Alergie na nikl: příčiny, příznaky a léčba

Nikl alergie je způsoben kontaktem člověka kůže nebo sliznice s nikl. Zvláště ženy tím trpí velmi často kontaktní alergie, který je obvykle neškodný a léčí se během několika dní bez komplikací. Postižení pacienti by se však měli trvale vyhnout kontaktu s nikl-obsahující výrobky, aby se zabránilo způsobení kontaktní dermatitida typické pro nikl alergie.

Co je to alergie na nikl?

Schematický diagram ukazující anatomii kůže stejně jako symptomatologie niklu alergie. Klikni pro zvětšení. Alergie na nikl, která je velmi častá, je alergie, která je výsledkem kontaktu s kůže nebo sliznice s niklem nebo výrobky obsahujícími nikl. Nikl najdete například ve špercích, brýlích, příborech, pracích prostředcích, mincích nebo zipech. Nicméně jídlo a stimulanty jako jsou jahody, cigarety nebo ořechy může také obsahovat nikl a způsobit alergii na nikl. To se projevuje znakem zánět kůže, tzv ekzém, což často způsobuje silné svědění a zarudnutí kožní vyrážka, ekzém objevuje se pouze na části těla, která přišla do styku s niklem, což je typické pro alergii na nikl.

Příčiny

Jednou z příčin alergie na nikl je genetika, protože tato forma kontaktní alergie se v mnoha případech dědí. Pokud tedy některá matka již trpí alergií na nikl, existuje riziko vzniku této formy kontaktní alergie v průběhu života se výrazně zvyšuje. The kožní vyrážka typická pro alergii na nikl je způsobena reakcí imunitní systém při styku pokožky s niklem. Velmi citliví lidé reagují i ​​na nejmenší množství niklu, který může obsahovat například i jídlo.

Příznaky, stížnosti a příznaky

Reakce na alergii na nikl se neobjeví okamžitě při kontaktu s materiálem, ale je opožděná. Pouze asi dvanáct hodin až tři dny po dotyku předmětu obsahujícího nikl začínají první příznaky. Kov se uvolňuje ze šperků, knoflíků nebo opasků potením těla a tzv kontaktní dermatitida formy na dotykových plochách. Obvykle je omezena přesně na kontaktní body. Kůže zčervená a nabobtná, mohou se tvořit pupínky, puchýře a puchýře naplněné tekutinou, doprovázené intenzivním svěděním. Škrábání zhoršuje kožní reakci, hojení se zpomaluje a jsou možné infekce. Nikl lze také spolknout s jídlem. The alergická reakce pak se projeví v podpaží, protože nikl se tam vylučuje potem. Kromě toho může orální požití způsobit staré, již uzdravené ekzém znovu vzplanout. Pokud součásti zubních náhrad obsahují nikl, objeví se na ústní dutině změny sliznice. Chronický kontaktní ekzém se vyvíjí, když se trvale nebo často dotýká niklu. Kůže je zanícená, silná a nadržená. Mohou se tvořit šupiny a bolestivé praskliny. Ve velmi vzácných případech se kožní příznaky rozšířily po celém těle. Tomu se říká zobecněný kontaktní dermatitida, který je často doprovázen nevolnost, zvracení a horečka.

Diagnóza a průběh

Pokud má pacient alergii na nikl, ošetřující dermatolog se nejprve zeptá na historii pacienta. Ve většině případů může lékař stanovit předběžnou diagnózu alergie na nikl na základě pacientova vyprávění a charakteristického ekzému. K potvrzení této diagnózy je možné provést alergický testtzv. epikutánní test. To detekuje, zda je u postiženého pacienta přítomna alergie na nikl. Látka obsahující nikl se nanáší na kůži pod a omítka a je pozorována reakce kůže. Pokud se projeví typické příznaky kontaktní alergie, tj. Kontaktní ekzém, je diagnóza alergie na nikl potvrzena. Ve většině případů alergie na nikl nepředstavuje zásadní problém zdraví riziko za předpokladu, že je trvale a důsledně zabráněno kontaktu s niklem. Pouze ve velmi vzácných případech může z alergie na nikl vzniknout chronický ekzém, který musí být léčen speciálními léky nebo formami terapie. Komplikace lze očekávat pouze v případě, že není trvale zabráněno kontaktu s niklem, například pokud je pacientova zuba implantáty obsahují nikl. V těchto velmi vzácných případech je bezpodmínečně nutné produkty obsahující nikl co nejdříve odstranit, aby se vyloučily závažné komplikace alergie na nikl.

