Výživa | Cvičení pro existující artrózu fazety

Výživa

Výživa hraje roli v jakémkoli druhu artróza. Existují určité potraviny, o nichž se říká, že mají zánětlivý účinek. Pokud je to možné, měli byste se například vyvarovat červeného masa; příliš mnoho cukru může být také škodlivé pro klouby.

Kyselinová báze vyvážit by měla mít také vliv strava by měl být zkontrolován a měl by mu pomoci odborník. Slouží pouze k podpoře klasického zacházení s fazetou artróza a může doplněk, ale ne úplně nahradit, lékovou terapii. Existují odborníci na výživu, kteří se specializují na péči o pacienty s problémy s klouby.

Fazetový kloub

Naše páteř má fazetu klouby na obou stranách těl obratlů. Přes fazetu klouby, probíhá pohyb mezi jednotlivými obratli. Fasetový kloub se nachází mezi příčnými procesy dvou superponovaných obratlů.

Stejně jako v kloubech končetin jsou kostní procesy pokryty kloubní vrstvou chrupavka a ohraničeno a kloubní tobolka. Artróza fazetových kloubů má za následek pokles chrupavka kvalita a hmotnost až do kosti třete přímo přes sebe. Kapsle může být také ovlivněna opakovanými zánětlivými procesy.

To vede k místním zádům bolest a napětí v postižené oblasti. Mobilita je bolestivá a omezená. Skutečnost, že páteř nervy výstup meziobratlovými otvory mezi příčnými procesy může také vést k takzvaným segmentovým stížnostem. Pokud jsou nervové struktury podrážděny kostními vazbami nebo zánětem na fazetovém kloubu, bolest nebo se mohou objevit příznaky poruchy v zásobovací oblasti nervu. V závislosti na tom, zda je nerv motorický nebo citlivý, může to vést ke smyslovým poruchám nebo ke ztrátě síly ve svalech dodávaných nervem.

Shrnutí

Fazetová artróza je častým onemocněním páteře. Výsledkem je opotřebení obratlů, které může vést k zádům bolest, napětí a vyzařující bolest, poruchy citlivosti nebo motorické deficity na končetinách. Ošetření se mimo jiné provádí pomocí fyzioterapie.

Pacient by měl pravidelně mobilizovat, posilovat a uvolňovat cvičení doma. Léková terapie sahá od léčby bolesti po injekci CT s podporou kortizon přímo do postižených kloubů. Zánětlivé procesy mohou být ovlivněny strava.

Změna v strava může zlepšit příznaky, ale mělo by být prováděno na podporu farmakoterapie. Kromě fyzioterapie, fyzikální terapie (teplo, chlad) nebo elektroterapie může být také užitečná.