OP | Cvičení pro existující zánět peroneální šlachy

OP

V případě zánět peroneální šlachy, operace obvykle není nutná. Pokud je však zánět způsoben výčnělkem kosti, který dráždí šlachu, může pomoci chirurgický zákrok. Operace by pak odstranila kostní výběžek a vyčistila šlachu.

Další indikací pro chirurgický zákrok je situace, kdy zánět šlachy vedl k natržení. V tomto případě je prvním krokem odstranění výpotků a oprava šlachy. Pokud podélná trhlina pokrývá méně než 50% délky šlachy, je roztržená část odstraněna.

Pokud je však trhlina delší než 50%, musí být šlacha vyčištěna a přišita k přilehlé, neporušené šlachy. V mnoha případech je kanál, ve kterém běží peroneální šlacha, vyhlazen a prohlouben, takže šlacha má lepší ochranu a není dále vystružována. To také zabrání vyskočení šlachy (luxace). Ve většině případů chirurgický zákrok obnoví plnou odolnost peroneální šlachy, a tím i schopnost účastnit se sportu.

Avšak až po 12týdenním pooperačním období: Během prvních 6 týdnů po operaci musí mít postižené osoby nižší noha obsazení. V následujících 8 týdnech se zátěž postupně zvyšuje. Nejprve po 13 týdnech je pacientům umožněno znovu zatížit nohu v plné hmotnosti.

Opatření alternativní terapie

V případě zánět peroneální šlachy, další fyzická opatření, jako např ultrazvuk léčba, může zmírnit zánět. Pokud je příčina zánětu výrazná dutá noha, mohou pomoci speciálně vyrobené vložky. Mnoho pacientů uvádí, že studené aplikace, jako jsou studené zábaly nebo tvarohové zábaly, snižují bolest. Pokud je třeba, akupunktura nebo homeopatické léky, jako je arnika může také pomoci.

Shrnutí

Zánět peroneální šlachy je vleklé onemocnění, které se často vyskytuje v důsledku nadměrného nebo nesprávného namáhání. Léčba je konzervativní a spočívá zejména v imobilizaci a uvolnění peroneální šlachy. Fyzioterapie pomáhá postiženým osobám tak, aby okolní svalstvo během období imobilizace a během pomalého nárůstu zátěže po ústupu příznaků nekleslo.

Konzervativní terapie může ve většině případů zcela obnovit nosnost. Chirurgická léčba je nutná pouze v případě, že se zánět nezlepší ani po několika měsících nebo se šlacha natrhne.