Odermennig na záněty

Jak se řepík používá?

Nať řepík se používá k přípravě čajových nálevů nebo k přípravě hotových léků (tinktury, kapky).

Při léčbě průjmu se řepík doporučuje jako čaj: 150 až 1.5 gramy nadrobno nakrájené bylinky zalijte asi 4 mililitry vroucí vody a po deseti minutách sceďte. Šálek řepíkového čaje můžete vypít dvakrát až čtyřikrát denně. Denní dávka je tři až šest gramů léčivé drogy.

K zevní léčbě zánětů sliznice úst a krku a také kožních zánětů je nejlepší použít vodnatý odvar. Několikrát denně můžete například zalít dvě až tři polévkové lžíce řepíku se studenou vodou, poté zahřát a pár minut povařit, poté přecedit, trochu zchladit a připravit obklad na nemocná místa kůže.

Hotové přípravky na bázi řepíku se užívají podle návodu v příbalovém letáku nebo podle doporučení lékaře či lékárníka.

Jaký je účinek řepky?

Bylina řepík (stonky, listy, květy, plody; Agrimoniae herba) obsahuje mimo jiné třísloviny, hořčiny a některé silice. Společně mají složky účinky na sliznice, hojení ran a zmírňují bolest. Řepík je klasifikován jako tradiční bylinná medicína. Vědecky uznávaná je tato účinnost řepky při léčbě:

  • mírný nespecifický průjem (vnitřní užití)
  • @ záněty sliznice dutiny ústní a hltanu (zevní použití)
  • @ mírné povrchové záněty kůže (zevní použití)

V empirické medicíně je řepík doporučován i na jiné neduhy, např. žlučopudnost.

Dosud nejsou známy žádné vedlejší účinky užívání řepíku.

Na co byste si měli dát pozor při používání řepky

Pokud průjem přetrvává déle než tři dny nebo je provázen dalšími příznaky, jako je horečka, bolest břicha nebo krev ve stolici, určitě se poraďte s lékařem.

Je možné, že užívání řepky může interferovat s účinky jiných léků. Proto byste se před použitím léčivé rostliny měli poradit se svým lékařem.

Neexistují žádné údaje o použití Agrimonia Eupatoria u těhotných žen, kojících matek nebo dětí do dvanácti let. Léčivou rostlinu byste proto v těchto případech neměli užívat nebo maximálně dle pokynů lékaře.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jak získat řepík a jeho produkty

Zajímavá fakta o řepíku

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Vytrvalá rostlina je rozšířena téměř v celé Evropě až po západní Asii a ráda osidluje slunná suchá místa, např. podél cest a křovin.

Řepík dorůstá do výšky jednoho metru a má řídce větvený, chlupatý stonek. Na těch se nalézají nepárnopeřené a také chlupaté listy. Rostlina nese v období květu mnoho malých, žlutých květů v klasovitých květenstvích na konci stonků. Květy kvetou zdola nahoru podél klasu. Po opylení se z květů vyvinou plody poseté mnoha malými háčky. Snadno se přilepí na srst procházejících zvířat nebo na oděv lidí. Tímto způsobem se může řepík šířit.