Omeprazol: Účinky, použití, vedlejší účinky

Jak omeprazol funguje

Omeprazol je lék ze skupiny inhibitorů protonové pumpy (PPI) a – stejně jako ostatní zástupci této skupiny účinných látek – dokáže zvýšit hodnotu pH žaludku (tj. snížit kyselost žaludku):

Po podání ústy (perorálně) se omeprazol vstřebává z tenkého střeva do krve. Krevním řečištěm se dostává do buněk žaludeční sliznice. Ty jsou zodpovědné za produkci žaludeční kyseliny (skládající se především z kyseliny chlorovodíkové).

V membráně těchto buněk omeprazol blokuje transportní protein zvaný protonová pumpa. Tento protein „pumpuje“ protony do vnitřku žaludku jako součást kyseliny chlorovodíkové. Konečným výsledkem je, že omeprazol nevratně inhibuje produkci kyseliny, čímž se prostředí v žaludku stává méně kyselým. Míra, do jaké omeprazol blokuje tvorbu žaludeční kyseliny, závisí na jeho dávkování.

Omeprazol je „proléčivo“.

Jako takzvaný „proléčivo“ se omeprazol nepřemění na svou aktivní formu, dokud nedosáhne místa účinku. Protože by se účinná složka v kyselém prostředí žaludku rozkládala, jsou tablety a kapsle obsahující omeprazol potaženy enterosolventním povlakem. S výjimkou některých přípravků se proto tablety a tobolky před užitím nesmí krájet, drtit nebo otevírat.

Kdy se používá omeprazol?

Omeprazol se používá při zánětech a vředech jícnu, žaludku a tenkého střeva – jak k léčbě, tak k prevenci recidivy. Hlavní indikace jsou:

  • žaludeční a dvanáctníkové vředy (ulcus ventriculi, ulcus duodeni)
  • zánět jícnu způsobený refluxem žaludeční šťávy (refluxní ezofagitida)
  • Zollinger-Ellisonův syndrom (nádorové onemocnění se zvýšenou tvorbou žaludeční kyseliny)
  • Usmrcení bakterie Helicobacter pylori (kombinovaná léčba s antibiotiky)

„Žaludeční zárodek“ Helicobacter pylori může způsobit gastritidu, která následně může způsobit žaludeční vřed.

Jak se omeprazol používá

Při léčbě akutních onemocnění se omeprazol užívá perorálně jako enterosolventní kapsle nebo tableta, protože se předpokládá, že pro svůj účinek projde žaludkem a až v tenkém střevě se rozpustí a vstřebá. Doporučuje se užívat ráno 30 minut před snídaní na lačný žaludek.

Každý, kdo chce lék užívat samostatně (samoléčba), může užívat maximálně 20 miligramů omeprazolu denně po dobu maximálně dvou týdnů. Pokud se příznaky po této době nezlepší, měli byste jít k lékaři.

K léčbě infekce Helicobacter pylori se omeprazol podává spolu s několika antibiotiky (včetně klarithromycinu, amoxicilinu, metronidazolu).

Pro léčbu akutních krvácejících peptických vředů jsou dostupné infuzní roztoky omeprazolu.

Jaké jsou vedlejší účinky omeprazolu?

Omeprazol je obvykle velmi dobře snášen. U jednoho z deseti až jednoho ze sta pacientů se jako vedlejší účinky léčby rozvinou gastrointestinální příznaky (jako je průjem, zácpa, nadýmání) – pravděpodobně proto, že bakteriální populace ve střevech již nejsou tak regulovány žaludeční kyselinou pod vlivem omeprazolu.

Podobně běžné gastrointestinální potíže jsou bolesti hlavy, závratě, únava a poruchy spánku jako vedlejší účinky.

Snížená tvorba žaludeční kyseliny navíc ztěžuje trávení. Důvod: mnoho trávicích enzymů může optimálně fungovat pouze při nízkém pH žaludeční kyseliny. To platí zejména pro enzymy, které jsou zodpovědné za štěpení bílkovin.

Kdy by se omeprazol neměl užívat?

Interakce

Omeprazol je v těle rozkládán enzymy (hlavně CYP2C19), které jsou také zodpovědné za rozklad jiných léků. Užívání omeprazolu ve stejnou dobu jako takové léky může proto vést k lékovým interakcím.

Kromě toho může omeprazol ovlivnit rozklad následujících léků:

  • diazepam (trankvilizéry)
  • Warfarin a fenprokumon (antikoagulancia)
  • Fenytoin (antiepileptikum)
  • Léky s absorpcí závislou na pH (např. léky proti HIV, jako je atazanavir a nelfinavir)

Věkové omezení

Omeprazol je schválen k použití od 1 roku věku a tělesné hmotnosti minimálně 10 kilogramů.

Těhotenství a kojení

Neexistují žádné důkazy o malformacích plodu při užívání během těhotenství. Omeprazol je proto jedním z léků volby, když mají být těhotné ženy léčeny léky na refluxní ezofagitidu nebo jako prevence gastritidy.

Užívání omeprazolu během kojení bylo méně dobře prozkoumáno. Pokud je však potřeba inhibitor protonové pumpy, lze omeprazol během kojení užívat.

Jak získat léky obsahující omeprazol

Omeprazol je možné zakoupit bez lékařského předpisu v lékárnách v Německu, Rakousku a Švýcarsku v baleních po 14 kusech (odpovídá denní dávce do dvou týdnů), z nichž každé obsahuje maximálně 20 miligramů.

Ve vyšších dávkách a velikostech balení, stejně jako pro intravenózní podání, vyžaduje omeprazol lékařský předpis.

Od kdy je omeprazol známý?