lze také podávat jako lék: Léčba neurodermatitidy pomocí kortizonových přípravků účinně zmírňuje zánět a svědění.

Zevní (lokální) aplikace kortizonu:

Ve většině případů atopické dermatitidy stačí kortizon nanést zevně jako krém/masť v tenké vrstvě na ekzém. To se obvykle provádí jednou denně – tak dlouho, jak doporučuje lékař.

Lékař přitom každému pacientovi předepíše preparát s vhodnou koncentrací kortizonu. Je to proto, že tenké, citlivé oblasti domu (jako je pokožka obličeje a poškrábaná kůže) absorbují více kortizonu než robustnější oblasti. Léčí se proto slabšími dávkami kortizonových mastí než například ekzém na pažích či ploskách nohou.

vnitřní (systémové) užívání kortizonu:

V závažných případech neurodermatitidy může být nutné užívat kortizon ve formě tablet. Tento typ aplikace léků se také nazývá systémová terapie, protože zde účinná látka může působit v celém těle. Tato vnitřní kortizonová terapie je primárně zvažována u dospělých s těžkou neurodermatitidou; u dětí a dospívajících se používá jen výjimečně.

V každém případě musí ošetřující lékař pečlivě sledovat léčbu neurodermatitidy tabletami kortizonu. Vzhledem k možným nežádoucím účinkům by se tablety měly užívat pouze krátkou dobu (několik týdnů).

Na závěr by pacienti měli kortizonovou terapii „utlumit“ podle pokynů lékaře, tedy nepřestat užívat tablety náhle, ale postupně snižovat jejich dávku.

Léčba neurodermatitidy: Inhibitory kalcineurinu

Jsou vhodnější než kortizon k léčbě ekzémů na citlivých místech pokožky, jako je obličej a oblast genitálií. Je to proto, že některé nežádoucí účinky, které mohou být způsobeny kortizonovými mastmi, se u těchto dvou inhibitorů kalcineurinu nevyskytují. Takrolimus a pimecrolimus například nezpůsobují ztenčení kůže ani po delším používání. Navíc nezpůsobují zánět kolem úst v obličeji (periorální dermatitidu).

V méně citlivých oblastech kůže se však ekzém s výhodou léčí kortizonovými mastmi. Inhibitory kalcineurinu se zde obvykle používají pouze v případě, že nelze použít kortizonovou mast nebo by mohla vést k lokálním nevratným vedlejším účinkům.

Tacrolimus (0.03 %) a Pimecrolimus se pro lokální léčbu neurodermatitidy předepisují zásadně až od 3 let, přípravky s vyššími dávkami takrolimu (0.1 %) dokonce až od 17 let. V individuálních případech však lze léky používat u kojenců a malých dětí, zejména u těžkých, chronických obličejových/tvářních ekzémů.

Během léčby inhibitory kalcineurinu by měla být kůže dostatečně chráněna před slunečním zářením. Navíc odborníci nedoporučují fototerapii (viz níže) během používání.

Léčba neurodermatitidy: Cyklosporin A

Cyklosporin A je silné imunosupresivum. Může být použit vnitřně (systémově) k léčbě chronické těžké atopické dermatitidy u dospělých. Případně může být cyklosporin A podáván také dětem a dospívajícím, pokud mají závažnou atopickou dermatitidu, kterou nelze léčit jinou léčbou (u pacientů mladších 16 let je použití cyklosporinu A off-label).

Ve většině případů pacienti užívají cyklosporin A dvakrát denně. Doporučuje se indukční terapie: Zahájí se vyšší počáteční dávka a udržuje se, dokud se symptomy do značné míry nezlepší. Následně se dávka postupně snižuje na individuálně vhodnou udržovací dávku.

Odborníci doporučují neprovádět fototerapii (viz níže) během užívání cyklosporinu A. Kombinace těchto dvou terapií totiž zvyšuje riziko rakoviny kůže. Při užívání cyklosporinu A by pacienti měli také dobře chránit kůži před UV zářením (slunce, solárium).

Pokud není cyklosporin snášen nebo dostatečně neúčinkuje, může lékař předepsat tablety s jiným imunosupresivem, například azathioprinem nebo methotrexátem. Tato činidla však nejsou schválena pro léčbu atopické dermatitidy. Používají se proto pouze ve vybraných jednotlivých případech („off-label-use“).

