OP - Co se děje? | Příznaky a bolest zmrzlého ramene

OP - Co se děje?

Pokud konzervativní metody léčby nezlepší příznaky zmrzlého ramene, provede se chirurgický zákrok. Zmenšený kloubní tobolka z ramenní kloub je buď řezán, nebo selektivně oddělen. Procedura se obvykle provádí minimálně invazivně pod Celková anestezie ve formě artroskopické operace ramene. Specialista na ramena nejprve vloží kameru a odpovídající nástroje do ramenní kloub dvěma řezy o velikosti přibližně 3 milimetry. Poté odstraní zanícené oblasti ramene kloubní tobolka pod vizuální kontrolou a vylučuje vláknitý materiál ze zmenšené kloubní kapsle. Pokud to nestačí, kloubní tobolka lze také vyjmout nebo rozšířit, aby se vytvořil potřebný prostor pro okolní struktury.

Bolest po operaci

Pooperační podávání léky proti bolesti je stále předepsán po operaci na ramenní kloub kapsle. Je to proto, že svaly, vazy, šlachy a pojivové tkáně musí se přizpůsobit nové vůli kloubu v ramenním kloubu. Tento proces může trvat několik týdnů až měsíců.

Díky své anatomii je zejména ramenní kloub mnohem více závislý na okolním svalstvu (zejména na otočná manžeta) než ostatní klouby, protože to zajišťuje stabilitu ramenního kloubu. Adaptační procesy však ovlivňují také svaly kolem lopatka (lopatka), protože lopatka a ramenní kloub mají fyziologickou interakci. Proto, bolest se často vyskytuje v krk, hrudní páteř a kolem lopatka.

Mohou také způsobit infekce vyplývající z chirurgického zákroku bolest. Míra těchto případů je však pod 1% pravděpodobností. Ve vzácných případech dochází k pooperační kapsulitidě adhaesivě, která vede k dočasnému ztuhnutí ramene a prodlužuje tak celý proces hojení, ale obvykle se hojí bez následků.

Prognóza

Průběh zmrzlého ramene je často velmi dlouhý, protože bez cvičení, fyzioterapeutické léčby a farmakoterapie nelze očekávat zlepšení. Je proto obzvláště důležité, aby postižený pacient dlouhodobě aktivně a motivovaně prováděl terapeuticky doprovázený rehabilitační program. Aby se zabránilo opětovnému výskytu zmrzlého ramene, může být také nutná další metabolická aktivační terapie nebo hormonální léčba.