Omartróza: Příčiny a příznaky

Stručné shrnutí

 • Příčiny a rizikové faktory: Opotřebení související s věkem, nadměrné používání a nesprávné používání v důsledku sportu nebo povolání; nevysvětlitelné faktory; sekundární artróza v důsledku předchozích zranění nebo onemocnění ramene.
 • Příznaky: Bolest v rameni, zvláště při zvedání paže; zvyšující se neschopnost hýbat ramenem
 • Diagnostika: Anamnéza, fyzikální vyšetření, RTG vyšetření, magnetická rezonance a počítačová tomografie
 • Léčba: Převážně symptomatická, konzervativní s léky proti bolesti, pohybovými terapiemi a dalšími; chirurgické s artroskopií nebo v těžkých případech kloubní protézy.
 • Prognóza: Osteoartróza není léčitelná; konzervativní terapie i chirurgie zmírňují bolest a udržují pohyblivost kloubů
 • Prevence: Vyhněte se nadměrnému a nesprávnému stresu při sportu a práci; používat pracovní techniky, které jsou nenáročné na klouby; správně léčit a léčit zranění a onemocnění kloubů a končetin

Při artróze ramene dochází k opotřebení ramenního kloubu. Primárně je poškozena chrupavka, ale dlouhodobě i kosti a okolní tkáň.

Omartróza je méně častá než osteoartróza kyčle nebo kolena. Navíc to většinou provází méně stížností. Je to proto, že rameno musí nést pouze malou část tělesné hmotnosti, a proto je méně namáháno.

V pěti až jedenácti procentech případů je omartróza přítomna, když si starší lidé stěžují na bolesti ramen. Existuje však také mnoho lidí, kteří si nestěžují.

Více o opotřebení kloubů se dočtete v článku Artróza.

ACG osteoartróza

Rameno se skládá ze tří kostí:

 • Horní pažní kost
 • Lopatka
 • Klíční kost

ACG osteoartróza je častější než omartróza. Vzhledem k tomu, že k poranění AC kloubu dochází až desetkrát častěji u mužů než u žen, dochází také častěji k ACG osteoartróze u mužů. Téměř všichni muži nad 50 let mají na rentgenu ACG osteoartrózu.

Jak se omartróza vyvíjí?

V zásadě se riziko omartrózy zvyšuje s věkem. Kromě toho hrají roli další faktory. Stejně jako u jiných forem artrózy se rozlišuje primární a sekundární forma omartrózy.

Sekundární artróza ramene nastává, když je artróza ramene důsledkem jiného onemocnění. Pokud je kloub zraněný nebo nemocný, je hůře odolný vůči zátěži než zdravý kloub. I menší stres tedy podporuje sekundární omartrózu. Následující onemocnění podporují opotřebení ramenního kloubu:

 • Nestabilita v důsledku anatomických variant (glenohumerální nestabilita)
 • Dislokace ramene („vykloubené“ rameno)
 • Zlomenina horní části paže v oblasti ramene (zlomenina proximálního humeru)
 • Revmatoidní zánět kloubů (revmatoidní artritida)
 • Zánět kloubů způsobený choroboplodnými zárodky (septická artritida)
 • Mrtvá tkáň v rameni (nekróza)
 • Choroba chrupavky (chondromatóza)
 • Porucha rotátorové manžety (funkčně důležitá svalově-šlachová skupina na rameni)

Příznaky

Omartróza navíc znehybňuje ramenní kloub. Pacienti například někdy nejsou schopni zvednout paži. Mnoho postižených lidí přesto dobře zvládá každodenní život. Jejich pohyblivost není tak omezena jako u artrózy kyčelního nebo kolenního kloubu.

Diagnóza

Nejprve se lékař zeptá pacienta na jeho stížnosti. Poté vyšetří ramenní kloub. K tomu nechá pacienta pohybovat paží a následně zkontroluje pohyblivost paže a ramene. Zobrazovací postupy (např. rentgenové paprsky) nakonec diagnózu potvrdí.

Více o diagnostice opotřebení kloubů se dočtete v článku o artróze.

Zacházení

Artrózu lékař zpočátku léčí konzervativně, například léky, pohybovou terapií a teplem. Možné jsou také injekce s „kortizonem“ nebo kyselinou hyaluronovou. O posledně jmenovaných je však málo údajů, a proto se častěji používají jako doplněk ke konvenční léčbě.

Chirurgie

Pokud konzervativní opatření dostatečně nezmírní příznaky, operují lékaři ramenní artrózu.

V mnoha případech, zejména u mladších pacientů, lékař provádí artroskopii. Při tomto postupu zavede do ramenního kloubu tenkou hadičku s malou videokamerou. To mu umožňuje vidět poškozené části kloubu. Drsné povrchy lékař vyhladí skalpelem a odstraní odřené chrupavky nebo části kostí. Při takové kloubní endoskopii lze například odstranit kostní výrůstky (osteofyty) nebo uvolnit ztuhlé kloubní pouzdro.

Tento tzv. CAM postup (CAM = „comprehensive arthroscopic management“) je často užitečný v časných stádiích onemocnění. V mnoha případech oddaluje výměnu kloubu protézou. V průběhu času však omartróza obvykle stejně postupuje a později způsobuje obnovené potíže.

Prognóza

Jako každá osteoartróza není toto onemocnění obvykle léčitelné. V mnoha případech se však konzervativní terapií a především cvičením daří ulevit od bolesti a udržet rameno pohyblivé.

Artroskopie může často zpomalit progresi artrózy a umělý kloub může výrazně ulevit od bolesti a obnovit pohyblivost.

Za určitých okolností a v závislosti na aktivitě artróza ovlivňuje pracovní schopnost. Například práce nad hlavou už často není možná bez dalšího. Zda a jak omartróza ovlivní možnou pracovní nebo dokonce těžkou invaliditu, závisí na individuálním případě, aktivitě a závažnosti příznaků. V zásadě je v závislosti na případu možné také uznání za nemoc z povolání.

Po operaci je často nutná doba klidu a rehabilitace, která podle případu trvá několik týdnů nebo i měsíců.

Prevence

Pravidelné vyvážené cvičení, zejména sportovní, také zabraňuje mnoha efekty. Zejména plavání je většinou vhodným sportem i pro osoby již postižené omartrózou.

Aby se předešlo sekundární omartróze v důsledku úrazu nebo onemocnění oblasti ramen a paží, je důležité ji správně vyléčit a vyléčit. V tomto ohledu mohou pomoci rehabilitační opatření.