Terapie neurodermatitidy: Biologika

Biologika jsou léčiva vyráběná biotechnologicky (tj. pomocí živých buněk nebo organismů). V současné době jsou pro léčbu středně těžké až těžké atopické dermatitidy schváleny dva biologické přípravky: Dupilumab a Tralokinumab. Blokují zánětlivé posly, což může zmírnit zánět a zklidnit pokožku s atopickou dermatitidou.

O použití těchto biologik u atopické dermatitidy se uvažuje, když zevní (lokální) terapie – např. kortizonovými mastmi – není dostatečná nebo není možná, a proto je nutná vnitřní (systémová) terapie. Dupilumab je schválen pro pacienty starší šesti let, zatímco tralokinumab je schválen pouze pro pacienty starší 18 let (tj. dospělé).

K častějším nežádoucím účinkům obou biologik patří například lokální reakce v místě vpichu (jako zarudnutí, otok) a zánět spojivek a také – v případě tralokinumabu – infekce horních cest dýchacích.

Léčba neurodermatitidy: inhibitory JAK

Inhibitory Janus kinázy (JAK) patří vedle biologik k novějším možnostem léčby středně těžké až těžké atopické dermatitidy, kdy zevní terapie dostatečně nepomáhá nebo není možná.

Inhibitory JAK mají cílený imunosupresivní účinek: inhibují tzv. Janusovy kinázy v buňkách. Jde o enzymy, které se podílejí na přenosu zánětlivých signálů. Inhibitory JAK tak vykazují protizánětlivý a antipruritický účinek.

Všechny tři schválené inhibitory JAK se užívají ve formě tablet. Již nyní však probíhají výzkumy dalších inhibitorů JAK, které lze aplikovat zevně jako krém.

Mezi možné vedlejší účinky léčby vnitřní neurodermatitidy inhibitory JAK patří záněty horních cest dýchacích a bolesti hlavy.

Léčba neurodermatitidy: Podpůrná opatření

Léčba neurodermatitidy může být v případě potřeby podpořena dalšími opatřeními:

H1 antihistaminika

H1 antihistaminika inhibují účinek tkáňového hormonu histaminu v těle. U alergiků je tento hormon zodpovědný za alergické reakce, jako je svědění. Zatím se však studiemi nepodařilo vědecky prokázat, že antihistaminika H1 pomáhají i proti svědění při neurodermatitidě. Přesto je jejich použití často užitečné:

Jednak některá H1 antihistaminika spouštějí únavu jako vedlejší účinek. To prospívá pacientům, kteří nemohou spát kvůli své neurodermatitidě (svědění). Na druhou stranu někteří pacienti s neurodermatitidou trpí také alergickým onemocněním, jako je senná rýma. Proti takové alergii se často úspěšně používají H1 antihistaminika.

Existují také H2 antihistaminika. Také inhibují účinek histaminu, i když jiným způsobem než jejich „H1 příbuzní“. H2 antihistaminika se však k léčbě neurodermatitidy nedoporučují.

Polidokanol, zinek, taniny a spol.

Pro potírání svědění u atopické dermatitidy se někdy doporučují přípravky pro péči o pokožku obsahující účinnou látku polidokanol nebo opalovací činidla. Zkušenosti pacientů i některé studie ukazují, že tyto přípravky skutečně mohou pomoci. Polidokanol ani třísloviny však nejsou vhodné jako náhrada protizánětlivé terapie (jako je kortizon).

Zinkové masti a krémy mají mimo jiné protizánětlivý a chladivý účinek. Jejich účinnost u atopické dermatitidy však nebyla prokázána. Přesto má mnoho pacientů pozitivní zkušenosti s produkty péče o pleť obsahující zinek. Takové přípravky lze tedy použít v základní péči o pokožku při atopické dermatitidě.

Léky proti kožním infekcím

Silné svědění svádí mnoho pacientů s neurodermatitidou, aby se rozškrábali. Patogeny mohou snadno proniknout do otevřených oblastí kůže a vyvolat infekci. Pokud jsou patogeny bakterie nebo houby, lékař předepisuje cílené účinné látky k boji proti nim:

Antibiotika pomáhají při bakteriálních infekcích kůže, antimykotika při mykózách. Pacienti mohou účinné látky aplikovat zevně (například jako mast) nebo vnitřně (například ve formě tablet).

