Nikotinové náplasti: Popis, Aplikace

Co je to nikotinová náplast a jak funguje?

Nikotinové náplasti jsou speciální náplasti pro léčbu závislosti na nikotinu. Závislí na nikotinu, kteří přestanou kouřit, často trpí abstinenčními příznaky. Mezi typické příznaky patří podrážděnost, nervozita a silná chuť na cigaretu. Může za to nikotin, který je návykový.

Nikotinové náplasti nadále zásobují tělo nikotinem i po odvykání kouření a tím zmírňují nebo zabraňují abstinenci. Nikotin se vstřebává kůží a zajišťuje stálou hladinu nikotinu v krvi. V ideálním případě se abstinenční příznaky vůbec nevyskytují a další cigaretu je snazší vzdát.

Během léčby se dávka nikotinu dále a dále snižuje, dokud chuť kouřit nakonec úplně nezmizí.

Nikotinové náplasti jsou vhodné pro lidi, kteří byli zvyklí kouřit pravidelně po celý den. V případech těžké závislosti lékaři doporučují kombinovanou léčbu. Kromě náplasti dostane postižený žvýkačky s obsahem nikotinu, tablety nebo sprej. Rychle uvolňují nikotin a bojují tak s náhlou chutí na cigaretu.

Pomáhají nikotinové náplasti?

Více si o tom můžete přečíst v našem článku „Náhrada nikotinu“.

Nikotinové náplasti na předpis?

Nikotinové náplasti koupíte v Německu a Rakousku bez předpisu v lékárnách, ve Švýcarsku také v drogeriích. Náklady si musíte uhradit soukromě, nehradí je zdravotní pojištění ani základní pojištění.

Obecná odpověď na cenu nikotinových náplastí neexistuje. Závisí na výrobci, síle a dávce náplasti.

Jaké vedlejší účinky může mít?

Nikotinové náplasti jsou obecně dobře snášeny, ale mohou mít i vedlejší účinky. Ty jsou však obvykle mírné a rychle se zlepšují.

Nejčastější je podráždění kůže. Zarudnutí a svědění v místě náplasti může znamenat alergii na náplast. Poraďte se se svým lékařem o alternativě k nikotinové náplasti. Doporučí vám jiný produkt nahrazující nikotin.

Dalšími možnými vedlejšími účinky nikotinové náplasti jsou nevolnost, bolesti hlavy nebo zrychlený tep. Ty se vyskytují hlavně na začátku léčby a rychle se zlepšují.

Nežádoucí příznaky nemusí být nutně vedlejšími účinky nikotinových náplastí. Mohou to být také příznaky odvykání kouření.

Pro koho není nikotinová náplast vhodná?

Nikotinové náplasti jsou schváleny pro dospělé. Děti do 12 let je nesmí používat. Závislí na nikotinu ve věku od 12 do 18 let je mohou užívat „off-label“, tedy bez oficiálního schválení, ale pouze na předpis lékaře.

Nikotinové náplasti nejsou vhodné pro lidi s chronickými kožními onemocněními, jako je lupénka: Měly by se používat pouze na zdravou kůži. V takových případech lékař doporučí jiný náhradní nikotinový produkt.

Nikotin stahuje krevní cévy. Opatrnost se proto doporučuje v případech srdečních onemocnění, jako je těžká angina pectoris („srdeční selhání“), srdeční arytmie nebo po srdečním infarktu nebo mrtvici: Postižení by neměli používat produkty nahrazující nikotin, ale měli by se po konzultaci uchýlit k jiným možnostem odvykání kouření. se svým lékařem.

U diabetiků může hladina cukru v krvi během nikotinové substituční terapie kolísat více než obvykle.

Nikotinové náplasti během těhotenství

Nikotinové náplasti a kouření

Nikotinové náplasti nepřetržitě zásobují tělo určitým množstvím nikotinu. Každý, kdo kromě nikotinové náplasti kouří, riskuje předávkování. Typickými příznaky jsou nevolnost, slinění, bolesti břicha, průjem nebo pocení. Jiní hlásí bolesti hlavy, pocit slabosti a dokonce oběhový kolaps.

Pokud máte podezření na předávkování nikotinem, okamžitě náplast odstraňte a místo opláchněte vodou! Okamžitě volejte záchrannou službu!

Jak se správně používá?

Aby bylo odvykání kouření úspěšné, je důležité, abyste kromě správné síly a dávkování používali nikotinovou náplast správně.

Jakou sílu?

Nikotinové náplasti jsou dostupné v různých aplikačních formách: jako 16hodinové a 24hodinové náplasti. Ráno nalepíte 16hodinovou náplast a večer ji odstraníte. Nikotinová 24hodinová náplast se mění vždy ráno. Je zvláště vhodný pro silné kuřáky, kteří potřebují přísun nikotinu i na noc.

Obě náplasti jsou dostupné ve třech různých silách: nízká, střední a vysoká dávka. Cílem léčby je postupné snižování dávky nikotinu. Pro silné kuřáky lékaři doporučují například následující schéma:

  • První čtyři až šest týdnů: náplasti s nejvyšší dávkou
  • Po dvou až čtyřech týdnech: náplast s nejnižší dávkou

Která náplast v jaké dávce je pro vás vhodná, závisí na tom, kolik (množství) jste kouřili, než jste přestali kouřit. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem o správné síle pro vás.

Ukončení obvykle trvá osm až dvanáct týdnů. Po konzultaci s lékařem je možné i delší užívání.

Aplikace: Kam ji nalepit?

Nalepte náplast na suché místo bez chloupků. Ujistěte se, že kůže v zamýšlené oblasti není zarudlá ani poškozená.

Nejlepší je místo na horní části těla, na ramenou, na vnitřní nebo vnější straně nadloktí nebo na bocích. Po nalepení nikotinové náplasti ji pevně přitiskněte patou ruky na 10 až 20 sekund.

Každý den změňte místo, kam náplast nalepíte. Tímto způsobem se můžete vyhnout podráždění pokožky.

Co je ještě důležité?

Nikotinové náplasti nejsou voděodolné. Stále se s ním však můžete opatrně sprchovat, koupat a sportovat. Pokud se odlepí, přilepte jej zpět pomocí náplasti. Případně jej můžete přelepit běžnou voděodolnou náplastí, která neobsahuje žádné účinné látky.

Před odchodem do sauny nebo potápění odstraňte sádru. Jinak se nikotin může nekontrolovaně dostat přes kůži do krevního oběhu.