Obezita – prevence

Výživa

Vyvážená strava je základem zdravého života – i pro štíhlé lidi. Ti, kteří mají sklon k nadváze, však musí věnovat dvojnásobnou pozornost tomu, co a kolik jí. Správná strava totiž dokáže výrazně snížit riziko obezity a souvisejících onemocnění. Vysoká konzumace cukru například zvyšuje riziko vzniku cukrovky.

Smysl má také omezit konzumaci tuků a jíst hlavně hodnotné tuky, které obsahují polynenasycené mastné kyseliny. Patří sem oleje jako olivový olej nebo řepkový olej, ale také tučné mořské ryby. Celkově odborníci doporučují, aby lidé, kteří si musí hlídat váhu, měli přednostně jíst potraviny s nízkou energetickou hustotou. Jde o potraviny s vysokým obsahem vody a vlákniny, ale nízkým obsahem tuku a cukru.

Uplatňovat

Doporučuje se aktivní životní styl, který integruje do každodenního života hodně pohybu, jako je chození do schodů a chůze, a alespoň 30 minut vytrvalostního tréninku alespoň pět dní v týdnu. Na hubnutí to však nestačí.

Duševní rovnováha

Neexistují žádné vědecké důkazy, že stres tloustne. Existují však určité důkazy, že ano. Mnoho lidí například jí více, když jsou pod emocionálním tlakem a v důsledku toho přibývají na váze.

Studie také ukázaly, že lidé, kteří nemají dostatek spánku, mají zvýšené riziko nadváhy. A jedním z hlavních důvodů narušeného nočního spánku je stres. Stres by také mohl podporovat rozvoj obezity prostřednictvím tohoto spojení.

V každém případě se zdá, že zvláště lidem se sklony k obezitě se vyplatí zpomalit svůj život cíleným zvládáním stresu nebo relaxačními technikami (progresivní svalová relaxace, autogenní trénink).

Těhotenství

Toto riziko je zvláště vysoké, pokud má matka sama nadváhu nebo během těhotenství výrazně přibere. Zvláště vysoké riziko hrozí, pokud se u těhotné ženy rozvine těhotenská cukrovka, která často zůstává bez povšimnutí. Hormonální změny způsobují, že hladina cukru v krvi jinak zdravé ženy vykolejí. Postižené děti se většinou rodí jako malé těžké váhy a od narození jsou ve vysokém riziku obezity a cukrovky.

Zdravá strava v těhotenství a pravidelné kontroly krevního cukru jsou proto důležitými ochrannými opatřeními pro dítě.

Dětství a dospívání

Výživa v prvních letech života hraje rozhodující roli v prevenci obezity. Během této doby se naprogramuje stravovací chování a položí se základy pro určité preference. Z tlustého dítěte se velmi pravděpodobně stane tlustý teenager a později tlustý dospělý.

Důležitým faktorem je také výchova, která má rozhodující vliv na životní styl: Je sport přirozenou součástí života? Co a kolik se jí? Je také nešťastné, když děti dostanou něco k jídlu jako rychlou útěchu, když jsou smutné nebo rozrušené. Takové chování se zakořenilo – a je těžké se ho později v dospělosti zbavit.