Antimikrobiální prádlo

Již několik let je k dispozici speciální spodní prádlo, které se skládá z textilií s antimikrobiálním (antiseptickým) účinkem. Patří sem například oděvy potažené dusičnanem stříbrným. Mohou poněkud zmírnit ekzém u atopické dermatitidy. Takové antimikrobiální prádlo je však dost drahé. Kdo však trpí chronickou atopickou dermatitidou, může o jejich pořízení uvažovat.

Světelná terapie (fototerapie)

Pro léčbu neurodermatitidy jsou vhodné i speciální varianty světelné terapie:

U tzv. PUVA je pacient nejprve léčen účinnou látkou psoralen. Kůže se tak stává citlivější na následné ozáření UV-A světlem. Psoralen lze aplikovat různými způsoby. Mnoho pacientů s neurodermatitidou se před ozařováním koupe v roztoku psoralenu (Balneo-PUVA). Účinná látka je dostupná také ve formě tablet (systémová PUVA). Riziko nežádoucích účinků je pak ale vyšší než u Balneo-PUVA.

Světelnou terapii (bez psoralenu) lze kombinovat i s koupelovou terapií (balneo-fototerapie): Zatímco se pacient koupe ve slané vodě, jeho pokožka je ozařována UV světlem. Díky velkému množství soli ve vodě mohou protizánětlivé paprsky snadněji pronikat do hlubších vrstev pokožky.

Světelná terapie se používá především u dospělých pacientů. Může být také možné u nezletilých pacientů s atopickou dermatitidou ve věku nad 12 let.

Pobyty u moře a na horách (klimatická terapie).

Navíc u moře i na horách jsou klimatické podmínky velmi příznivé pro pokožku. Mohou výrazně zlepšit stav kůže pacientů s neurodermatitidou. K tomu přispívá vysoké UV záření (protizánětlivé) v těchto oblastech. Ve vyšších horských oblastech je ve vzduchu také málo látek způsobujících alergie (alergeny), jako je pyl. V oblastech nad 1,200 metrů nad mořem se navíc nikdy nemůže navlhčit. Z toho všeho profitují pacienti s neurodermatitidou.

Specifická imunoterapie (hyposenzibilizace)

Pacienti s neurodermatitidou, kteří zároveň trpí sennou rýmou, alergickým astmatem nebo alergií na hmyzí jed, mohou podstoupit tzv. subkutánní specifickou imunoterapii (klasická forma hyposenzibilizace). Lékař opakovaně vstřikuje pod kůži malou dávku spouštěče alergie (alergen jako pyl nebo hmyzí jed). Čas od času zvyšuje dávku. Imunitní systém tak má pomalu ztrácet přecitlivělost na spouštěč alergie. To může také zmírnit atopický ekzém, pokud se ukáže, že je zhoršován alergenem.

Relaxační techniky

Bavlněné rukavice

Když je svědění silné, mnoho pacientů se ve spánku škrábe – někdy tak silně, že kůže krvácí. Aby se tomu zabránilo, mohou pacienti s neurodermatitidou (malí i velcí) nosit na noc bavlněné rukavice. Aby se během spánku neztratily, lze je připevnit na zápěstí pomocí náplasti.

Psychologická léčba

Duše může velmi trpět neurodermatitidou: kožní onemocnění není nakažlivé. Přesto se zdraví lidé někdy kontaktu s postiženými vyhýbají, což jim může velmi ublížit. Někteří pacienti se navíc stydí za svůj vzhled, zvláště pokud neurodermatitida postihuje obličej, pokožku hlavy a ruce.

Pokud mají pacienti s neurodermatitidou vážné psychické nebo emocionální problémy způsobené jejich onemocněním, může být užitečná psychologická léčba. Behaviorální terapie se ukázala jako zvláště účinná.

Neurodermatitida a výživa

Neexistuje žádná speciální „dieta pro neurodermatitidu“, kterou lze obecně doporučit všem pacientům. Někteří lidé trpící neurodermatitidou mohou jíst a pít cokoliv, na co mají chuť – bez jakýchkoli znatelných účinků na jejich příznaky.

