Příčiny krvácení z nosu

Pro krvácení z nosu, první věc, kterou musíte udělat, je zůstat v klidu - obvykle to vypadá horší, než je. Dotčená osoba by měla ohýbat své hlava lehce dopředu v sedě nebo ve stoje, nejlépe přes umyvadlo, a několik minut přitlačujte nosní dírky palcem a ukazováčkem. Co můžete také udělat, abyste přestali krvácení z nosu, když se krvácení z nosu stane nebezpečným a proč se vůbec vyskytuje, přečtěte si zde.

To pomáhá proti krvácení z nosu

Alternativou je použití nosního tamponu z toaletního papíru nebo papírového kapesníku: Twist to do dvou centimetrů dlouhé role tužky, namažte ji ropa želé nebo pleťový krém a vložte tamponádu do přední části nos. Tímto způsobem odstraňte krvácení - přibližně na deset minut - prakticky zevnitř. Upozornění: Neopírejte hlava na zadní straně vašeho krk, protože to způsobí krev stékat po stěně hrdla, být polknut a vést na nevolnost. Kromě toho, pokud je postižená osoba v bezvědomí, krev mohl dostat do dýchací trakt.

Zastavení krvácení z nosu: další tipy

Kromě toho můžete vyzkoušet některé další - více či méně uznávané - tipy:

  1. Vložte vlhkou žínku (alternativně: a studený pack nebo snow) na zadní straně vašeho krk: není jasné, zda výsledné zúžení krku plavidla také reflexně škrtí krev dodávka do nos. Ale také to neublíží.
  2. Tip z babiččiny pokladu truhla je podložit buničinový nebo savý papír jazyk nebo mezi horní ret a žvýkačky, nebo nasát plátek citronu - účinnost není prokázána, stojí za to to vyzkoušet.
  3. Uznáván je hemostatický účinek pastýřská kabelka. Ty máš krvácení z nosu tu a tam? Poté připravte infuzi pastýřská kabelka bylina (lžíce se šálkem horké voda po dobu deseti minut a napněte) a uložte do chladničky nebo si něco naplňte do kapátka. Pokud je to nutné, můžete roztok šňupat vysoko nebo s ním namočit zkroucený papírový kapesník a vložit jej do postižené nosní dírky.
  4. Jste přesvědčeni o homeopatie? Pak zkuste vilín nebo Natrium nitricum (D6, tři globule starší dvou let; nejprve třikrát každé dvě hodiny, poté každých pět až šest hodin); Pokud vás opakovaně sužují krvácení z nosu, můžete to zkusit dostat pod kontrolu Fosfor D12 (tři kuličky jednou denně po dobu deseti dnů).
  5. Proč nezkusit akupresura k zastavení krvácení: Pevně ​​stlačte špičku malého prst po dobu 20 až 30 sekund na straně, kde je krvácení z nosu nedochází. Srovnatelný efekt má gumička, kterou kolem něj ovinou ne déle než půl minuty - mnozí na ni přísahají.

Mimochodem, často doporučené lékařské „vyhlazení“ místa krvácení by nemělo být použito jako první opatření. To také vytváří ránu, která se může infikovat a také krvácet.

Krvácení z nosu: Kdy navštívit lékaře?

Pokud krvácení nepřestane do 20 minut nebo pokud je velmi silné, stříkající nebo v důsledku úrazu, navštivte rodinného lékaře nebo otolaryngologa. Lékař by měl být rovněž konzultován, pokud krvácení pochází z horní části nos (rozpoznatelné tím, že krev stéká hlavně po krku). Dětem hrozí v nadcházejícím věku nadměrná ztráta krve, takže v případě pochybností by měl být lékař konzultován ještě dříve.

Chování po krvácení z nosu: Jak zabránit?

Mnoho trpících uvádí, že po a krvácení z nosu, nos se zdá být „podrážděný“ a v následujících dnech se znovu a znovu objevují krvácivé záchvaty. Vysvětlení je jednoduché: jako u poranění na kůžese vytvářejí strupy, které chrání sliznici, dokud se rána nezahojí. Tento strup však není příliš odolný, takže stačí jen malé podněty, aby se kůra odtrhla nebo znovu otevřela. Existuje několik tipů, jak zabránit krvácení z nosu, které platí zejména bezprostředně po krvácení z nosu:

  • Dejte krev plavidla čas na uzdravení: Vyvarujte se smrkání nosu jeden nebo dva dny.
  • Postarejte se o své nosní sliznice jak po krvácení, tak preventivně, zvláště pokud máte sklon ke krvácení z nosu. V obchodech je k dispozici mnoho přípravků, které udržují sliznici vlhkou a pružnou, což ji činí odolnější - krémy a masti (můžete se přihlásit se svým prst nebo vatový tampon), kapky a spreje. Možnými přípravky jsou například dětský olej nebo speciální nosní olej, nosní hojivý sprej, nosní mast s dexapanthenolem nebo se solí. Výplachy nosu solným roztokem (nejlépe pomocí nosní sprchy) mohou také pomoci při péči o sliznice.
  • Zajistěte dostatečnou vlhkost uvnitř - zvlhčovač místnosti, odpařování plavidla na radiátory, velké zelené rostliny nebo dokonce mokré ručníky vedle vaší postele vám pomohou.
  • Pijte dost. To pomáhá udržovat vlhkost nosních sliznic.
  • Kromě toho pravidelné činnosti, které posilují oběh také snižují frekvenci krvácení z nosu - například vytrvalost sportovní návštěvy nebo návštěva sauny. A mimochodem, děláte něco pro svůj imunitní systém a pohodu!

Tip: Pokud opakovaně trpíte silným krvácením z nosu, měli byste svému lékaři objasnit, zda je za tím závažná příčina.

Jak dochází k krvácení z nosu?

Sliznice v nose je protkána mnoha malými cévami, které umožňují protékající krvi ohřát vzduch, který dýcháte. Když krev najednou unikne z jedné nebo obou nosních dírek - technicky známé jako epistaxe - poranění sliznice je téměř vždy příčinou. V bodě v přední oblasti nosní přepážky (lokus Kieselbachii), obzvláště velké množství plavidel leží blízko povrchu, a proto se mohou poměrně rychle zranit. Sondování prst nebo silné foukání v případě velmi suchého sliznice, například po a studený, pak již stačí k uvedení krvácení do pohybu.

Jaké jsou příčiny krvácení z nosu?

Násilí může také způsobit krvácení z nosu: úder pěstí, náhodný náraz nebo nehoda s následkem zlomeného nosu, cizí těleso, které si našlo cestu uvnitř nosu kvůli nutkání dítěte prozkoumat. Mezi vzácné příčiny častých, rychle vyvolaných a / nebo silných krvácení z nosu patří:

V druhém případě dochází k dilataci krevních cév (telangiektázie) a související zvýšené zranitelnosti. Kromě toho se také zdá, že existuje rodinná náchylnost k rozvoji krvácení z nosu i při menších podnětech, aniž by bylo možné najít patologickou příčinu. To se často projevuje dětství - nepříjemné, ale neškodné. To také není neobvyklé krvácení z nosu u dětí snadno se opakovat poté, co již krvácení přestalo. Často stačí normální dovádění kolem, které krátce zvyšuje tlak v cévách krvácení z nosu začít znovu. Rádi také zvedají nos, aby okusovali kůru - také možný spouštěč obnoveného krvácení z nosu.