Noční odstavení: Jak na to s Gordonovou metodou!

Noční odstavení: Když se noc stane mučením

Slovo předem: kojení v noci není na škodu. Do věku kolem jednoho roku je pro mnoho dětí důležité noční krmení. Pro základní důvěru dítěte a stabilní vztah matka-dítě je kromě ukojení hladu a žízně důležitý čas intenzivního mazlení a fyzická blízkost – i v posteli rodičů.

Některé maminky zvládají noční kojení lépe, dokážou poté zase rychle usnout a přerušování spánku jim nepřipadá stresující. Kojení v noci pak není nutné.

Noci při kojení však mohou být i velmi neklidné a připravit maminky o klidný hluboký spánek. Neustálý nedostatek spánku ubírá vaši sílu a zásoby vašeho těla jsou v určité chvíli vyčerpány. Některé kojící matky pak narážejí na své limity. Pokud miminko leží i v rodinné posteli nebo v ložnici rodičů, může trpět i partner či partnerství.

Dalším řešením může být Gordonova metoda. Jedná se o noční kojení poměrně šetrným způsobem.

Noční odstavení podle Gordona

Americký pediatr Dr. Jay Gordon vyvinul plán na 10 nocí, pomocí kterého mohou rodiče jemně zajistit, aby se v noci vrátil klid a spánek – na přibližně sedm hodin! Cílem je jemně snížit příjem potravy dítěte, ale ne fyzickou blízkost. Pro roční zdravé dítě, které bez mléka přežije noc, to není problém.

Noční odstavení však neznamená, že vaše dítě okamžitě prospí celou noc bez koukání. Vždy existují neklidné fáze. Ty by se ale podle Gordonova tréninku měly dát zvládnout i bez kojení.

Noční odstavení: Požadavky

Podle Dr. Gordona je noční odstavení možné pouze tehdy, je-li splněno několik důležitých podmínek:

  • Miminku je minimálně rok.
  • Je to zdravé.
  • Oba rodiče by se měli dohodnout a chtít změnu situace.
  • Měli byste být přesvědčeni o metodě „Noční odstavení podle Gordona“.
  • V noci odstavujte pouze v případě, že jsou dobré obecné podmínky: Vyberte si uvolněnou dobu bez důležitých schůzek, vývojových skoků nebo problémů s prořezáváním zoubků.
  • Pokud máte nějaké obavy a necítíte se dobře, přestaňte odstavovat.

Noční odstavení: První tři noci

Poslední jídlo dejte dítěti jako obvykle krátce před stanoveným časem (tj. před 10. hodinou). V lepším případě miminko při pití usne jako obvykle. Pokud se po nastavené době probudí a začne plakat, lze jej utěšit a zpočátku utišit krátkým kojením. Důležité však je, aby poté zůstalo vzhůru a usínalo mazlením, hlazením nebo houpáním a neusnulo při kojení. Zde nastupují také otcové. Jelikož je noční kojení spojen s matkou a jejím prsem, je pro otce často snazší dítě uklidnit.

Podle Gordona byste měli takto postupovat první tři noci a vydržet to sedm hodin. Na konci tohoto období (kolem 5. hodiny ranní) můžete kojit jako obvykle.

Nezáleží na tom, zda dítě během této doby nadále leží v rodinné posteli nebo ve své postýlce. Při nočním odstavování podle Gordona je důležité miminko položit vzhůru a nekojit ho ke spánku.

Noční odstavení: Čtvrtá až šestá noc

Noční odstavení: Sedmá noc a následující

Pokud jste prvních šest dní zůstali v souladu s nočním odstavováním, mělo by nyní být vaše dítě po krátké době uklidněno hlazením a jemným přemlouváním. Ale ne každé miminko je stejné. Někteří mohou proti novým pravidlům bojovat trochu tvrději. Od sedmé noci byste již neměli držet dítě v náručí, abyste ho uklidnili, když se v noci probudí. Nyní bude muset stačit hlazení, držení za ruce, jemné mluvení nebo broukání. Nechcete nahradit noční kojení nočním nošením miminka.

Pozor: I když se noční odstavení osvědčilo, vždy mohou nastat situace, kdy je nutné miminko v noci znovu přiložit k prsu nebo ho nosit (např. v případě nemoci, časového posunu při cestování). Gordonova rada je dodržovat toto a pokračovat ve své metodě jako obvykle, až tato fáze skončí.

Noční odstavení: Výhody