Neurodermatitida plus potravinová alergie

Zejména kojenci a batolata s neurodermatitidou jsou často citliví na jednu nebo více potravin, jako je kravské mléko, slepičí bílek nebo pšenice. Jejich konzumace může evidentně u těch nejmenších vyvolat nebo zhoršit akutní vzplanutí onemocnění.

Pouze u malé části postižených však lze prokázat „skutečnou“ potravinovou alergii (provokační test). Pokud je tomu tak u vašeho dítěte, měli byste dotyčnou potravinu z jeho jídelníčku odstranit. Nejlepší je to udělat po konzultaci s ošetřujícím lékařem nebo odborníkem na výživu. Ten pomůže naplánovat cílenou „vynechanou dietu“ (eliminační dietu). Tím je zajištěno, že dětská strava poskytuje dostatek živin, vitamínů a minerálů i přes to, že některé potraviny nejí. To je velmi důležité pro vývoj malého.

Pokud mají dospívající nebo dospělí s atopickou dermatitidou podezření, že špatně snášejí určité potraviny, měli by být také testováni na odpovídající alergii.

Bez vynechání diety pro prevenci!

Někteří rodiče nepodávají svým dětem s neurodermatitidou žádné potraviny, které by mohly způsobit alergii, jako jsou mléčné výrobky, vejce nebo výrobky z pšeničné mouky „nahodile“ – aniž by byla u těch nejmenších předem zjištěna příslušná alergie. Tito rodiče přesto doufají, že se neurodermatitida jejich potomků „preventivní“ vynecháním diety zlepší. Odborníci však doporučují ne!

Na jedné straně rodiče, kteří svému dítěti omezí stravu na vlastní pěst, riskují u svého potomka vážné příznaky nedostatku.

Na druhou stranu může být dietní omezení zvláště pro děti velmi stresující: Pokud například ostatní děti jedí společně zmrzlinu nebo sušenky a dítě s neurodermatitidou se bez toho musí obejít, není to jednoduché. Ještě horší, pokud by zřeknutí nebylo z lékařského hlediska nutné!

Léčba neurodermatitidy: Alternativní medicína

 • Rostlinné oleje, jako je arganový olej, jsou považovány za užitečné: pacienti s neurodermatitidou prý těží z hojivého účinku oleje – stejně jako například lidé s lupénkou. Mezi složky arganového oleje patří kyselina linolová. Tato omega-6 mastná kyselina je důležitou složkou pokožky.
 • Mezi další rostlinné oleje patří olej z pupalky dvouleté, olej z černého kmínu a olej ze semen brutnáku lékařského. Poskytují hodně kyseliny gama-linolenové. Tato omega-6 mastná kyselina může působit protizánětlivě u atopického ekzému. Pacienti mohou užívat oleje ve formě kapslí nebo je aplikovat zevně jako mast nebo krém.
 • Někteří pacienti podporují léčbu neurodermatitidy pomocí aloe vera. Výtažky z rostliny podobné kaktusu mají údajně různé léčivé účinky. Aloe vera údajně hydratuje pokožku a podporuje její regeneraci. Také se uvádí, že má protizánětlivé (antimikrobiální) a protizánětlivé vlastnosti.
 • Podle příznaků doporučují homeopaté při atopické dermatitidě například grafity, Arnica montana nebo Arsenicum album.

Pojem homeopatie, stejně jako Schüsslerovy soli a jejich specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

Domácí léky proti neurodermatitidě

Domácím prostředkem proti neurodermatitidě jsou například chladivé vlhké obklady (s vodou) proti svědění. Můžete také nejprve na pokožku nanést vhodný pečující přípravek a poté přiložit obklad.

Studie také ukázaly, že účinek kortizonové masti lze zvýšit pomocí vlhkého obkladu. Zatím však nebylo vyzkoušeno, zda tato kombinace může mít dlouhodobé vedlejší účinky.

Někteří pacienti spoléhají na obklady s květy heřmánku. Léčivá rostlina působí protizánětlivě. Jednu lžíci květů heřmánku zalijte šálkem vroucí vody. Nechte zakryté louhovat pět až deset minut, než části rostliny přecedíte. Jakmile čaj vychladne, namočte do něj plátěnou utěrku. Poté ji přiložte na postiženou kůži a ovažte ji suchým hadříkem. Nechte obklad působit 20 minut.

