Nikotin je jed pro oči

Jedno z nejnebezpečnějších očních onemocnění souvisí s věkem makulární degenerace (AMD). Je to nejčastější příčina závažných onemocnění zrakové postižení, včetně ztráty centrální zrakové ostrosti, v Německu. V pozdějších stádiích tohoto onemocnění sítnice již není možné číst nebo rozpoznávat tváře. Ne všechny faktory vést AMD jsou zatím známy. Jisté je však to nikotin výrazně zvyšuje riziko.

Sbohem modrému oparu

"Mnoho lidí, kteří kouří, si neuvědomuje, že návyk, který si oblíbili, ohrožuje jejich zrak." Nikotin je jed pro oči a v tomto ohledu velmi nebezpečný, “říká profesor Dr. Bernd Bertram, druhý předseda profesní asociace oftalmologů (BVA). Vědecké výzkumy ukazují, že kuřáci mají ve srovnání s nekuřáky nejméně dvakrát vyšší riziko rozvoje AMD a v nejhorším případě mohou ztratit zrak. Pro uchování zraku do vysokého věku můžete udělat hodně sami:

  • Nikotinové odříkání
  • Zdravá dieta
  • Sluneční ochrana očí a
  • Preventivní prohlídky u oční lékař.

Tato vyšetření slouží k včasnému odhalení těch zvláště nebezpečných očních onemocnění, kterých si sami všimnete jen tehdy, když už toho moc nevidíte. Kromě AMD to zahrnuje také glaukom (glaukom).

Včasná diagnóza - úspěšná terapie

AMD se vyskytuje ve dvou formách: 80 procent pacientů trpí suchou AMD. Jejich centrální zraková ostrost se postupně snižuje, ale jejich orientační schopnost zůstává nedotčena. Průběh této formy onemocnění může být příznivě ovlivněn oční lékař - v závislosti na fázi - doporučením určité kombinace vitamíny a minerály. Žádný jiný efektivní terapie je zatím známo. Vzácnější vlhká AMD postupuje agresivně: Centrální zraková ostrost rychle klesá, pacient již brzy nebude schopen číst ani rozpoznávat tváře. Patologické plavidla se vytvořily pod makulou a ničily centrální zrakové buňky. Včasné odhalení má osudový význam. Kromě předchozích laserových terapií jsou od roku 2005 k dispozici nové možnosti léčby. Injekcí látek, které inhibují růst cév, lze ztrátu zraku významně zpomalit, zastavit nebo někdy částečně zvrátit. Rozhodující je správné načasování. Moderní diagnostika umožňuje oční lékař nade vší pochybnost a přesně určit léčebné intervaly.