Komplikace

Bez léčby může alergie na nikl vést trvalé kožní změny. Po počátečním vytvoření uzlíků a puchýřů začne pokožka slzit. Objeví se zarudnutí a tvoří se hnisavé pustuly. Dochází ke zvýšené tvorbě šupin, kůže se trhá a může místy zesílit zánět, někdy zrohovatělé. Poškrábání kůže v důsledku svědění, které se objeví, má negativní vliv na místní zánět a vede k dalším infekcím. The alergická reakce se tak může šířit do dalších oblastí těla. Hlubší poškrábaná kůže má tendenci tvořit jizevnatou tkáň. Náchylnost postižené kůže k napadení houbami a bakterie zvyšuje. Kromě toho je závažné svědění psychickou zátěží pro postižené. Komplikace jsou možné, pokud je alergie způsobena protézou v těle obsahující nikl. Tak, a zubní protéza jak může spoušť vést ke změně sliznice v ústa. Během léčby krémem, krémem nebo mastí může dojít ke krátkodobému zhoršení stavu pokožky stav. Pokud je předepsáno kortizon masti jsou používány příliš dlouho, mohou se objevit vedlejší účinky ve formě ztenčení kůže a hyperpigmentace. Může dojít k narušení procesu hojení pokožky v důsledku použití produktů nevhodných pro osobní péči, které způsobují hořící a napnutí kůže.

Kdy byste měli jít k lékaři?

Alergie na nikl není neobvyklá, ale laik ji rád přirovnává k nesnášenlivosti materiálu. To je ještě častější, mnoho lidí je citlivých na nikl. V případě takové reakce by měl být při prvním výskytu konzultován lékař, protože je třeba objasnit, zda pokožka reaguje pouze citlivě, nebo zda se skutečně jedná o alergii na nikl. V případě alergie je možné, že jsou přítomny i jiné alergie. Mohou být okamžitě testovány, aby se postižená osoba mohla vyhnout kontaktu s možnými dalšími alergeny, aby se vyhnula potřebě příznaků. Na druhé straně musí postižená osoba vědět o alergii, aby se mohla v budoucnu chránit před kontaktem s niklem. Obzvláště levné šperky je třeba věnovat zvláštní pozornost v případě známé alergie na nikl. Dojde-li v případě známé alergie na nikl k pokožce nebo jinému kontaktu s niklem, doporučuje se návštěva lékaře, pokud je reakce na ni obzvláště závažná nebo pokud dojde k neobvyklé reakci těla, kterou postižená osoba nezjistila. zažil dříve. Často se stává, že si postižená osoba všimne až po několika hodinách nošení, že v šperku musí být nikl.

Léčba a terapie

V případě alergie na nikl je prvním krokem léčby zabránění kontaktu s látkou způsobující alergii. Pacienti by se měli zcela vyhnout výrobkům obsahujícím nikl a také dávat pozor, aby v nich nikl nekonzumovali strava. Účinnost však neobsahuje nikl strava nelze jednoznačně prokázat. Pokud nedojde k významnému zlepšení u pacienta stav do čtvrt roku nikl strava lze přerušit. Pokud se kontaktní dermatitida vyvíjí v důsledku alergie na nikl, dermatolog obvykle předepisuje svým pacientům protizánětlivou mast nebo krém, který zároveň snižuje svědění a má uklidňující účinek na pokožku. Existuje také výběr přípravků, které mají antialergický účinek a podporují pokožku při hojení ekzému. Obvykle trvá jen několik dní, než se pokožka zotaví z kontaktní dermatitidy způsobené alergií na nikl.