Pomocníkem při neurodermatitidě mohou být i plné koupele s výtažkem z ovesné slámy: Kyselina křemičitá ve slámě podporuje hojení ran. Flavonoidy, které obsahuje, zvyšují krevní oběh. To může posílit místní imunitní obranu.

Jako přísadu do koupele přidejte 100 gramů ovesné slámy do dvou litrů studené vody. Směs zahřejte a vařte 15 minut. Poté slámu sceďte a extrakt nalijte do vlažné vody do koupele. Lehněte si na 10 až 15 minut do vany. Poté byste měli pokožku osušit a nanést vhodný krém/mast.

Mnoho dalších tipů pro léčbu neurodermatitidy se pacienti často dozvídají ve svépomocných skupinách.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Neurodermatitida: Dítě

Neurodermatitida je často zvláště těžká pro kojence a malé děti. Malí ještě nechápou, proč se jim kůže místy zanítí a tak silně svědí. Cítí se nepříjemně, často jsou neklidní a mají problémy se spánkem.

Další tipy a info o atopickém ekzému u nejmenších pacientů najdete v článku Neurodermatitida – miminko.

Neurodermatitida: vyšetření a diagnostika

Neurodermatitida se často objevuje v kojeneckém nebo batolecím věku. Pokud se vaše dítě často škrábe, pozorujete nevysvětlitelné zarudnutí kůže a tyto příznaky přetrvávají, promluvte si o tom s pediatrem! Nejprve si s vámi promluví a odebere anamnézu vašeho dítěte. Mezi možné otázky, které může lékař položit, patří:

 • Kdy se poprvé objevila vyrážka?
 • Kde na těle jsou kožní léze?
 • Jak dlouho se vaše dítě škrábalo a jak často?
 • Všimli jste si již suché pokožky u svého dítěte?
 • Existují faktory, které zhoršují příznaky, například nachlazení, určité oblečení, stres nebo některé potraviny?
 • Trpíte Vy nebo ostatní členové rodiny atopickou dermatitidou?
 • Jsou u vašeho dítěte nebo ve vaší rodině známé alergie (např. senná rýma) nebo astma?

Vyšetření

Po rozhovoru lékař pacienta fyzicky vyšetří. Přitom si zblízka prohlédne pokožku celého těla. Jasnou známkou neurodermatitidy jsou svědivé, zánětlivé kožní změny, které se v závislosti na věku vyskytují přednostně v určitých oblastech. Například u kojenců je zvláště postižen obličej a extenzorové strany paží a nohou, u starších dětí často hřbety kolen, ohyby loktů a zápěstí.

Jsou-li tyto kožní záněty chronické nebo recidivující, je to také silná známka neurodermatitidy. O to více to platí, pokud je v rodině pacienta (nebo u pacienta samotného) známa i senná rýma, potravinové alergie, alergické astma nebo jiné alergie.

Kromě toho existují další kritéria, která mohou indikovat neurodermatitidu. Pokud je kůže např. mechanicky podrážděna (např. škrábáním nehtem nebo špachtlí), často to v případě neurodermatitidy (bílý dermografismus) zanechává na kůži bělavé stopy.

Další vyšetření

Pokud má lékař podezření, že neurodermatitida je spojena s alergií, může zajistit vhodné alergické testy:

Kromě toho může lékař nechat v laboratoři vyšetřit pacientovu krev na specifické protilátky proti některým spouštěčům alergie.

V nejasných případech neurodermatitidy může být příležitostně nutné odebrat malý vzorek kůže, který je pak podrobněji vyšetřen v laboratoři (biopsie kůže).

Vyloučení jiných nemocí

Při svých vyšetřeních musí lékař vyloučit jiná onemocnění, která mohou spouštět příznaky podobné neurodermatitidě. Mezi tyto tzv. diferenciální diagnózy patří například:

 • jiné ekzémy, například alergická kontaktní dermatitida, dráždivě toxická kontaktní dermatitida, mikrobiální ekzém, seboroický ekzém (zejména u kojenců) a – u dospělých – ekzémové stadium kožního T-buněčného lymfomu (forma non-Hodgkinova lymfomu)
 • psoriáza, včetně formy psoriasis palmoplantaris (psoriáza dlaní a chodidel)
 • Plísňová infekce rukou a nohou (tinea manuum et pedum)
 • svrab (svrab)

Neurodermatitida: průběh a prognóza

Neurodermitida téměř vždy propukne v raném dětství: asi v polovině všech případů již v prvních šesti měsících života, v 60 procentech případů v prvním roce života a ve více než 70 až 85 procentech případů před dosažením věku z pěti.

