Bradavka (žena): Anatomie a funkce

Co je to bradavka?

Bradavka (mammilla) se zvedá uprostřed kruhového, tmavě zbarveného dvorce, který tvoří střed prsu. 12 až 15 mléčných kanálků, které se rozšiřují pod bradavkou a dvorcem, aby vytvořily mléčné váčky a pak stoupají vertikálně v bradavce, se otevírají směrem ven v jamkách špičky bradavky.

V bradavce i dvorci jsou buňky hladkého svalstva, které se stahují v reakci na mechanickou stimulaci (například z úst dítěte): To způsobí vzpřímení bradavky, což jí dává více či méně vrásčitý vzhled v závislosti na kontrakci svalů. Tato erekce usnadňuje kojencům uchopení bradavky během sání. V reakci na mechanickou stimulaci bradavky během kojení hypotalamus v mozku vylučuje dva hormony oxytocin a prolaktin:

Oxytocin způsobuje stažení mlékovodů, což způsobuje únik mléka z bradavky. Podporuje také kontrakce dělohy, které jsou důležité pro involuci po porodu. Prolaktin stimuluje tvorbu mléka.

Tvary bradavek

Bradavky: barevné, mazové a pachové žlázy.

Areola a bradavka u dívek a mladých žen jsou obvykle světle růžové až nahnědlé barvy. Pod vlivem těhotenství ztmavnou, protože se zvýší pigmentace.

Areola je obklopena kruhově uspořádanými hrbolky. Jedná se o malé mazové žlázy (montgomeryho žlázy), jejichž sekret zvlhčuje kůži dvorce.

Jakou funkci má bradavka?

Primární funkcí bradavky je umožnit novorozenci a kojenci sát a tím se krmit.

Jaké problémy může bradavka způsobit?

Ploché nebo vpáčené bradavky jsou obvykle vrozené a neškodné. Je však třeba je odlišit od zatažení bradavky související s onemocněním, které se obvykle vyskytuje pouze na jedné straně. Příčinou toho druhého je obvykle nádor.

Bradavka může zcela chybět (athelie), obvykle spojená s nepřítomností celého dotyčného prsu (amastia).

Během kojení nebo v šestinedělí se může objevit zánět bradavek (telitida). Praskliny nebo rýhy na bradavce jsou také obvykle způsobeny těhotenstvím nebo šestinedělím.

V oblasti bradavek se mohou vyvinout benigní a maligní novotvary (výrůstky, nádory).

Některé ženy mají také další „celé“ prsa podél linie mléka (obvykle pod podpaží). Lékaři tomu říkají polymastie. Přebytečný prs (včetně bradavky a dvorce) lze zcela odstranit chirurgicky.