Výhled a prognóza

Jakmile byla diagnostikována alergie na nikl, toto stav bude trvat neomezeně dlouho. Léčba není možná, ale prognóza nekomplikovaného kurzu je dobrá. Od okamžiku senzibilizace je možný život bez příznaků, pokud postižené osoby upustí od kontaktu s niklem. Stížnosti a příznaky obvykle zmizí během dvou až tří týdnů. Je proto o to důležitější důsledně dodržovat dietu s nízkým obsahem niklu po dobu nejméně dvou až tří měsíců. Pokud však příznaky z důvodu alergie přetrvávaly delší dobu, mohou se postižené oblasti pokožky být zvláště citliví na bakteriální nebo plísňové infekce. Je patrný pocit tepla, silné zarudnutí a otok nebo bolest. Lékařsky předepsaná léčba infekce je naléhavě indikována v závislosti na patogenu. Proto je nutné vždy informovat ošetřujícího lékaře o přítomnosti alergie na nikl. Pacienti trpící alergií na nikl by si navíc měli být vědomi toho, že a odmítnutí reakce může dojít, pokud kost zlomenina byl ošetřen pomocí chirurgické náhrady kovů. V profesní oblasti může mít účinek také alergie na nikl. Nezáleží na tom, zda dochází k častému kontaktu s voda nebo srovnatelné namáhání povrchů kůže. Následkem může být šíření alergie na nikl a další kontaktní alergie.

Prevence

Lidé s rodinným příslušníkem trpícím alergií na nikl by se měli rozhodně vyhýbat výrobkům obsahujícím nikl. Tímto způsobem se mohou vyhnout vzniku alergie na nikl. Pokud je již alergie na nikl známá, měli by se postižení pacienti vyhnout kontaktu s látkami obsahujícími nikl, aby se zabránilo kontaktní dermatitidě, která je typická pro alergii na nikl.

Následovat

Jedním z účelů následné péče je zabránit opakování nemoci. To je možné v případě alergie na nikl, ale primárně to nespadá pod odpovědnost lékaře. Pacienti se spíše musí sami vyhýbat předmětům obsahujícím nikl. Výsledkem je, že se typické příznaky nevyskytují. Ti, kterých se to dotklo vést život bez příznaků. Takové preventivní opatření je dostatečné, zejména u mírných forem onemocnění. Následná péče může navíc vyžadovat trvalou léčbu. Pacienti pak často musí brát kortizon ve formě tablet. Lékař a pacient se shodují na pravidelném sledování. Kromě podrobné diskuse o příznacích je kůže těla vyšetřována na poškození. Je to proto, že se na něm obvykle tvoří záněty. Poškození přirozené kožní bariéry ji činí náchylnější k reakci. V případě závažného onemocnění se někdy doporučuje dieta s nízkým obsahem niklu. To by však mělo být provedeno pouze po konzultaci s lékařem. Za určitých okolností může být komplikace potlačena dietou. Osobní odpovědnost za alergii je obvykle velmi vysoká. V každodenním životě dochází k mnoha nežádoucím reakcím. Proto by měl pacient v rámci následné péče zkontrolovat své okolí, zda neobsahuje látky obsahující nikl. Navíc ochranné opatření například rukavice. Ošetřující dermatolog vám na požádání poskytne rady ohledně chování.

Co můžete udělat sami

U lidí, kteří jsou postiženi alergií na nikl, existuje v každodenním životě několik způsobů, jak zmírnit nepohodlí - senzibilizace na produkt však vydrží po celý život. Nejprve by se samozřejmě mělo zabránit jakémukoli kontaktu s niklem. Je důležité si uvědomit, ve kterých oblastech může být nikl použit. Látka může být přítomna v bižuterii nebo brýlích. Nikl však může být také přítomen v oblečení, například v pásech podprsenky nebo knoflících džínů. Ti, kterých se to týká, si často nejsou vědomi, že v nich může být také nikl zlato šperky - i když jen v malém množství. Proto, zlato šperky jsou problémem pouze pro malou část pacientů trpících alergií na nikl. Použití tabák trpícím by se mělo za každou cenu vyhnout. Tabák kouř může výrazně zhoršit příznaky nemoci nebo dokonce způsobit jejich rozvoj. Toto pravidlo platí také pro pasivní kouření. Lidé alergičtí na nikl by se proto měli vyhýbat místům, kde kouření je povoleno. Je také dobré pečlivě se o pokožku starat. Hydratační krémy nebo oleje jsou doporučeny zde.