Jak dítě roste, ekzém a svědění obvykle znovu zmizí: asi 60 procent všech dětí s neurodermatitidou již nejeví žádné příznaky nejpozději v rané dospělosti.

Nejméně tři z deseti dětí s atopickou dermatitidou trpí v dospělosti také alespoň občas ekzémem.

Riziko pokračování neurodermatitidy do dospělosti je zvláště vysoké, pokud se atopický ekzém objevil ve velmi raném dětství a měl těžký průběh. Pokud dítě trpí i jinými alergickými (atopickými) onemocněními jako je senná rýma nebo alergické astma, zvyšuje se riziko, že bude kožním onemocněním trpět i v dospělosti. Totéž platí, pokud blízcí rodinní příslušníci mají atopické onemocnění.

Atopická dermatitida se může kdykoli spontánně zhojit.

Komplikace neurodermatitidy

V průběhu atopické dermatitidy mohou nastat komplikace. Nejčastěji se rozvíjejí kožní infekce, například proto, že škrábání svědící kůže poskytuje patogenům snadný vstupní bod:

 • bakteriální infekce: Další bakteriální kožní infekce u atopické dermatitidy jsou obvykle důsledkem tzv. stafylokoků. U většiny pacientů s neurodermatitidou je však kůže kolonizována zástupcem Staphylococcus aureus, aniž by vykazovala typické příznaky bakteriální kožní infekce. Tyto příznaky jsou přitom mnohem častěji viditelné u dětí než u dospělých.
 • Virové infekce: V důsledku toho se mohou vyvinout například dell bradavice nebo výrazné „normální“ bradavice. U některých pacientů se rozvine tzv. eczema herpeticatum: vyvolané herpetickými viry se tvoří četné malé kožní puchýřky, obvykle doprovázené vysokou horečkou a zduřením lymfatických uzlin. V těžkých případech hrozí ohrožení života, zvláště u dětí a osob se slabým imunitním systémem!

Vzácné komplikace atopické dermatitidy zahrnují oční onemocnění (jako je glaukom, odchlípení sítnice, slepota), kruhové vypadávání vlasů (alopecia areata) a zpomalení růstu / malý vzrůst.

U některých pacientů s neurodermatitidou se také rozvine ichtyóza vulgaris. Jedná se o geneticky způsobenou poruchu zrohovatění kůže.

Neurodermatitida: Prevence

Z hlediska prevence se neurodermatitida dělí na dvě varianty:

 • Pokud již neurodermatitida existuje, mohou vhodná opatření zabránit akutním záchvatům onemocnění. Říká se tomu sekundární prevence.
 • Primární prevence spočívá v prevenci neurodermatitidy od samého počátku.

Prevence vzplanutí atopické dermatitidy

U většiny pacientů s atopickou dermatitidou se vzplanutí vyskytuje především na podzim a v zimě. Na jaře a v létě se ale pleť často zlepší. Není možné předpovědět, jak závažné jsou jednotlivé ataky, jak dlouho trvají a jak často k nim dochází.

Existuje však mnoho toho, co lze udělat, aby se zabránilo vzplanutí neurodermatitidy. To zahrnuje především vyvarování se nebo alespoň omezení jednotlivých spouštěčů. Zde je několik tipů:

