O - nohy

Lékařské: Genu varum

Definice

Nohy luku patří mezi nesprávné polohy os. Jedná se o odchylky od normální osy. Nohy luku se vyznačují tím, že axiální odchylka nohou směřuje bočně ven.

Při pohledu zepředu působí deformace dojmem „O“. Luk-noha u kojenců a novorozenců je součástí normálního vývoje. Pokud se tělo v následujícím vývojovém období nevyrovná, zůstanou také nohy ve tvaru písmene O. U kojenců je však vysoká míra spontánní korekce.

Příčiny

Luky mohou být jak vrozené (viz výše), tak získané. Na začátku každého života (do konce 2. roku života) jsou lukové nohy zcela normální. Všichni kojenci a batolata mají přirozeně lukové nohy (Genu varum).

Ty však ustupují nejpozději v průběhu třetího roku života a jsou dokonce v průběhu přirozeného vývoje skeletu na nějakou dobu nakloněny do druhého extrému, aby klepaly na kolena (Genu valgum). V případě nefyziologických klepání musí být provedena operace. Asi od 10 let věku normální noha osa je vyvíjena pokud možno úplně narovnaným způsobem.

Luk nohy jsou také příznakem vrozené pojivové tkáně slabosti nebo systémová onemocnění. 1. získané luk nohy mohou být příznaky různých základních onemocnění: Pokud již v dětství objevují se silné bandy nohy, které také stále přetrvávají, pak se jako příčina často vyskytuje Rachitis. Křivice je porucha růstu kostí způsobená nedostatkem vitamin D a vápník.

To vede ke špatné mineralizaci kostí, růstu klouby jsou restrukturalizovány a dlouhé trubkovité kosti jsou zdeformované. V průmyslových zemích je obvykle zajištěna dodávka nejdůležitějších minerálů, takže je vyvážená strava se spoustou ovoce a zeleniny, stejně jako zdravé oleje (za studena lisovaný lněný olej, olivový olej) nevede k nedostatku u dětí. Kromě toho mírný pobyt na slunci (pozor, za každou cenu se vyvarujte spálení sluncem!)

podporuje adekvátní přísun vitamin D. Nemoci kostí jiné než křivice může také vést k úklonám nohou. Možné příčiny jsou achondroplázie, osteogenesis imperfecta, ale také nádory nebo nehody (trauma). Zvláště když růst klouby z kosti jsou ovlivněny těmito vlivy, může dojít k posunu růstu, který způsobí, že osa bude „křivá“.

  • Křivice (nedostatek vitaminu D)
  • Poruchy hormonů
  • Křehkost kostí (osteoporóza) po menopauze
  • Přetížení (například kvůli nadváze)
  • Záněty
  • Nádor
  • Trauma (např. Zlomeniny kostí)

2. luk nohy se mohou objevit také při paralýze, pokud je směr růstu změněn asymetrickým tahem svalu. 3. je také možné, že příďové nohy jsou zcela vrozené a také jednostranný trénink v dospělosti může stále způsobit následnou nesprávnou polohu noha osy a vedou tak k úklonám nohou. Některé sporty upřednostňují vývoj luků.

Jedná se hlavně o sporty, ve kterých svalová skupina tzv adduktory na vnitřní straně stehno je během tréninku více namáhán, a proto je trénován více než externí únosci. Nejznámějším příkladem je fotbal. Ochrnutí, které pak vede ke svalové nerovnováze, může také způsobit vývoj luků.