Výživa pro revmatismus

Role výživy u revmatismu

Výživa hraje důležitou roli při revmatismu (jako je revmatoidní artritida). Nemůže nahradit léčbu léky, fyzioterapií a/nebo chirurgickým zákrokem. To, co každý den jíte a pijete, však může mít pozitivní vliv na průběh onemocnění a vaši pohodu. Důvodů je několik:

Jíst v boji proti zánětu

Antioxidanty chrání buňky

Zánět produkuje velké množství „volných radikálů“. Jde o agresivní kyslíkové sloučeniny, které poškozují například tkáň kloubů a sousedních struktur. Antioxidanty jako vitamín C, vitamín E, zinek a selen tomu pomáhají čelit: Dokážou neutralizovat kyslíkové radikály, a tím je učinit neškodnými. Zejména potraviny rostlinného původu obsahují velké množství těchto „lapačů radikálů“.

Minerály a vitamíny pro silné kosti

Kostní atrofie (osteoporóza) je běžné chronické onemocnění kostí. Jako mnoho nemocí patří také do revmatické skupiny. Je také častým průvodním a sekundárním onemocněním jiných revmatických onemocnění. Strava by proto měla od počátku poskytovat dostatek minerálů a vitamínů, které tělo potřebuje pro pevné kosti.

Potřeba vitaminu D je potravou pokryta jen částečně (sleď, losos, vaječný žloutek, houby atd.). Hlavní přínos má vlastní produkce pokožky pomocí slunečního záření.

Změněné požadavky na energii

Avšak správnou stravou v kombinaci s přizpůsobenou fyzickou aktivitou – kde je ochrana kloubů obzvláště důležitá – mohou pacienti čelit rostoucímu ukládání tuku.

Existuje speciální revmatická dieta?

Souhrnně řečeno, zatím není možné přesvědčivě posoudit účinnost specifických diet proti revmatismu. Přesto lze učinit některá obecná doporučení ohledně výživy při revmatismu. Mohou pomoci zmírnit příznaky související se zánětem, zabránit doprovodným onemocněním, jako je osteoporóza, a zlepšit celkový zdravotní stav.

Při revmatismu se obecně doporučuje zdravá, vyvážená strava. Je velká šance, že tělo dostane všechny živiny, které potřebuje, v dostatečném množství – vždyť žádná potravina neobsahuje všechny relevantní sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály (hromadné i stopové prvky), včetně antioxidantů. Pestrost na talíři je tedy zdravá – i pro lidi, kteří revmatismem netrpí.

Živočišné potraviny jezte pouze s mírou! Tato rada platí pro všechna zánětlivá revmatická onemocnění, nejen pro revmatoidní artritidu. Důvod: strava složená převážně z masa a uzenářských výrobků, mléka a mléčných výrobků a vajec může podporovat zánětlivé procesy. Živočišné potraviny obsahují kyselinu arachidonovou. Tato omega-6 mastná kyselina produkuje v těle látky podporující zánět, známé jako eikosanoidy.

Jídlo

Obsah kyseliny arachidonové

v jedné porci

na 100 g

Kuřecí ragú

1600 mg (na 400 g)

400 mg

Kuřecí polévka

1095 mg (na 150 g)

730 mg

Pečené kuře

851 mg (na 370 g)

230 mg

Rohlík

749 mg (na 70 g)

1070 mg

Vepřová játra

650 mg (na 125 g)

520 mg

Telecí kotleta

480 mg (na 150 g)

320 mg

Vepřový guláš

345 mg (na 155 g)

230 mg

Telecí

330 mg (na 150 g)

220 mg

Kuřecí Burger

270 mg (na 150 g)

180 mg

Sádlo

255 mg (na 15 g)

1700 mg

Úhoř

225 mg (na 150 g)

150 mg

Vepřové koleno

150 mg (na 300 g)

50 mg

omeleta

84 mg (na 140 g)

Gyros

62.5 mg (na 125 g)

50 mg

Hovězí

60 mg (na 150 g)

40 mg

Žloutek

38 mg (na 19 g)

200 mg

vejce

36 mg (na 60 g)

60 mg

Landjäger

30 mg (na 30 g)

100 mg

mléko (1.5% tuku)

15 mg (na 150 g)

10 mg

Zdroj: DEBInet “Revmatismus – výživa”

Vyhýbat se živočišným produktům úplně?