 • Pacienti s neurodermatitidou s jinými alergiemi (např. na pyl, roztoče, zvířecí chlupy atd.) by se také měli alergenu pokud možno vyhýbat.
 • Lidé s neurodermatitidou by měli nosit oblečení, které je měkké a šetrné k pokožce (například z bavlny, lnu nebo hedvábí). Vlněné oblečení je pro ně naopak často na pokožce obtížně snesitelné. Nové oblečení by mělo být vždy před prvním nošením důkladně vypráno a vymácháno.
 • Cigaretový kouř zesiluje příznaky neurodermatitidy. Domácnost, ve které žije člověk s neurodermatitidou, by rozhodně měla být nekuřácká.
 • Mnoho čisticích, pečujících a kosmetických přípravků obsahuje látky, které dále dráždí citlivou pokožku s atopickou dermatitidou. Lékař nebo lékárník může doporučit přípravky, které jsou vhodné i na atopickou dermatitidu.
 • Pacienti s neurodermatitidou by se také měli vyhýbat nepříznivým klimatickým podmínkám (cesta do horkých zemí, suchý vzduch kvůli klimatizaci apod.).
 • Velmi vhodné jsou u neurodermatitidy několikatýdenní kúry v tzv. stimulačním klimatu (Severní moře, vysoké hory atd.). Podporuje hojení ekzémů a dokáže předcházet novým záchvatům.
 • Pravidelná výměna názorů s ostatními pacienty s neurodermatitidou ve svépomocné skupině může postiženým pomoci lépe se vyrovnat s jejich onemocněním. To zvyšuje duševní pohodu a může tak předejít novým recidivám. Svépomocné skupiny jsou užitečné zejména pro děti a dospívající: Mnozí se za svou špatnou pleť stydí nebo jsou kvůli ní škádlení.

Pro dospívající a dospělé s atopickou dermatitidou je zásadní i správná volba povolání: pro pacienty s atopickou dermatitidou jsou nevhodná povolání, při kterých kůže přichází do styku s vodou, čisticími a dezinfekčními prostředky nebo chemickými přípravky. Totéž platí pro silně znečišťující činnosti, jako jsou demoliční práce. Citlivou pokožku může podráždit i častý kontakt se zvířaty nebo moukou. Nevhodná povolání pro atopickou dermatitidu jsou tedy např. kadeřník, pekař, cukrář, kuchař, zahradník, květinář, stavební dělník, obráběč kovů, elektrotechnik, zdravotní sestra a další zdravotnická povolání i pokojová.

Snižte riziko neurodermatitidy

Důležité tipy pro prevenci neurodermatitidy jsou:

 • Ženy by v těhotenství neměly kouřit. I po narození by děti měly vyrůstat v nekuřácké domácnosti. To snižuje jejich riziko neurodermatitidy a dalších atopických onemocnění.
 • Ženy během těhotenství a kojení by měly dbát na to, aby jedly vyváženou a pestrou stravu, která odpovídá nutričním potřebám jejich těla (a během těhotenství i jejich dítěte). Patří sem zelenina, mléko a mléčné výrobky, ovoce, ořechy, vejce a ryby.
 • První čtyři až šest měsíců by děti měly být pokud možno plně kojeny. To zabraňuje rozvoji neurodermatitidy, senné rýmy & Co.
 • Pro miminka, která nejsou (plně) kojena, je hypoalergenní (HA) kojenecká výživa údajně užitečná, pokud se v jejich rodině (rizikové děti) vyskytují atopická onemocnění (jako je neurodermatitida). Národní a mezinárodní odborníci se však neshodnou na tom, jak účinně může taková kojenecká výživa ve skutečnosti předcházet alergickým onemocněním. Více o tomto tématu si můžete přečíst v článku Prevence alergií.
 • Mimochodem, vyhýbat se běžným potravinovým alergenům (jako je kravské mléko, jahody) v prvním roce života za účelem snížení rizika alergie u dítěte nefunguje! Naopak: ochrana proti senné rýmě & spol. nabízí spíše pestrou stravu pro kojence (i s rybou, slepičím vejcem a omezeným množstvím mléka / přírodního jogurtu). Více si o tom můžete přečíst zde.
 • V domácnostech s rizikovými dětmi by si člověk novou kočku pořizovat neměl. Stávající kočku naopak není nutné eliminovat – neexistují důkazy, že by to ovlivňovalo riziko alergie dítěte.

Existují důkazy, že takzvaná středomořská strava (hodně rostlinné stravy, hodně ryb, málo masa, olivového oleje atd.) může také chránit před atopickými onemocněními. Totéž platí pro konzumaci zeleniny, ovoce, omega-3 mastných kyselin a mléčného tuku. To však musí být dále prozkoumáno, než bude možné učinit přesná dietní doporučení pro prevenci atopické dermatitidy a dalších atopických onemocnění.