Provoz / vyztužení | Cvičení pro artrózu metatarsofalangeálního kloubu palce

Provoz / vyztužení

Kloubní deformity se často vyskytují v metatarsofalangeální kloub palce na noze. Vzhledem ke snížené nosnosti chrupavka, dochází k tvorbě hrotu (osteofyty). Ty nejen omezují mobilitu, ale mohou také vést například k problémům s prostorem v botách.

Tkáň může být podrážděna nebo poškozena stálým tlakem. Chirurgické odstranění těchto nástavců může poskytnout značnou úlevu, pokud metatarsofalangeální kloub palec palce není ovlivněn, tj. v rané fázi. Jeden mluví o takzvané cheilektomii.

Pokud je kloub již postižen, je omezena funkční pohyblivost a valení odolné vůči terapii bolest dojde nejprve k pokusu o zachování spoje. K dispozici je několik chirurgických řešení. Umělý klouby mezitím se také používají, i když stále jen zřídka.

Vzhledem k tomu, metatarsofalangeální kloub palce palce je při chůzi velmi silně zatíženo, je otázné, jak stabilní bude endoprotéza v kloubu trvale držet. Následná léčba operace trvá přibližně 6 týdnů.

  • Tzv. Repoziční osteotomie.

    Zde jsou kloubní partneři navzájem odstraněni, takže se ulehčí metatarsofalangeální kloub palce. Ve většině případů je součástí metatarzální kost je odstraněna, aby měl metatarsofalangeální kloub větší prostor. Bolest lze zmírnit a zachovat mobilitu.

  • Chirurgické ztuhnutí kloubu (artrodéza) neodvolatelně eliminuje pohyblivost kloubu, kloub je fixován v určité poloze.

    Pacient již nemůže hýbat metatarsofalangeálním kloubem palce, ale může chodit, běhat a někdy i sportovat bez bolest. Existují různé formy vyztužení kloubů.

Manuální ošetření může být také užitečné; pacient může masáž jeho noha, mobilizace jednotlivých prstů, protažení metatarzů proti sobě a strečink klenba nohy. Tzv. Trakce je obzvláště úleva pro metatarsofalangeální kloub palce.

Zde je noha uchopena blízko kloubu a poté je na kloub aplikován jemný tah. Kloubové povrchy se uvolňují od sebe navzájem a chrupavka Cvičení po operaci by měla vždy zahrnovat okolí klouby. Vyrovnávací pohyby v kotník or kolenní kloub může nastat v důsledku předchozí úlevy nebo v důsledku tuhnutí kloubu. V takovém případě musí být postižený kloub uvolněn a musí být procvičeno okolní svalstvo, aby nedošlo k přetížení kloubu. Pokud má pacient zjevně úlevu od držení těla, měl by být po operaci pokud možno trénován, aby nedošlo k přetížení ostatních klouby.