Cibulové sáčky na bolesti uší

Co je to cibulový sáček?

Cibulový sáček (cibulový obal) se skládá z látkové utěrky nebo látkového sáčku, ve kterém je zabalena nadrobno nakrájená cibule. Před aplikací se zahřeje.

Jak cibulový obklad funguje?

Jaké ingredience potřebujete?

Pokud si chcete vyrobit cibulový sáček, budete potřebovat kuchyňskou cibuli a tenký hadřík (např. bavlněný kapesník, bavlněná ponožka) nebo látkové sáčky:

  • Nejprve je třeba cibuli oloupat, nakrájet na malé kousky a trochu rozdrtit. Tím se uvolní účinné látky obsažené v buňkách.

Dalším krokem je zahřátí sáčku s cibulí. Ta totiž podporuje uvolňování složek cibule. Existují různé možnosti zahřívání:

Cibulový obklad můžete vložit například mezi dvě lahve s horkou vodou nebo ohřát nad párou či v mikrovlnné troubě. Někdo ho také ponoří asi na dvě minuty do vroucí vody. Pak ale musíte cibulový obal před dalším použitím vymačkat.

Pozor: Ať už sáček s cibulí zahříváte, nesmí být při přikládání na ucho příliš horký. Jinak hrozí popálení! Proto předem zkontrolujte teplotu sáčku (např. na vnitřní straně předloktí). Zejména sáček, který obsahuje dušenou cibuli nebo byl ohřátý ve vroucí vodě, je obvykle potřeba před přiložením na ucho nechat trochu vychladnout.

Jak používat cibulový sáček?

  • Cibulový zábal zajistěte čepicí nebo čelenkou.
  • Navíc můžete sobě nebo svému pacientovi uvázat kolem hlavy froté ručník. Cibulový obklad pak vydrží déle teplý.
  • Cibulový zábal můžete na uchu nechat jednu až dvě hodiny, nebo tak dlouho, jak je to pohodlné. Sáček s cibulí byste měli nechat na miminku půl hodiny až celou hodinu.

Na jaké neduhy cibulový obklad pomáhá?

Zážitková medicína používá cibulový zábal při bolestech ucha v mnoha případech s velkým úspěchem: Při zánětu středního ucha tak cibule – ve formě nahřátého cibulového sáčku – často dokáže účinně ulevit od bolesti. I když tato aplikace není dosud vědecky uznána, přesto je mnoha lékaři doporučována jako domácí lék.

Kdy není vhodné používat cibulové sáčky?

Některým pacientům je teplo nepříjemné pro bolest ucha. V tomto případě byste neměli přikládat teplý cibulový sáček do ucha (a také se zdržet jiných forem aplikace tepla, jako je ozařování červeným světlem). Místo toho můžete sáček s cibulí přiložit a zafixovat bez zahřívání. Krevní oběh ji sám o něco zahřeje, aby se lépe uvolňovaly účinné látky.