Nitrofurantoin: Účinky, použití, vedlejší účinky

Jak funguje nitrofurantoin

Antibiotikum nitrofurantoin je tzv. proléčivo. Do aktivní formy se přeměňuje až v místě působení (v močových cestách). Ke konverzi dochází prostřednictvím bakteriálních enzymů poté, co se účinná látka vstřebá ze střeva do krve a projde ledvinami do moči.

Vzhledem k tomu, že aktivní forma nitrofurantoinu má v bakteriální buňce mnoho různých bodů útoku, je pravděpodobnost, že si bakterie vyvinou rezistenci vůči antibiotiku, poměrně nízká.

Nízká míra rezistence je důvodem pro jeho doporučení jako léku první volby u akutních nekomplikovaných infekcí močových cest.

Absorpce, degradace a vylučování

Nitrofurantoin absorbovaný střevem dosahuje v krvi jen velmi nízkých koncentrací. Nejvyšší hladiny moči jsou dosaženy asi čtyři až pět hodin po požití.

Asi polovina požité účinné látky se rozloží na neúčinné metabolity. Ty jsou také vylučovány močí a mohou způsobit neškodné hnědé zbarvení moči.

Kdy se používá nitrofurantoin?

V určitých případech, jako je vrozené nebo získané zúžení močových cest nebo opakované, chronické infekce močových cest, lze zvážit i preventivní léčbu nitrofurantoinem.

V případě akutní infekce je délka užívání nitrofurantoinu obvykle pět až sedm dní. Pro prevenci může trvat maximálně šest měsíců – ale při nižší dávce.

Jak se nitrofurantoin používá

V případě akutní infekce by měla být antibiotika užívána tak dlouho, jak předepsal lékař – i když se příznaky předtím zlepší.

Pro preventivní užívání se volí nižší dávkování, obvykle jedna tableta večer po posledním močení.

Jaké jsou vedlejší účinky nitrofurantoinu?

Mezi další nežádoucí účinky u jednoho z deseti až sta pacientů patří bolest hlavy, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, zápal plic, kašel a bolest na hrudi.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání nitrofurantoinu?

Kontraindikace

Nitrofurantoin by se neměl užívat v případě:

  • zhoršená funkce ledvin
  • Nízké nebo chybějící vylučování moči
  • Onemocnění jater s abnormálně zvýšenými jaterními enzymy
  • deficit glukózy-6-fosfát dehydrogenázy
  • Nervové poruchy (jako jsou polyneuropatie)

Interakce

Obecně existuje relativně málo interakcí mezi nitrofurantoinem a jinými léky, protože lék je aktivován a působí pouze v moči. Některá činidla však mohou interferovat s absorpcí antibiotika ze střeva, jako jsou činidla proti pálení žáhy (jako soli hořčíku nebo hliníku) a činidla proti nevolnosti (jako metoklopramid).

Léky a potraviny, které alkalizují moč (jako je mnoho zeleniny, citrusové ovoce nebo mléko), inhibují vylučování nitrofurantoinu. Naopak látky, které okyselují moč (např. maso), podporují vylučování.

Věkové omezení

Kojenci by měli dostávat léčivou látku v přiměřeně snížené dávce nejdříve po třetím měsíci života. Snížení dávky je také nutné u dětí a dospívajících.

Těhotenství a kojení

Preventivně by nitrofurantoin neměl být podáván těhotným ženám a kojícím matkám, protože existují lépe prozkoumané a lépe tolerované alternativy. Nicméně použití během prvních dvou měsíců těhotenství je obecně možné.

Jak získat léky s nitrofurantoinem

Léky obsahující účinnou látku nitrofurantoin jsou v Německu, Rakousku a Švýcarsku dostupné v lékárnách na předpis.

Od kdy je nitrofurantoin znám?