Niacin (vitamin B3): Posouzení bezpečnosti

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) byl naposledy hodnocen vitamíny a minerály pro bezpečnost v roce 2006 a stanovil takzvanou tolerovatelnou horní úroveň příjmu (UL) pro každou mikroživinu, pokud byly k dispozici dostatečné údaje. Tato UL odráží bezpečné maximální množství mikroživiny, které nezpůsobí žádné vedlejší účinky při každodenním užívání ze všech zdrojů po celý život.

Termín niacin zahrnuje sloučeniny nikotinamid a kyselina nikotinová. Z důvodu jejich odlišného potenciálu nebezpečí, samostatné hodnocení nikotinamidu a kyselina nikotinová je požadováno.

Maximální bezpečný denní příjem nikotinamidu je 900 mg. Maximální bezpečný denní příjem nikotinamidu je 56krát vyšší než doporučený denní příjem EU (referenční hodnota živin, NRV).

Tato hodnota platí pro dospělé muže a ženy od 19 let. Nevztahuje se na těhotné a kojící ženy kvůli nedostatečným údajům.

Údaje z NVS II (National Nutrition Survey II, 2008) o denním příjmu niacinu ze všech zdrojů (konvenční strava a doplňky) naznačují, že množství 900 mg není zdaleka dosaženo.

Žádné nepříznivé vedlejší účinky nadměrného příjmu nikotinamidu z strava a doplňky byly dosud pozorovány.

NOAEL (No Observed Adverse Effect Level) - nejvyšší dávka látky, která není detekovatelná a měřitelná nepříznivé účinky i při pokračujícím příjmu - byla stanovena EFSA na 1,750 mg denně pro nikotinamid. V souladu s tím dávka na kterém č nepříznivé účinky byly pozorovány, je dvojnásobek bezpečného maximálního denního příjmu.

Nepříznivé účinky nadměrného příjmu nikotinamidu (až 3,000 XNUMX mg nikotinamidu denně) s jídlem a doplňky byly ve velmi vzácných případech gastrointestinální poruchy jako např nevolnost (nevolnost) a v ojedinělých případech hepatotoxické reakce (poškození játra).

Maximální bezpečný denní příjem pro kyselina nikotinová je 10 mg.

Tato hodnota platí pro dospělé muže a ženy od 19 let. Nevztahuje se na těhotné ženy a kojící matky kvůli nedostatečným údajům.

LOAEL (nejnižší pozorovaná úroveň nežádoucích účinků) kyseliny nikotinové - nejnižší dávka látky, u které byly právě pozorovány nepříznivé účinky - stanovil EFSA na 30 mg.

Byly pozorovány nežádoucí účinky vysokého příjmu kyseliny nikotinové v dávkách 30 mg, které zahrnovaly svědění (svědění), pocit tepla, návaly (náhlé zčervenání kůže) a v některých případech úly (kopřivka). Kromě toho může takové množství kyseliny nikotinové mít vazodilatační účinek a působit na něj krev srážení. Může způsobit velmi vysoký příjem kyseliny nikotinové (300 až 3,000 XNUMX mg denně) nevolnost (nevolnost), zvracení, pálení žáhy, průjem (průjem) a dokonce neobvyklé játra hodnoty (zvýšení transamináz a / nebo alkalické fosfatázy) a žloutenka (žloutenka).

Není však možné přijímat takové množství kyseliny nikotinové s jídlem, které by to mohlo vést nežádoucím účinkům. Protože nikotinamid může způsobovat jen mírné vedlejší účinky i ve velkém množství, je často upřednostňován před kyselinou nikotinovou. Nikotinamid se používá převážně v doplňky stravy a obohacené potraviny.