Mimochodem, v rostlinných potravinách není žádná kyselina arachidonová. To je důvod, proč někteří pacienti s revmatismem dodržují vegetariánskou stravu. Existují různé varianty této diety:

  • Lakto-vegetariáni říkají „ne“ masu, rybám a vejcím, ale ne mléku a mléčným výrobkům.
  • Ovo-lakto-vegetariáni si kromě rostlinné stravy dovolují mléko, mléčné výrobky a vejce.
  • Pesco-vegetariáni (neboli pescarians) kombinují svou jinak čistě rostlinnou stravu s rybami a mořskými plody.

Opatrnost se doporučuje v případě vysoce aktivního zánětlivého revmatismu, jako je revmatoidní artritida: To může vést ke zvýšenému odbourávání bílkovin! Není tedy vhodné úplně se vyhýbat živočišným potravinám a potažmo živočišným bílkovinám. Maso je také významným zdrojem železa.

Dieta proti revmatismu: co byste měli jíst?

Rostlinné oleje, jako je lněný, řepkový, sójový, vlašský olej a olej z pšeničných klíčků, jsou také cenným příspěvkem k dietě při revmatismu. Jsou dobrým zdrojem kyseliny alfa-linolenové. Jedná se o omega-3 mastnou kyselinu, která se v těle přeměňuje na kyselinu eikosapentaenovou – další omega-3 mastnou kyselinu. Tyto mastné kyseliny působí proti zánětlivým procesům (na rozdíl od omega-6 mastných kyselin), proto by rozhodně měly být součástí revmatické diety.

Do diety proti revmatismu je vhodné zařadit i koření: Kari, česnek, kmín a zázvor působí protizánětlivě. Hodí se tedy nejen k dolaďování pokrmů z chuťových důvodů.

Revmatoidní artritida: káva a alkohol

Káva může tvořit část vašeho denního příjmu. Potřebu tekutin byste však měli pokrýt hlavně vodou nebo neslazeným bylinkovým či ovocným čajem.

Nejlepší je probrat se svým lékařem, zda a jaké množství alkoholu je ve vašem případě vhodné.

Výživa při revmatismu: tipy na první pohled

  • Vyhýbejte se tučným živočišným potravinám, jako je sádlo, vepřová játra, vaječný žloutek a tučné maso a uzeniny. Stačí jedna nebo dvě porce masa nebo klobásy. Vyvarujte se konzumace více než čtyř žloutků týdně.
  • U mléka a mléčných výrobků je nejlepší volit nízkotučné druhy (např. mléko se sníženým obsahem tuku, odtučněný jogurt).
  • Při vaření a přípravě pokrmů dávejte přednost rostlinným tukům. Doporučují se zejména rostlinné oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Týká se to například vlašského, lněného, ​​sójového a řepkového oleje. Poslední dva také poskytují dostatek vitamínu E – důležitého antioxidantu.
  • Pokud jde o cereálie a cereální výrobky (jako je mouka, chléb, těstoviny a rýže), rozhodněte se pro celozrnnou odrůdu. Dodávají se tak vitamíny, minerály a vláknina, které ve variantě z bílé mouky chybí. Celá zrna také udrží déle pocit sytosti.
  • Kdykoli je to možné, jezte raději čerstvě připravená jídla než hotová jídla. Ty obvykle obsahují nasycené mastné kyseliny, skrytý cukr, spoustu soli, konzervantů a dochucovadel – to vše není příliš zdravé.

Při výběru jídel vezměte v úvahu, co se vám líbí a nelíbí. Na revmatoidní artritidu je stejně zdravá jako ryba – pokud ji nemáte rádi, neměli byste se pravidelně nutit jíst salát se sledi nebo rybí sendviče. Alternativou by mohly být kapsle s rybím olejem. Kolik můžete probrat se svým lékařem.